Nečekaná částka byla realizována formou převodu 77 akcií třídy A společnosti Berkshire Hathaway na Henry E. Huntington Library and Art Museum, které se nachází v kalifornském San Marinu. Dar, jak je uvedeno v podání pro Komisi pro cenné papíry, má tržní hodnotu přesahující 40,3 milionu dolarů – stanovenou na základě čtvrteční závěrečné ceny 523 545,06 dolaru za akcii.
Není to poprvé, co Munger projevil svou filantropickou povahu vůči instituci Huntington. Před deseti lety muzeu významně přispěl darováním akcií Berkshire v hodnotě téměř 33 milionů dolarů. Tyto prostředky umožnily muzeu financovat výstavbu nového vzdělávacího a návštěvnického centra. Podle Susan Turner-Loweové, mluvčí Huntingtonu, je Mungerův nejnovější dar určen na vytvoření více než třiceti rezidencí. Tato obydlí poskytnou ubytování hostujícím vědcům během jejich výzkumného pobytu v Huntingtonově muzeu.

Turner-Loweová upřesnila naléhavou potřebu cenově dostupného ubytování, což je výzva, s níž se potýkají vědci, kteří v muzeu tráví školní rok studiem. Stratosférický trh s nájemným v Los Angeles způsobil, že rozpočet pobytu vědců je finančně náročný. Vyjádřila se tedy, že tento cíl byl dlouhodobou snahou muzea, která je nyní díky značné benevolenci Mungera na pokraji realizace.
Přestože byl Charlie Munger dříve miliardářem, jeho majetek není srovnatelný s majetkem jeho blízkého přítele a obchodního partnera Buffetta. Mungerův status miliardáře se v důsledku jeho rozsáhlých charitativních příspěvků neustále snižoval. Převážně jeho akcie v hodnotě přibližně 1 miliardy dolarů byly po smrti jeho manželky v roce 2010 vyčleněny pro charitativní fond.
Po svém posledním daru Huntingtonskému muzeu si Munger v současné době ponechal ve vlastnictví 4 033 akcií Berkshire třídy A. Zachování jeho akcií z roku 2000 v počtu 15 911 kusů by dnes znamenalo tržní hodnotu přesahující 8,3 miliardy USD.
Munger, proslulý svým břitkým vtipem a přímým chováním, se v lednu dožívá sta let. Často je označován za člověka, který na významných setkáních akcionářů Berkshire odpovídá stručně a jasně, což kontrastuje s Buffettovým mnohomluvným vysvětlováním. Jeho skeptický postoj ke kryptoměnám, které označil za “zlo” a “hloupost”, protože podle něj nutně klesnou k nule a jsou shledány příliš příznivými pro nezákonné činnosti, jako jsou únosy a vydírání, je příkladem jeho upřímnosti.

Rozsáhlý konglomerát, který Charlie Munger a Warren Buffet řídili, zahrnuje nepřeberné množství společností. Patří mezi ně železnice BNSF, pojišťovna Geico a několik klíčových podniků veřejných služeb spolu s proslulými značkami, jako jsou cukrovinky See’s a Dairy Queen, a četnými výrobními podniky. Ačkoli Berkshire Hathaway sídlí v Omaze ve státě Nebraska, kde Buffett bydlí, Munger pevně zakotvil v jižní Kalifornii. Jeho dárcovství to důsledně vystihuje, neboť značná část Mungerových charitativních příspěvků směřuje do institucí na západním pobřeží, jako je například Huntingtonovo muzeum.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky