Japonský index Nikkei 225 obrátil svou pozici a v odpoledním obchodování přidal 0,3 % a dosáhl hodnoty 30 796,81, zatímco australský index S&P/ASX 200 byl svědkem růstu o 0,1 % a nakonec se usadil na hodnotě 6 780,70. Ostatní asijské indexy však vykazovaly medvědí trend. Jihokorejský index Kospi klesl o 1,3 % a uzavřel na úrovni 2 280,48, hongkongský Hang Seng ztratil 1,0 % a usadil se na úrovni 17 059,78 a šanghajský index Composite klesl o 0,4 % a skončil na úrovni 3 008,37.
Zajímavé je, že v úterý také japonská centrální banka upravila své slovní vyjádření týkající se výnosů a povolila růst výnosů svých desetiletých státních dluhopisů nad 1 %, které nyní označuje jako “referenční bod”, nikoliv jako konkrétně stanovený limit. Toto důležité rozhodnutí vychází z rozhodnutí Bank of Japan zachovat a udržovat svou převažující měnovou politiku, která se výrazně odchyluje od politiky zpřísňování měnové politiky, kterou uplatňují jejich protějšky v americkém Federálním rezervním systému a dalších významných světových centrálních bankách.
Výsledkem této politické divergence je postupné oslabování japonského jenu. Ačkoli snížená hodnota jenu významně prospívá japonským vývozcům tím, že zvyšuje hodnotu jejich zahraničních příjmů, extrémní volatilita měny může potenciálně představovat škodlivý dopad na celou ekonomiku a snižovat tak kupní sílu Japonska.

Zprávy o obchodování s měnami naznačují, že americký dolar se obchoduje na horní hranici 140 jenů, přičemž nedávno se dotkl úrovně 150 jenů. Americký dolar vzrostl ze 149,04 jenu na 150,16 japonského jenu, zatímco euro oslabilo a zůstalo na úrovni 1,0595 dolaru, přičemž kleslo z 1,0619 dolaru.
Na Wall Street vzrostl index S&P 500 o 49,45 bodu, tj. o 1,2 %, a uzavřel pondělí na úrovni 4166,82 bodu. Jedná se o první záchvěv obchodování na Wall Street po 10% poklesu referenčního indexu z jeho letošního maxima. Index Dow Jones Industrial Average vzrostl o 511,37 bodu, což odpovídá 1,6 %, a usadil se na úrovni 32 928,96 bodu, zatímco technologický index Nasdaq Composite přidal 146,47 bodu, což odpovídá 1,2% nárůstu, a uzavřel na úrovni 12 789,48 bodu.
Trh nyní netrpělivě očekává čtvrtletní výsledky společnosti Apple, které mají být zveřejněny ve čtvrtek. Vzhledem k tomu, že společnost Apple je nejhodnotnější akcií kótovanou na Wall Street, je její vliv na index S&P 500 nesrovnatelný.
Mezi nadcházející vlivné ekonomické údaje patří údaje o nákladech na zaměstnanost v rozpětí od července do září, které vláda USA zveřejní v úterý. Tyto údaje přicházejí v době, kdy zaměstnanci stále více tlačí na zvyšování mezd, přestože Federální rezervní systém se obává možných inflačních tlaků, pokud by se růst mezd příliš zrychlil.
V úterý bude také zveřejněn index spotřebitelské důvěry Conference Board za říjen. Po něm bude ve středu představena nejnovější měsíční aktualizace počtu volných pracovních míst v celé zemi.

Závěr týdne v pátek bude patřit velmi očekávané říjnové zprávě o zaměstnanosti, která je obvykle považována za jeden z nejzásadnějších ekonomických údajů na měsíční bázi.
Finanční trhy budou mezitím vstřebávat další aktuální údaje o ekonomice, půjčkách vlády USA a zprávy o ziscích zhruba 150 společností zařazených do indexu S&P 500, včetně maloobchodních zdravotnických gigantů CVS Health, farmaceutického mamuta Pfizer a celosvětového kavárenského řetězce Starbucks.
V komoditním výklenku zaznamenaly ceny americké ropy tento měsíc stratosférický nárůst z úrovně pod 70 USD na více než 93 USD. Tento nárůst přichází v souvislosti s rostoucími spekulacemi ohledně dopadu probíhajícího konfliktu mezi Izraelem a Hamásem na politiku v regionu a možného vlivu na produkci velkých producentů, jako je Írán a další země v regionu.
Benchmarková americká ropa po pondělním poklesu o 3,8 % na 82,31 USD přidala 42 centů a uzavřela na 82,73 USD za barel. Ropa Brent, mezinárodní standard, vzrostla o 36 centů a nakonec uzavřela na 87,81 USD za barel.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky