Existují však strategie, které zdánlivě nabízejí vyšší míru dlouhodobého úspěchu než jiné. Nákup dividendových akcií a jejich dlouhodobé držení je z historického hlediska jedním z nejchytřejších kroků, které mohou investoři učinit.
V roce 2013 zveřejnila divize správy majetku banky JPMorgan Chase výsledky studie, která porovnávala roční výnosy za 40 let (1972-2012) veřejně obchodovaných společností, které zahájily a zvyšovaly výplatu dividend, s výnosy veřejných společností, které dividendy nenabízely.
Ve zkoumaném čtyřletém období dosáhly dividendové akcie ročního výnosu 9,5 %. V porovnání se slabým ročním výnosem 1,6 % za stejné období u společností, které výplatu nenabízejí.
Vzhledem k tomu, že dividendové akcie jsou téměř vždy pravidelně ziskové a zpravidla mají dobře definovaný dlouhodobý výhled růstu, neměla by být jejich dlouhodobá výkonnost velkým překvapením.
Zdroj: Getty Images
Šokující je, jak miliardáři v poslední době přistupují k investování do dividendových akcií – zejména do akcií s velmi vysokým výnosem, což je termín, který rád používám pro označení společností s výnosem 7 % a více.
Poslední kolo hlášení 13F ukazuje, že miliardáři se během druhého čtvrtletí absolutně vrhli na jednu vysoce výnosnou akcii a zároveň spěchali k odchodu ze dvou dalších dividendových akcií s mimořádně vysokým výnosem.
Miliardáři se vrhají na akcii s mimořádně vysokým dividendovým výnosem: AT&T (výnos 7,9 %)
Navzdory své propastné výkonnosti od začátku roku (pokles o 24 %) nejsou telekomunikační akcie AT&T (T) ničím jiným než favoritem mezi miliardáři, kteří hledají superdividendový příjem. Na základě nedávno podaných 13F je tady seznam pět miliardářů, který koupili akcie AT&T:
Jim Simons ze společnosti Renaissance Technologies (5 798 117 akcií)
John Overdeck a David Siegel ze společnosti Two Sigma Investments (3 499 645 akcií).
Jeff Yass ze společnosti Susquehanna International (2 475 430 akcií)
Ray Dalio ze společnosti Bridgewater Associates (1 982 375 akcií)
Díky 5G se společnost AT&T pohybuje správným směrem. Probíhající cyklus výměny zařízení zvyšuje spotřebu bezdrátových dat, což by mělo pomoci zlepšit provozní marži společnosti. Rychlejší stahování mezitím příjemně povzbudilo širokopásmový segment společnosti. AT&T Fiber se snaží o pětiletou sérii nejméně 1 milionu čistých přírůstků širokopásmového připojení.
Zdroj: Reuters
Miliardáři jsou pravděpodobně také nadšeni oceněním společnosti AT&T. Při méně než šestinásobku současného a budoucího konsensuálního zisku na akcii se zdá, že vedle téměř 8% výnosu existuje jen omezené riziko poklesu.
Akcie s mimořádně vysokým dividendovým výnosem, které prodávají miliardáři č. 1: Altria Group (výnos 8,76 %)
Ne na všechny vysokooktanové dividendové akcie se však nejvýznamnější miliardáři z Wall Street dívají příznivě. Jednou z primárně výnosových akcií, kterou miliardáři ve druhém čtvrtletí s oblibou prodávali, je tabákový gigant Altria Group (MO). Mezi její miliardářské prodejce patří:
Ken Griffin ve společnosti Citadel Advisors (2 090 053 akcií)
Steven Cohen ve společnosti Point72 Asset Management (752 115 akcií)
Israel Englander ve společnosti Millennium Management (244 384 akcií)
Nejpravděpodobnějším důvodem odchodu miliardářů je klesající objem dodávek cigaret společnosti Altria. S tím, jak se veřejnost dozvěděla o potenciálně negativních dlouhodobých zdravotních účincích kouření tabákových výrobků, klesl podíl dospělých kuřáků v USA ze 42 % v polovině 60. let na pouhých 11,5 % v roce 2021. Je těžké zvyšovat zisky, když objem dodávek v USA pravidelně klesá.
Zdroj: Reuters
Dalším červeným znamením pro společnost Altria byly její neúspěšné kapitálové investice. V prosinci 2018 Altria oznámila mamutí minoritní investici ve výši 12,8 miliardy dolarů do vapingové společnosti JUUL. Kvůli nesčetným problémům týkajícím se marketingu společnosti JUUL se však hodnota investice společnosti Altria ke konci roku 2022 snížila o více než 90 %.
Podobně je to s podílem společnosti Altria ve výši 1,8 miliardy dolarů v kanadské marihuanové společnosti Cronos Group. Vzhledem k tomu, že americká federální vláda není v současné době ochotna legalizovat konopí, kanadští licencovaní výrobci se potýkají s problémy. Akciový podíl společnosti Altria se oproti prvnímu čtvrtletí roku 2019 snížil o více než 80 %.
Jedním z faktorů, který hraje ve prospěch skupiny Altria, je její cenová síla. Vzhledem k tomu, že tabák obsahuje nikotin, návykovou látku, jsou stávající uživatelé ochotni akceptovat zvýšení cen. To ale pravděpodobně investorům nestačí k tomu, aby klikli na tlačítko BUY.
Dividendové akcie s mimořádně vysokým výnosem, které prodávají miliardáři č. 2: Annaly Capital Management (13,61% výnos).
Další dividendovou akcií s ultra vysokým výnosem, kterou miliardáři ve velkém prodávají, je hypoteční investiční fond (REIT) Annaly Capital Management (NLY). Navzdory obrovskému výnosu 13,6 % měli tři úspěšní miliardáři ve druhém čtvrtletí plné ruce práce se stisknutím tlačítka prodeje:
Israel Englander ze společnosti Millennium Management (1 345 778 akcií)
Jim Simons ze společnosti Renaissance Technologies (331 579 akcií)
Jeff Yass ze společnosti Susquehanna International (186 786 akcií)
Hypoteční REIT, jako je Annaly, jsou velmi citlivé na úroky. Živí se tím, že si půjčují peníze za nízké krátkodobé úrokové sazby a tento kapitál používají k nákupu dlouhodobých aktiv s vyšším výnosem, jako jsou cenné papíry kryté hypotékami (MBS). Čím větší je rozdíl (známý jako „čistá úroková marže“) mezi výnosem z vlastněných aktiv a průměrným výnosem z vypůjčeného kapitálu, tím ziskovější může být hypoteční REIT.
Zdroj: Unsplash
Zdá se, že existují dva důvody, proč miliardáři spěchají s Annaly Capital Management k odchodu. Prvním je trvající inverze výnosové křivky státních dluhopisů. S prudce rostoucími krátkodobými výpůjčními sazbami se čistá úroková marže a účetní hodnota společnosti Annaly zmenšily.
Další otázkou je tempo zvyšování sazeb Federálního rezervního systému. Ačkoli hypoteční REIT preferují prostředí nízkých sazeb, společnosti jako Annaly mohou stále prosperovat, pokud bude americká centrální banka opatrná ve své měnové politice. Nejrychlejší cyklus zvyšování sazeb za posledních více než 40 let však nedal společnosti Annaly mnoho času na změnu pozice, což vedlo k její slabé výkonnosti.
Kromě toho je 71,4 miliardy dolarů z investičního portfolia společnosti ve výši 78,9 miliardy dolarů vázáno ve vysoce likvidních agenturních cenných papírech. „Agenturní“ aktiva jsou v případě selhání kryta federální vládou. Tato dodatečná ochrana umožňuje společnosti Annaly Capital Management obezřetně využívat pákový efekt svého portfolia a maximalizovat svůj ziskový potenciál.
Existují však strategie, které zdánlivě nabízejí vyšší míru dlouhodobého úspěchu než jiné. Nákup dividendových akcií a jejich dlouhodobé držení je z historického hlediska jedním z nejchytřejších kroků, které mohou investoři učinit.V roce 2013 zveřejnila divize správy majetku banky JPMorgan Chase výsledky studie, která porovnávala roční výnosy za 40 let veřejně obchodovaných společností, které zahájily a zvyšovaly výplatu dividend, s výnosy veřejných společností, které dividendy nenabízely.Ve zkoumaném čtyřletém období dosáhly dividendové akcie ročního výnosu 9,5 %. V porovnání se slabým ročním výnosem 1,6 % za stejné období u společností, které výplatu nenabízejí.Vzhledem k tomu, že dividendové akcie jsou téměř vždy pravidelně ziskové a zpravidla mají dobře definovaný dlouhodobý výhled růstu, neměla by být jejich dlouhodobá výkonnost velkým překvapením.Šokující je, jak miliardáři v poslední době přistupují k investování do dividendových akcií – zejména do akcií s velmi vysokým výnosem, což je termín, který rád používám pro označení společností s výnosem 7 % a více.Poslední kolo hlášení 13F ukazuje, že miliardáři se během druhého čtvrtletí absolutně vrhli na jednu vysoce výnosnou akcii a zároveň spěchali k odchodu ze dvou dalších dividendových akcií s mimořádně vysokým výnosem.Navzdory své propastné výkonnosti od začátku roku nejsou telekomunikační akcie AT&T ničím jiným než favoritem mezi miliardáři, kteří hledají superdividendový příjem. Na základě nedávno podaných 13F je tady seznam pět miliardářů, který koupili akcie AT&T:
Jim Simons ze společnosti Renaissance Technologies
John Overdeck a David Siegel ze společnosti Two Sigma Investments .
Jeff Yass ze společnosti Susquehanna International
Ray Dalio ze společnosti Bridgewater Associates
Díky 5G se společnost AT&T pohybuje správným směrem. Probíhající cyklus výměny zařízení zvyšuje spotřebu bezdrátových dat, což by mělo pomoci zlepšit provozní marži společnosti. Rychlejší stahování mezitím příjemně povzbudilo širokopásmový segment společnosti. AT&T Fiber se snaží o pětiletou sérii nejméně 1 milionu čistých přírůstků širokopásmového připojení.Miliardáři jsou pravděpodobně také nadšeni oceněním společnosti AT&T. Při méně než šestinásobku současného a budoucího konsensuálního zisku na akcii se zdá, že vedle téměř 8% výnosu existuje jen omezené riziko poklesu.Ne na všechny vysokooktanové dividendové akcie se však nejvýznamnější miliardáři z Wall Street dívají příznivě. Jednou z primárně výnosových akcií, kterou miliardáři ve druhém čtvrtletí s oblibou prodávali, je tabákový gigant Altria Group . Mezi její miliardářské prodejce patří:
Ken Griffin ve společnosti Citadel Advisors
Steven Cohen ve společnosti Point72 Asset Management
Israel Englander ve společnosti Millennium Management
Nejpravděpodobnějším důvodem odchodu miliardářů je klesající objem dodávek cigaret společnosti Altria. S tím, jak se veřejnost dozvěděla o potenciálně negativních dlouhodobých zdravotních účincích kouření tabákových výrobků, klesl podíl dospělých kuřáků v USA ze 42 % v polovině 60. let na pouhých 11,5 % v roce 2021. Je těžké zvyšovat zisky, když objem dodávek v USA pravidelně klesá.Dalším červeným znamením pro společnost Altria byly její neúspěšné kapitálové investice. V prosinci 2018 Altria oznámila mamutí minoritní investici ve výši 12,8 miliardy dolarů do vapingové společnosti JUUL. Kvůli nesčetným problémům týkajícím se marketingu společnosti JUUL se však hodnota investice společnosti Altria ke konci roku 2022 snížila o více než 90 %.Podobně je to s podílem společnosti Altria ve výši 1,8 miliardy dolarů v kanadské marihuanové společnosti Cronos Group. Vzhledem k tomu, že americká federální vláda není v současné době ochotna legalizovat konopí, kanadští licencovaní výrobci se potýkají s problémy. Akciový podíl společnosti Altria se oproti prvnímu čtvrtletí roku 2019 snížil o více než 80 %.Jedním z faktorů, který hraje ve prospěch skupiny Altria, je její cenová síla. Vzhledem k tomu, že tabák obsahuje nikotin, návykovou látku, jsou stávající uživatelé ochotni akceptovat zvýšení cen. To ale pravděpodobně investorům nestačí k tomu, aby klikli na tlačítko BUY..Další dividendovou akcií s ultra vysokým výnosem, kterou miliardáři ve velkém prodávají, je hypoteční investiční fond Annaly Capital Management . Navzdory obrovskému výnosu 13,6 % měli tři úspěšní miliardáři ve druhém čtvrtletí plné ruce práce se stisknutím tlačítka prodeje:
Israel Englander ze společnosti Millennium Management
Jim Simons ze společnosti Renaissance Technologies
Jeff Yass ze společnosti Susquehanna International
Hypoteční REIT, jako je Annaly, jsou velmi citlivé na úroky. Živí se tím, že si půjčují peníze za nízké krátkodobé úrokové sazby a tento kapitál používají k nákupu dlouhodobých aktiv s vyšším výnosem, jako jsou cenné papíry kryté hypotékami . Čím větší je rozdíl mezi výnosem z vlastněných aktiv a průměrným výnosem z vypůjčeného kapitálu, tím ziskovější může být hypoteční REIT.Zdá se, že existují dva důvody, proč miliardáři spěchají s Annaly Capital Management k odchodu. Prvním je trvající inverze výnosové křivky státních dluhopisů. S prudce rostoucími krátkodobými výpůjčními sazbami se čistá úroková marže a účetní hodnota společnosti Annaly zmenšily.Další otázkou je tempo zvyšování sazeb Federálního rezervního systému. Ačkoli hypoteční REIT preferují prostředí nízkých sazeb, společnosti jako Annaly mohou stále prosperovat, pokud bude americká centrální banka opatrná ve své měnové politice. Nejrychlejší cyklus zvyšování sazeb za posledních více než 40 let však nedal společnosti Annaly mnoho času na změnu pozice, což vedlo k její slabé výkonnosti.Kromě toho je 71,4 miliardy dolarů z investičního portfolia společnosti ve výši 78,9 miliardy dolarů vázáno ve vysoce likvidních agenturních cenných papírech. „Agenturní“ aktiva jsou v případě selhání kryta federální vládou. Tato dodatečná ochrana umožňuje společnosti Annaly Capital Management obezřetně využívat pákový efekt svého portfolia a maximalizovat svůj ziskový potenciál.