Toto varování vyslovila v rozhovoru pro televizi CNBC, který byl odvysílán v pondělí.
Okonjo-Iweala zdůraznila strategický význam Blízkého východu z hlediska dodávek energie a naznačila, že případné rozšíření konfliktu by mohlo narušit globální obchod. “Pokud se rozšíří mimo místo, kde se nyní nachází, na zbytek Blízkého východu, bude to mít dopad,” řekla. “Nezapomeňte, že tento region je také zdrojem velké části světových energetických zdrojů, pokud jde o zemní plyn i ropu, která se stále velmi využívá a je rozptýlena po celém světě. Takže uvidíte dopad na globální růst, na globální obchod.”
Generální ředitelka během rozhovoru s Martinem Soongem z televizní stanice CNBC vyjádřila upřímnou naději na deeskalaci a obnovení míru. Tato diskuse se uskutečnila v japonské Ósace na okraj zasedání Skupiny 7.
Izraelská vojenská kampaň v pásmu Gazy byla reakcí na strašlivý teroristický útok ozbrojenců Hamásu na jižní Izrael ze 7. října, který si vyžádal životy 1 400 osob včetně několika Američanů. Téměř 240 lidí bylo následně uneseno a odvezeno jako rukojmí do Gazy.

Ekonomové bijí na poplach a varují, že jakákoli eskalace konfliktu mezi Izraelem a Hamásem by mohla způsobit výrazné narušení světové ekonomiky. Existují obavy z možného prudkého nárůstu cen energií a narušení kritických obchodních tras.
Okonjo-Iweala poznamenala, že růst obchodu je již nyní v chmurném stavu vzhledem k “poklesu celkové poptávky ve všech oblastech”. WTO nedávno snížila svou prognózu růstu obchodu pro rok 2023, přičemž jako hlavní příčinu uvedla zpomalení globální výroby. V říjnu snížila prognózu růstu světového obchodu se zbožím pro letošní rok kvůli pokračujícímu propadu, který se objevil ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022.
Objem světového obchodu se zbožím by měl nyní podle prognózy v letošním roce vzrůst pouze o 0,8 %, což je výrazný pokles oproti 1,7% nárůstu předpokládanému v dubnu. Dříve předpokládaný růst ve výši 3,3 % pro rok 2024 však zůstává téměř nezměněn.
Mezi další potenciální překážky globálního růstu patří pokračující realitní krize v Číně a pomalejší než očekávaný růst v Evropské unii, jak zmínila generální ředitelka WTO. Poznamenala také, že ačkoli se zdá, že se Spojeným státům prozatím daří dobře, problém klesající agregátní poptávky přetrvává ve většině regionů a odvětví. To je spojeno s přetrvávající inflací a dlouhodobě vyššími úrokovými sazbami.
V těchto neklidných časech se stává prvořadou potřeba mezinárodní spolupráce a řešení sporů. Okonjo-Iweala na závěr ujistila: “Usilovně pracujeme na reformě našeho systému řešení sporů.”
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky