Aktuálně se dolarový index, který sleduje měnu vůči koši jejích protějšků, nacházel o 0,2 % níže na úrovni 106,80 bodu. Zůstával však blízko 11měsíčního maxima 107,34, kterého se dotkl v předchozí seanci.
Růst výnosů dluhopisů posiluje dolar
Překvapivý nárůst počtu volných pracovních míst v srpnu, který je často považován za ukazatel poptávky po pracovní síle, v úterý oslabil vznikající názor, že trh práce v největší světové ekonomice se ochlazuje – což je trend, který by mohl zmírnit tlak na růst mezd.
Obavy, že odolný trh práce by mohl posílit důvody pro to, aby tvůrci politiky Federálního rezervního systému udržovali úrokové sazby na vyšší úrovni po delší dobu, způsobily, že výnosy desetiletých a třicetiletých amerických státních dluhopisů vzrostly na úroveň, která byla naposledy zaznamenána v roce 2007.
Prudký skok výnosů dluhopisů, které se obvykle pohybují inverzně k cenám, podpořil dolar.

Jen je i nadále pod tlakem
Kurz jenu se pohyboval pod ostře sledovanou hranicí 150 za dolar poté, co krátkodobý skok v předchozí seanci vyvolal spekulace, že japonské úřady možná zakročily, aby omezily propad měny.
Poté, co v úterý poprvé za téměř rok oslabil pod hranici 150 za dolar, se kurz jenu dočasně zvýšil až na 147,3 jenu. Japonský ministr financí Šunichi Suzuki se odmítl vyjádřit k tomu, zda Tokio v noci přistoupilo k posílení jenu na devizovém trhu, a pouze uvedl, že „jsme připraveni přijmout nezbytná opatření proti nadměrné volatilitě“.
Japonské úřady intervenovaly na podporu měny v loňském roce, což se stalo poprvé od roku 1998. V letošním roce se jen vůči dolaru propadl o zhruba 14 %, protože Bank of Japan udržovala svou ultra uvolněnou politiku, zatímco Fed agresivně zvyšoval sazby.
Jinde euro vůči dolaru stouplo, i když stále nebylo příliš daleko od svého úterního minima 1,0448 USD – nejslabší úrovně od prosince. Sterling také získal a posunul se z téměř sedmiměsíčního minima 1,2053 USD v předchozí seanci.
Novozélandský dolar mezitím mírně klesl po rozhodnutí tamní centrální banky ponechat svou hotovostní sazbu beze změny na úrovni 5,5 %, přičemž politici argumentovali rostoucím přesvědčením, že minulé zvyšování výpůjčních nákladů začíná přispívat ke zpomalování inflace. Kurz NZD klesl na téměř měsíční minimum 0,5871 USD.
Inflace v Turecku se vrátila nad 60 procent, turecká lira klesla na nové minimum
Inflace v Turecku se v září třetí měsíc za sebou zvýšila, vrátila se tak nad 60 procent, kde se naposledy nacházela na konci loňského roku. Turecký statistický úřad dnes oznámil, že meziroční růst spotřebitelských cen v září zrychlil na 61,5 procenta ze srpnových 58,9 procenta. Kurz turecké liry po zveřejnění údajů sestoupil na nové rekordní minimum vůči dolaru, napsala agentura DPA.
Meziměsíčně se spotřebitelské ceny v září zvýšily o 4,75 procenta. Inflaci tlačí vzhůru rostoucí náklady na energii a slabá domácí měna, která zdražuje dovoz. Lira zůstává pod tlakem, přestože se ji turecká centrální banka v poslední době snaží podpořit zvyšováním úrokových sazeb.
Podle analytiků nadále panuje nejistota ohledně dalšího vývoje měnové politiky v Turecku, protože turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se dlouhodobě prezentuje jako odpůrce vysokých úrokových sazeb.
V loňském roce centrální banka navzdory vysoké inflaci úroky snižovala. Loni v říjnu se inflace v Turecku vyšplhala až na 85,5 procenta, tedy na nejvyšší úroveň za zhruba čtvrt století.
Centrální banka bude o nastavení úrokových sazeb rozhodovat 26. října. Banka zahájila zvyšování úroků v červnu poté, co se do jejího čela postavila Hafize Gaye Erkanová, která má zkušenosti z finančního sektoru ve Spojených státech.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky