Ceny kovů byly nastaveny na třetí pozitivní týden v řadě a zdálo se, že našly stabilitu na úrovni 1 900 USD díky vyhlídce na menší počet zvýšení úrokových sazeb v USA v tomto roce.
Slabý dolar pomáhal většině komodit oceňovaných v zelené měně, i když dolar se tento týden odrazil od patnáctiměsíčních minim, což podnítilo vybírání některých zisků u zlata.
Spotové zlato vzrostlo o 0,1 % na 1 971,08 USD za unci, zatímco futures na zlato vzrostly o 0,1 % na 1 973,10 USD za unci. Oba instrumenty měly za celý týden přidat 0,5 až 1 %.
Měď prudce roste, protože Čína zavádí další stimulační opatření
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v pátek prudce vzrostly poté, co hlavní dovozce Čína představila opatření zaměřená na podporu spotřeby v zemi, konkrétně pro sektor automobilů a spotřební elektroniky.
Tento krok posílil naděje, že největší světový dovozce mědi zavede další podpůrná opatření pro ekonomiku poté, co údaje zveřejněné na začátku tohoto týdne ukázaly, že růst čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí výrazně zpomalil.

Futures na měď v asijském obchodování vyskočily o 0,7 % na 3,8555 USD za libru.
Zvýšené výdaje v automobilovém a elektronickém sektoru také potenciálně předznamenávají větší poptávku po mědi v zemi, vzhledem k jejímu širokému využití v těchto dvou odvětvích.
Jiné hnací síly poptávky po mědi – konkrétně masivní čínský realitní sektor – však stále mají problémy.
Zasedání Fedu se blíží, očekávání pauzy rostou
Trhy s kovy se nyní soustředí na nadcházející zasedání Fedu, které se uskuteční příští týden, přičemž se všeobecně očekává, že centrální banka zvýší úrokové sazby o 25 bazických bodů.
Trhy však sázejí na to, že zvýšení úrokových sazeb příští týden bude posledním zvýšením Fedu v tomto roce a sazby zůstanou na úrovni 5,5 % až do roku 2024, kdy banka začne uvolňovat svou politiku.
Jakákoli potenciální pauza v cyklu zvyšování sazeb Fedu je pro ceny kovů dobrou vizitkou vzhledem k tomu, že je v uplynulém roce s prudkým růstem výnosů srážely vyšší náklady obětované příležitosti.
Zejména zlato zaznamenalo v uplynulém měsíci silné oživení, když trhy začaly počítat s potenciální červencovou pauzou Fedu. Centrální banka však stále nenabídla žádné jasné signály ohledně toho, kdy plánuje pozastavit svůj cyklus zvyšování sazeb, přičemž její představitelé předpokládají v letošním roce nejméně dvě další zvýšení.
Ropa po bičujícím týdnu v důsledku čínských stimulů a omezené nabídky roste
Ceny ropy v pátek po divokých výkyvech v průběhu týdne vzrostly, když trhy zvažovaly omezování dodávek a nejistotu ohledně poptávky, přičemž pozornost se nyní soustředí na zasedání Federálního rezervního systému příští týden.

Ceny ropy měly v tomto týdnu skončit výše, protože nová stimulační opatření Číny zvýšila naději na zlepšení poptávky po pohonných hmotách v zemi, která je největším dovozcem ropy na světě. Ceny ropy také zůstaly blízko desetitýdenních maxim dosažených na začátku měsíce, protože se zdálo, že vyhlídky na omezení globálních dodávek poskytly trhům spodní hranici.
Opatrnost ohledně nadcházejícího zasedání Fedu však stále bránila jakýmkoli výraznějším ziskům na trzích s ropou, zejména když se dolar v rámci přípravy na zasedání odrazil ode dna. Zelená bankovka tento týden prudce vzrostla z 15měsíčního minima, kterého dosáhla na začátku července.
Futures na ropu Brent vzrostly o 0,9 % na 80,36 USD za barel, zatímco futures na ropu West Texas Intermediate vzrostly o 0,9 % na 76,36 USD za barel.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky