Ropa klesá již čtvrtý den kvůli situaci v OPEC+ a rizikové náladě
Ceny ropy klesají již čtvrtý den v řadě, protože trh se připravuje na odložené zasedání OPEC+ a obavy z celkové situace na světovém finančním trhu nadále vyvolávají nejistotu.
Světový benchmark, ropa Brent, byl zaznamenán pokles k 80 USD za barel po 2,3% snížení během posledních tří obchodních seancí. Mezitím se cena ropy West Texas Intermediate (WTI) pohybuje kolem hranice 75 USD.
Tento pokles byl pozorován v souvislosti s klesajícími trendy u ostatních akcií, když se tento týden rozběhlo obchodování. Na zvýšená rizika pro hospodářský růst upozorňují údaje, podle nichž zisky čínských průmyslových podniků v říjnu rostly výrazně pomalejším tempem. To je obzvláště pozoruhodné, protože Čína je největším světovým dovozcem ropy.
Plánované zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), na kterém se bude jednat o politice nabídky, má zásadní význam. Přesto muselo být zasedání kvůli sporu o kvóty odloženo o čtyři dny na 30. listopadu. Tento nejnovější propad budoucích cen ropy přichází navzdory průzkumu agentury Bloomberg, který odhalil, že přibližně polovina jeho respondentů včetně obchodníků a analytiků očekává, že skupina zavede další opatření k utažení trhu.
Od konce září zaznamenala ropa Brent téměř 20% pokles, čímž se propadla ze svého maxima. Tento pokles lze přičíst zvýšené nabídce ze zemí mimo OPEC+ spolu se snižující se rizikovou prémií spojenou s izraelsko-hamaskou válkou. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve své prognóze z počátku tohoto měsíce vyjádřila, že v příštím roce očekává návrat trhu k přebytku.
Analytik australské Commonwealth Bank Vivek Dhar se nad touto situací zamyslel a uvedl: “Saúdská Arábie a další členové OPEC+ se budou chtít vyhnout jakémukoli rozkolu. OPEC+ bude muset prokázat značnou disciplínu v dodávkách nebo alespoň čelistní takovou schopnost, aby zmírnil obavy trhu z hlubokého přebytku na trzích s ropou v příštím roce.”
Zdroj: Getty Images
Současné tržní ukazatele naznačují celkové oslabení podmínek. Rozpětí promptní ceny WTI, tedy rozdíl mezi dvěma nejbližšími kontrakty, je v současné době 28 centů za barel v contangu. Contango je medvědí struktura, při níž se spotové ceny obchodují za nižší cenu než futures. Je to výrazný kontrast oproti situaci před měsícem, kdy rozdíl činil 84 centů za barel, tedy v backwardation – inverzní struktuře.
Mezitím se od čtvrtka ve Spojených arabských emirátech koná konference COP28. Tento summit moderuje prezident státní ropné společnosti SAE, který shodou okolností stojí také v čele OPEC, což z tohoto klimatického summitu činí jeden z nejkontroverznějších v poslední době.
V tomto složitém vývoji událostí hrají roli zájmy všech stran. Všechny oči se nyní upírají na další kroky členů OPEC+, podmínky na světovém trhu a dopady nadcházejícího klimatického summitu – to vše by mělo mít dalekosáhlé dopady na trhy s ropou a celosvětovou ekonomiku. Tato překotná situace umocňuje bezprostřední potřebu diferencovaných jednání a strategického řízení dodávek ze strany klíčových hráčů na trhu s ropou, aby byla zajištěna stabilita a udržitelnost trhu ve stále nepředvídatelnějším ekonomickém klimatu.
Světový benchmark, ropa Brent, byl zaznamenán pokles k 80 USD za barel po 2,3% snížení během posledních tří obchodních seancí. Mezitím se cena ropy West Texas Intermediate pohybuje kolem hranice 75 USD.Tento pokles byl pozorován v souvislosti s klesajícími trendy u ostatních akcií, když se tento týden rozběhlo obchodování. Na zvýšená rizika pro hospodářský růst upozorňují údaje, podle nichž zisky čínských průmyslových podniků v říjnu rostly výrazně pomalejším tempem. To je obzvláště pozoruhodné, protože Čína je největším světovým dovozcem ropy.Plánované zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu , na kterém se bude jednat o politice nabídky, má zásadní význam. Přesto muselo být zasedání kvůli sporu o kvóty odloženo o čtyři dny na 30. listopadu. Tento nejnovější propad budoucích cen ropy přichází navzdory průzkumu agentury Bloomberg, který odhalil, že přibližně polovina jeho respondentů včetně obchodníků a analytiků očekává, že skupina zavede další opatření k utažení trhu.Od konce září zaznamenala ropa Brent téměř 20% pokles, čímž se propadla ze svého maxima. Tento pokles lze přičíst zvýšené nabídce ze zemí mimo OPEC+ spolu se snižující se rizikovou prémií spojenou s izraelsko-hamaskou válkou. Mezinárodní agentura pro energii ve své prognóze z počátku tohoto měsíce vyjádřila, že v příštím roce očekává návrat trhu k přebytku.Analytik australské Commonwealth Bank Vivek Dhar se nad touto situací zamyslel a uvedl: “Saúdská Arábie a další členové OPEC+ se budou chtít vyhnout jakémukoli rozkolu. OPEC+ bude muset prokázat značnou disciplínu v dodávkách nebo alespoň čelistní takovou schopnost, aby zmírnil obavy trhu z hlubokého přebytku na trzích s ropou v příštím roce.”Současné tržní ukazatele naznačují celkové oslabení podmínek. Rozpětí promptní ceny WTI, tedy rozdíl mezi dvěma nejbližšími kontrakty, je v současné době 28 centů za barel v contangu. Contango je medvědí struktura, při níž se spotové ceny obchodují za nižší cenu než futures. Je to výrazný kontrast oproti situaci před měsícem, kdy rozdíl činil 84 centů za barel, tedy v backwardation – inverzní struktuře.Mezitím se od čtvrtka ve Spojených arabských emirátech koná konference COP28. Tento summit moderuje prezident státní ropné společnosti SAE, který shodou okolností stojí také v čele OPEC, což z tohoto klimatického summitu činí jeden z nejkontroverznějších v poslední době.V tomto složitém vývoji událostí hrají roli zájmy všech stran. Všechny oči se nyní upírají na další kroky členů OPEC+, podmínky na světovém trhu a dopady nadcházejícího klimatického summitu – to vše by mělo mít dalekosáhlé dopady na trhy s ropou a celosvětovou ekonomiku. Tato překotná situace umocňuje bezprostřední potřebu diferencovaných jednání a strategického řízení dodávek ze strany klíčových hráčů na trhu s ropou, aby byla zajištěna stabilita a udržitelnost trhu ve stále nepředvídatelnějším ekonomickém klimatu.