Podle analytiků a zpráv z médií by nové modely iPhonů mohly obsahovat nabíjecí port USB typu C na spodní straně telefonu. Jedná se o stejný nabíjecí port, který se používá na téměř všech noteboocích prodaných v posledních několika letech, stejně jako na telefonech s Androidem, iPadech a dalších zařízeních od Kindle přes sluchátka až po drony a vyhřívané deky.
Konektor USB-C by nahradil proprietární port Lightning společnosti Apple, který zdobí spodní část každého modelu iPhonu vydaného od roku 2012.
Pro spotřebitele by tato změna znamenala jedno z největších vylepšení iPhonu za poslední roky.
Uživatelé iPhonů by si už nemuseli na cesty brát dva různé kabely pro svůj telefon a další gadgety. Uživatelé Androidu by si mohli půjčovat nabíječky od lidí, kteří vlastní iPhone. Uživatelé iPhonů by si mohli půjčovat nabíječky od kohokoli, kdo používá novější notebook. Školy a podniky by mohly standardizovat jeden typ nabíječky pro celou flotilu svých zařízení. USB-C by dokonce mohlo iPhonům umožnit rychlejší nabíjení.
Společnost Apple sice nepotvrdila, že její nové iPhony budou vybaveny nabíjecím portem USB-C, a neodpověděla na žádost o komentář, ale ke změně určitě dojde.

Nové nařízení přijaté Evropskou unií v loňském roce vyžaduje, aby porty USB-C byly u nových chytrých telefonů instalovány do roku 2024. Je nepravděpodobné, že by Apple vyráběl model iPhonu určený výhradně pro evropský trh. „Je zřejmé, že se budeme muset přizpůsobit,“ řekl loni Greg Joswiak, hlavní marketér společnosti Apple.
Výhody pro spotřebitele, jako je menší „uzamčení“ k jednomu výrobci, pomohly formovat odůvodnění nových nařízení. EU odhaduje, že by toto pravidlo mohlo Evropanům ušetřit 250 milionů eur ročně za nabíječky. EU rovněž uvedla, že staré nabíječky představují v regionu přibližně 11 000 tun elektronického odpadu ročně.
Společnost Apple se proti zákonu postavila. V dopise z roku 2021 společnost Apple uvedla, že nařízení by bránilo budoucím inovacím v oblasti nabíjení, mohlo by vyžadovat předčasné stažení zařízení z trhu a mohlo by mást spotřebitele dodatečnými informacemi.
„Obáváme se, že nařízení, které nařizuje pouze jeden typ konektoru pro všechna zařízení na trhu, poškodí evropské spotřebitele tím, že zpomalí zavádění prospěšných inovací v oblasti standardů nabíjení, včetně těch, které se týkají bezpečnosti a energetické účinnosti,“ uvedl Apple v dopise.
Kdykoli Apple mění porty na svých zařízeních, skeptici se domnívají, že jde jen o snahu vydělat více peněz na svých kabelech za prémiovou cenu. Nejschopnější kabel USB-C od Applu se prodává za 39 dolarů.
Například když Apple od roku 2015 přidával do notebooků MacBook nabíječky USB-C, sklidil za to vtipy o klíčích, které jsou nutné k připojení staršího příslušenství k novým notebookům.
Když Apple v roce 2016 odstranil z iPhonu konektor pro sluchátka, vyvolalo to měsíce komentářů pro i proti této „odvážné“ změně, zda Apple netlačí lidi k dražším bezdrátovým sluchátkům AirPods. Dodnes to inspiruje k úvahám, zda to bylo správné rozhodnutí; většina telefonů s Androidem následovala tento příklad.

Ale zatímco Apple vydělává na svých kabelech a má program, v němž výrobci příslušenství platí za přístup a oficiální součástky Apple, nazvaný „MFi“, strategickým zaměřením Applu je zajistit, aby jeho produkty spolu fungovaly bez větších závad, aby si jeho uživatelé nadále kupovali nové iPhony. Nejde o žádné „niklování“ klíčů a příslušenství.
Prodej kabelů je vykazován v produktové řadě Apple Wearables, Home and Accessories, která v roce 2022 vykázala tržby ve výši 41 miliard dolarů, ačkoli většinu prodeje tvoří hodinky Apple Watch a sluchátka. To je mnohem méně než 205 miliard dolarů z prodeje iPhonů, které Apple vykázal během roku.
Možné nevýhody
Argument společnosti Apple, že nová nabíječka způsobí zmatek, platí více. S portem Lightning se společnosti, které chtěly vyrábět oficiálně schválené příslušenství, musely přihlásit do programu společnosti Apple a zaplatit za přístup ke specifikacím a oficiálním součástkám Apple. Pro spotřebitele to znamenalo, že ačkoli existovalo několik padělaných zařízení Lightning, kterým se mohli vyhnout, ve většině obchodů zakoupená nabíjecí stanice, hodiny nebo kabel uživatelům prostě fungovaly.
USB-C je jiné monstrum. Jedná se o „standard“, což znamená, že přesné specifikace zveřejňuje skupina společností a jednotlivců, kteří spolupracují. Kdokoli může tyto specifikace použít k výrobě kabelů a není třeba se přihlašovat do programu spravovaného společností Apple.
To také znamená, že mnoho uživatelů iPhonů zjistí, že ne všechny kabely s konektorem USB-C jsou stejné. Některé kabely dokáží rychle přenášet data a některé ne. V době, kdy byl standard poprvé představen, mohly některé kabely dokonce způsobit poškození zařízení, protože byly špatně nakonfigurovány, i když v posledních letech to není tak časté. Některé kabely dokonce podporují „Thunderbolt“, moderní standard přenosu dat pro výkonné příslušenství, jako jsou monitory nebo nabíjecí stanice, i když za vyšší cenu. Existují webové stránky, které testují a schvalují kabely „kompatibilní“ se standardem USB-C.
Společnost Apple pravděpodobně dá uživatelům vědět, zda je kabel vhodný pro nabíjení iPhonu, prostřednictvím softwarových varování, co má ve svém maloobchodním provozu, a prostřednictvím svého programu MFi.
Je však jasné, že změna portu nabíječky vyvolává možnosti frustrujících situací, které neexistovaly, když Apple zůstal u své proprietární nabíječky. Aktuální dokument společnosti Apple o řešení problémů s nabíjením přes USB-C na Macu uživatelům říká, aby testovali s oficiálními kabely a napájecími adaptéry Apple.

Svět se nezmění ze dne na den, když budou mít iPhony Apple porty USB-C. Apple stále vyvíjí některé své vlastní proprietární nabíjecí standardy, jako je MagSafe, který používá magnety k připevnění nabíjecího puku na zadní stranu iPhonu. Jeho hodinky Apple Watch také používají jedinečnou magnetickou nabíječku. Dokonce i poté, co Apple po léta používal USB-C jako jediný nabíjecí port na svých noteboocích MacBook, nedávno u posledních modelů představil vlastní magnetickou nabíječku.
Pozorovatelé Applu předpovídají, že se nakonec společnost pravděpodobně pokusí porty z iPhonu zcela odstranit, ale do té doby budou muset milovníci Applu s více produkty stále nosit několik různých nabíjecích kabelů.
Přesto je port USB-C pro uživatele iPhonů krok správným směrem, i když Apple na této cestě reptá. Apple dával přednost přístupu, který by standardizoval nabíjecí konektory, ale umožnil by, aby kabely byly specifické pro daný typ zařízení.
„To, co vám to umožňuje, je, že více než miliarda lidí – není to malý počet lidí, kteří mají tento konektor vlevo [ukazuje na kabel Lightning] – může používat to, co už mají, a nemusí být narušeno,“ řekl v roce 2022 Greg Jozwiak, senior viceprezident celosvětového marketingu společnosti Apple.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky