Společnost Sony (SONY) způsobila technologickou revoluci více než jen 1×
Tímto vynálezem změnila poslech hudby už jednou provždy
Jaké je dědictví tohoto vynálezu?
Ve své době ale představovaly významný průlom a milník ve světě médií a technologií.
Dne 18. října roku 1984 společnost Sony Corporation uvádí na světlo světa první CD přehrávač Sony CDP-101, který představuje významný milník v historii spotřební elektroniky a hudebního průmyslu. Sony změnila svět médií hned několikrát. Pojďme se dnes ve zkratce podívat na příběh tohoto legendárního technologického giganta.
Při bližším pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
1922 – Ve Velké Británii byla založena British Broadcasting Company, později British Broadcasting Corporation.
1938 – V nacistickém Německu zřízena Sudetská pamětní medaile.
1954 – Texas Instruments oznámil vyrobení prvního tranzistorového rádia.
1967 – Sovětská sonda Veněra 4 pronikla do atmosféry Venuše a jako první odeslala naměřené hodnoty z atmosféry jiné planety.
1968 – Americký olympijský výbor suspendoval dva černošské sportovce, Tommieho Smithe a Johna Carlose, za gesto „černé síly“ při medailovém ceremoniálu na olympijských hrách v Mexiku.
A nyní se už jako obvykle přesuneme do světa byznysu a ekonomiky:
1851 – Ve Spojených státech poprvé vyšel román Hermana Melvilla Moby Dick. Ačkoli kniha sama o sobě není obchodní událostí, měla trvalý dopad na literaturu a inspirovala různé adaptace a komerční podniky.
1867 – Koupě Aljašky, při níž Spojené státy získaly stát od Ruska za 7,2 milionu dolarů, byla významnou obchodní transakcí, která rozšířila území USA.
1961 – V televizi byl odvysílán první díl seriálu The Dick Van Dyke Show. Pořad byl populárním sitcomem a měl významné reklamní a komerční vazby.
Sony — Jak se mění mediální svět
Sony, celým názvem Sony Corporation, významný japonský výrobce produktů spotřební elektroniky, jehož rozmanité aktivity zahrnují mimo jiné filmy, hudbu a finanční služby. Jedná se o jednu z nejúspěšnějších a nejvšestrannějších značek v historii marketingu.
Společnost založili Ibuka Masaru a Morita Akio v roce 1946 jako Tokyo Tsushin Kogyo („Tokyo Telecommunications Engineering Corporation“). Ibuka, jehož společnost Japan Precision Instruments Company dodávala za druhé světové války elektronická zařízení, a Morita, instruktor aplikovaných věd, se setkali během druhé světové války jako inženýři, kteří navrhovali tepelně naváděné střely pro japonskou císařskou armádu. Ibuka a Morita spolu pracovali následujících 40 let, což bylo označeno za jeden z „nejproduktivnějších a nejzajímavějších vztahů v historii podnikání“. Ibukova genialita při vývoji výrobků a Moritovo mistrovství v řízení podniku a marketingu učinily ze společnosti Sony jednu z nejznámějších značek na světě. Název Sony, který se stal oficiálním názvem společnosti v lednu 1958, byl odvozen z latinského sonus („zvuk“) a byl koncipován jako mezinárodní, nikoli už jen jako čistě japonský.
Zdroj: Getty Images
Prvním spotřebním výrobkem společnosti byl elektrický vařič rýže. Ačkoli se tento výrobek prodával špatně, Totsuko, jak se zkráceně nazývala firma, úspěšně podnikala v opravách rádií a dalších elektrických zařízení. Její opravy pro japonskou rozhlasovou stanici NHK musela schválit americká okupační armáda, která později mladé firmě zadala vlastní opravárenské zakázky.
V roce 1950 Totsuko představila první magnetofon japonské konstrukce. Přestože se i toto spotřební zboží prodávalo špatně, osud společnosti se měl brzy dramaticky změnit. V roce 1952 navštívil Ibuka Spojené státy a navázal první kontakty pro získání licence na tranzistor od Bellových laboratoří, tehdejší divize Western Electric Company, výrobní divize společnosti American Telephone & Telegraph (AT&T). Následujícího roku se Morita vydal do Spojených států a podepsal smlouvu s Western Electric.
Tato přelomová dohoda vedla ke vzniku první velmi úspěšné produktové řady společnosti Totsuko: tranzistorových rádií. Ačkoli společnost Texas Instruments Incorporated uvedla v roce 1955 na trh jako první tranzistorové rádio Regency, pozornost zákazníků upoutalo až levné tranzistorové rádio TR-63 od společnosti Sony, které se vešlo do kapsy u košile, a to v roce 1957. Kapesní rádia Sony měla obrovský úspěch a přinesla mezinárodní uznání značky Sony.
V roce 1960 vznikla ve Spojených státech společnost Sony Corporation of America se sídlem v New Yorku. Když společnost v roce 1962 otevřela svůj obchod na Páté avenue, vyvěsila první japonskou vlajku ve Spojených státech od začátku druhé světové války.
Na Světové výstavě v New Yorku v roce 1964 představila společnost Sony model MD-5, první plně tranzistorovou stolní kalkulačku. V roce 1968 společnost dodala svůj první barevný televizor Trinitron. V roce 1971 mělo 40 % japonských domácností barevné televizory, a proto společnost Sony představila první barevný videokazetový magnetofon (VCR), který vedl k uvedení videorekordéru Betamax v roce 1975. Přestože byl videorekordér Betamax všeobecně považován za nejlepší technologii, jaká kdy byla vyvinuta, byl dražší než jeho konkurent VHS (Video Home System). Jak se stále více studií a videopůjčoven obracelo k VHS, Betamax ztrácel podíl na trhu a společnost Sony nakonec v roce 1988 představila svůj vlastní VHS.
V roce 1979 se na trhu objevil přenosný magnetofon Sony Walkman. Přestože se inženýři společnosti Sony stavěli skepticky k návrhu zařízení, které umí pouze přehrávat, ale ne nahrávat, Morita na vývoji výrobku trval a prohlásil, že pokud Walkman nebude úspěšný, odstoupí. Walkman se stal mezinárodní senzací a nakonec se ho prodaly stovky milionů kusů. První přehrávač kompaktních disků (CD) vznikl v roce 1982 na základě dohody o vývoji mezi společností Sony a nizozemským výrobcem Philips Electronics NV. Společnost Sony poskytla technologii pulzní kódové modulace a zkombinovala ji s laserovým systémem společnosti Philips. Neúspěch systému Betamax dal společnosti Sony lekci; na standardu formátu pro CD (a později digitální videodisky [DVD]) se dohodla celá řada společností v Japonsku, Evropě a Severní Americe. V následujícím roce představila společnost Sony první videokameru.
Koncem 80. let chtělo vedení společnosti Sony, zejména prezident společnosti a předseda představenstva Sony Corporation of America Norio Ohga, rozšířit činnost společnosti Sony o zábavní obsah. V roce 1988 koupila společnost CBS Records Group od CBS Inc (nyní CBS Corporation), čímž získala největší nahrávací společnost na světě, a v následujícím roce koupila společnost Columbia Pictures Entertainment, Inc. Akvizice společnosti Columbia, do té doby největší akvizice americké společnosti japonskou firmou, vyvolala ve Spojených státech kontroverzi. Kontroverze byla rozdmýchána Moritovým příspěvkem do eseje „No to ieru Hihon“ („Japonsko, které umí říci ne“), kterou v roce 1989 napsal společně s japonským nacionalistou Išiharou Šintaróem. Tvrdili, že Japonsko již není závislé na Spojených státech a je silnějším a lepším národem než jeho poválečný spojenec.
Zdroj: Getty Images
Počátek devadesátých let byl pro společnost Sony těžkým obdobím. Japonská ekonomika se dostala do desetileté recese a Ibuka i Morita utrpěli mrtvici (v roce 1992, resp. 1993). Morita v roce 1994 oficiálně odešel do důchodu a v roce 1999 zemřel. Společnost Sony, jejíž zakladatelé již nebyli u řízení, vykázala v roce 1993 první ztrátu ve výši více než 200 milionů dolarů. Navzdory obchodním otřesům společnost Sony pokračovala v navrhování a dodávání nových produktů. V roce 1994 uvedla její zábavní divize na japonský trh herní konzoli PlayStation. Do roku 2002 se herní jednotka podílela na ročních příjmech společnosti více než 10 %. Dalším významným centrem zisku byla společnost Sony Online Entertainment, zejména její internetová hra pro virtuální realitu EverQuest. Zábavní skupina společnosti také zaujala mnoho lidí svým robotickým psem AIBO, představeným v roce 1999. V roce 1997 společnost Sony představila řadu osobních počítačů VAIO. VAIO byl vysoce kvalitní a drahý systém, který společnost prodávala uživatelům se zájmem o vývoj nebo přehrávání multimediálních programů.
V roce 2005, po dalších neuspokojivých výročních finančních zprávách, byl Howard Stringer povýšen z předsedy představenstva a generálního ředitele společnosti Sony Corporation of America na předsedu představenstva a generálního ředitele společnosti Sony Corporation. Ačkoli jmenování cizince do čela mateřské společnosti mnohé překvapilo, přibližně dvě třetiny zaměstnanců Sony po celém světě byli cizinci. V roce 2009 se Stringer stal také prezidentem divize elektroniky společnosti Sony.
Ve snaze oživit společnost Sony se Stringer zaměřil na zefektivnění provozu a snížení nákladů. Společnost se však i nadále potýkala s problémy a vykazovala rekordní ztráty, protože klíčové odvětví spotřební elektroniky společnosti Sony klesalo. V roce 2012 Stinger odstoupil z různých funkcí a jeho nástupcem se stal Hirai Kazuo, vedoucí pracovník divize videoher společnosti. Pod jeho vedením se společnost Sony soustředila na spotřební elektroniku a zároveň přijala řadu opatření na snížení nákladů, včetně prodeje různých nemovitostních podílů. Zejména v roce 2013 společnost Sony prodala své americké ústředí v New Yorku za více než 1 miliardu dolarů.
Ve své době ale představovaly významný průlom a milník ve světě médií a technologií.Dne 18. října roku 1984 společnost Sony Corporation uvádí na světlo světa první CD přehrávač Sony CDP-101, který představuje významný milník v historii spotřební elektroniky a hudebního průmyslu. Sony změnila svět médií hned několikrát. Pojďme se dnes ve zkratce podívat na příběh tohoto legendárního technologického giganta.Při bližším pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
1922 – Ve Velké Británii byla založena British Broadcasting Company, později British Broadcasting Corporation.
1938 – V nacistickém Německu zřízena Sudetská pamětní medaile.
1954 – Texas Instruments oznámil vyrobení prvního tranzistorového rádia.
1967 – Sovětská sonda Veněra 4 pronikla do atmosféry Venuše a jako první odeslala naměřené hodnoty z atmosféry jiné planety.
1968 – Americký olympijský výbor suspendoval dva černošské sportovce, Tommieho Smithe a Johna Carlose, za gesto „černé síly“ při medailovém ceremoniálu na olympijských hrách v Mexiku.
A nyní se už jako obvykle přesuneme do světa byznysu a ekonomiky:
1851 – Ve Spojených státech poprvé vyšel román Hermana Melvilla Moby Dick. Ačkoli kniha sama o sobě není obchodní událostí, měla trvalý dopad na literaturu a inspirovala různé adaptace a komerční podniky.
1867 – Koupě Aljašky, při níž Spojené státy získaly stát od Ruska za 7,2 milionu dolarů, byla významnou obchodní transakcí, která rozšířila území USA.
1961 – V televizi byl odvysílán první díl seriálu The Dick Van Dyke Show. Pořad byl populárním sitcomem a měl významné reklamní a komerční vazby.
Sony, celým názvem Sony Corporation, významný japonský výrobce produktů spotřební elektroniky, jehož rozmanité aktivity zahrnují mimo jiné filmy, hudbu a finanční služby. Jedná se o jednu z nejúspěšnějších a nejvšestrannějších značek v historii marketingu.Společnost založili Ibuka Masaru a Morita Akio v roce 1946 jako Tokyo Tsushin Kogyo . Ibuka, jehož společnost Japan Precision Instruments Company dodávala za druhé světové války elektronická zařízení, a Morita, instruktor aplikovaných věd, se setkali během druhé světové války jako inženýři, kteří navrhovali tepelně naváděné střely pro japonskou císařskou armádu. Ibuka a Morita spolu pracovali následujících 40 let, což bylo označeno za jeden z „nejproduktivnějších a nejzajímavějších vztahů v historii podnikání“. Ibukova genialita při vývoji výrobků a Moritovo mistrovství v řízení podniku a marketingu učinily ze společnosti Sony jednu z nejznámějších značek na světě. Název Sony, který se stal oficiálním názvem společnosti v lednu 1958, byl odvozen z latinského sonus a byl koncipován jako mezinárodní, nikoli už jen jako čistě japonský.Prvním spotřebním výrobkem společnosti byl elektrický vařič rýže. Ačkoli se tento výrobek prodával špatně, Totsuko, jak se zkráceně nazývala firma, úspěšně podnikala v opravách rádií a dalších elektrických zařízení. Její opravy pro japonskou rozhlasovou stanici NHK musela schválit americká okupační armáda, která později mladé firmě zadala vlastní opravárenské zakázky.V roce 1950 Totsuko představila první magnetofon japonské konstrukce. Přestože se i toto spotřební zboží prodávalo špatně, osud společnosti se měl brzy dramaticky změnit. V roce 1952 navštívil Ibuka Spojené státy a navázal první kontakty pro získání licence na tranzistor od Bellových laboratoří, tehdejší divize Western Electric Company, výrobní divize společnosti American Telephone & Telegraph . Následujícího roku se Morita vydal do Spojených států a podepsal smlouvu s Western Electric.Tato přelomová dohoda vedla ke vzniku první velmi úspěšné produktové řady společnosti Totsuko: tranzistorových rádií. Ačkoli společnost Texas Instruments Incorporated uvedla v roce 1955 na trh jako první tranzistorové rádio Regency, pozornost zákazníků upoutalo až levné tranzistorové rádio TR-63 od společnosti Sony, které se vešlo do kapsy u košile, a to v roce 1957. Kapesní rádia Sony měla obrovský úspěch a přinesla mezinárodní uznání značky Sony.V roce 1960 vznikla ve Spojených státech společnost Sony Corporation of America se sídlem v New Yorku. Když společnost v roce 1962 otevřela svůj obchod na Páté avenue, vyvěsila první japonskou vlajku ve Spojených státech od začátku druhé světové války.Na Světové výstavě v New Yorku v roce 1964 představila společnost Sony model MD-5, první plně tranzistorovou stolní kalkulačku. V roce 1968 společnost dodala svůj první barevný televizor Trinitron. V roce 1971 mělo 40 % japonských domácností barevné televizory, a proto společnost Sony představila první barevný videokazetový magnetofon , který vedl k uvedení videorekordéru Betamax v roce 1975. Přestože byl videorekordér Betamax všeobecně považován za nejlepší technologii, jaká kdy byla vyvinuta, byl dražší než jeho konkurent VHS . Jak se stále více studií a videopůjčoven obracelo k VHS, Betamax ztrácel podíl na trhu a společnost Sony nakonec v roce 1988 představila svůj vlastní VHS.V roce 1979 se na trhu objevil přenosný magnetofon Sony Walkman. Přestože se inženýři společnosti Sony stavěli skepticky k návrhu zařízení, které umí pouze přehrávat, ale ne nahrávat, Morita na vývoji výrobku trval a prohlásil, že pokud Walkman nebude úspěšný, odstoupí. Walkman se stal mezinárodní senzací a nakonec se ho prodaly stovky milionů kusů. První přehrávač kompaktních disků vznikl v roce 1982 na základě dohody o vývoji mezi společností Sony a nizozemským výrobcem Philips Electronics NV. Společnost Sony poskytla technologii pulzní kódové modulace a zkombinovala ji s laserovým systémem společnosti Philips. Neúspěch systému Betamax dal společnosti Sony lekci; na standardu formátu pro CD se dohodla celá řada společností v Japonsku, Evropě a Severní Americe. V následujícím roce představila společnost Sony první videokameru.Koncem 80. let chtělo vedení společnosti Sony, zejména prezident společnosti a předseda představenstva Sony Corporation of America Norio Ohga, rozšířit činnost společnosti Sony o zábavní obsah. V roce 1988 koupila společnost CBS Records Group od CBS Inc , čímž získala největší nahrávací společnost na světě, a v následujícím roce koupila společnost Columbia Pictures Entertainment, Inc. Akvizice společnosti Columbia, do té doby největší akvizice americké společnosti japonskou firmou, vyvolala ve Spojených státech kontroverzi. Kontroverze byla rozdmýchána Moritovým příspěvkem do eseje „No to ieru Hihon“ , kterou v roce 1989 napsal společně s japonským nacionalistou Išiharou Šintaróem. Tvrdili, že Japonsko již není závislé na Spojených státech a je silnějším a lepším národem než jeho poválečný spojenec.Počátek devadesátých let byl pro společnost Sony těžkým obdobím. Japonská ekonomika se dostala do desetileté recese a Ibuka i Morita utrpěli mrtvici . Morita v roce 1994 oficiálně odešel do důchodu a v roce 1999 zemřel. Společnost Sony, jejíž zakladatelé již nebyli u řízení, vykázala v roce 1993 první ztrátu ve výši více než 200 milionů dolarů. Navzdory obchodním otřesům společnost Sony pokračovala v navrhování a dodávání nových produktů. V roce 1994 uvedla její zábavní divize na japonský trh herní konzoli PlayStation. Do roku 2002 se herní jednotka podílela na ročních příjmech společnosti více než 10 %. Dalším významným centrem zisku byla společnost Sony Online Entertainment, zejména její internetová hra pro virtuální realitu EverQuest. Zábavní skupina společnosti také zaujala mnoho lidí svým robotickým psem AIBO, představeným v roce 1999. V roce 1997 společnost Sony představila řadu osobních počítačů VAIO. VAIO byl vysoce kvalitní a drahý systém, který společnost prodávala uživatelům se zájmem o vývoj nebo přehrávání multimediálních programů.V roce 2005, po dalších neuspokojivých výročních finančních zprávách, byl Howard Stringer povýšen z předsedy představenstva a generálního ředitele společnosti Sony Corporation of America na předsedu představenstva a generálního ředitele společnosti Sony Corporation. Ačkoli jmenování cizince do čela mateřské společnosti mnohé překvapilo, přibližně dvě třetiny zaměstnanců Sony po celém světě byli cizinci. V roce 2009 se Stringer stal také prezidentem divize elektroniky společnosti Sony.Ve snaze oživit společnost Sony se Stringer zaměřil na zefektivnění provozu a snížení nákladů. Společnost se však i nadále potýkala s problémy a vykazovala rekordní ztráty, protože klíčové odvětví spotřební elektroniky společnosti Sony klesalo. V roce 2012 Stinger odstoupil z různých funkcí a jeho nástupcem se stal Hirai Kazuo, vedoucí pracovník divize videoher společnosti. Pod jeho vedením se společnost Sony soustředila na spotřební elektroniku a zároveň přijala řadu opatření na snížení nákladů, včetně prodeje různých nemovitostních podílů. Zejména v roce 2013 společnost Sony prodala své americké ústředí v New Yorku za více než 1 miliardu dolarů.