Ceny ropy pokračují v poklesu při rostoucích dodávkách
Hodnota ropy prudce klesla, protože rostoucí produkce v Rusku a USA zvýšila obavy, že nabídka ropy převyšuje poptávku, což vedlo k delšímu nočnímu propadu cen ropy.
Světový benchmark Brent se obchodoval pod 73 dolary za barel, když v úterý klesl o téměř 4 %, zatímco cena ropy West Texas Intermediate (WTI) se blížila 68 dolarům.
Rusko, významný hráč ve světovém ropném průmyslu, zvýšilo svůj námořní vývoz ropy a dosáhlo nejvyššího týdenního průměru od začátku července. Na své straně Spojené státy upravily svůj odhad těžby pro letošní rok a prognózu výrazně zvýšily. Tento vývoj naznačuje silnější příliv ropy na již tak dobře zásobený trh, což živí obavy z možného přebytku na trhu.
Odrazem přebytku jsou časové spready, které naznačují přezásobený trh, přičemž futures na ropu Brent a WTI vykazují medvědí contango strukturu až do poloviny roku 2024. Za této situace jsou barely ropy, které jsou k dispozici okamžitě, cenově zvýhodněny oproti těm, které mají být dodány později. Dvanáctiměsíční spread WTI se v úterý ponořil do contanga, což se stalo poprvé za poslední rok.
Od konce září do současnosti ceny ropy ustoupily zhruba o čtvrtinu. Nedávné snahy OPEC+ o kontrolu propadu prohloubením těžebních škrtů se setkaly se skepticismem bez hmatatelného dopadu na trh. Účastníci trhu se obávají, zda členské země OPEC+ budou dobrovolné škrty plně dodržovat.
Zdroj: Getty Images
K pesimismu na trhu přispívá i pravděpodobnost zpomalení růstu čínské spotřeby ropy v příštím roce. Stále častěji se také spekuluje o možnosti, že Spojené státy sklouznou do recese. V důsledku toho se trh s ropou potýká s “nárůstem dodávek mimo OPEC, který způsobily Spojené státy, a pochybnostmi o dodržování pravidel OPEC, které se střetávají s určitými vyhlídkami na zmírnění poptávky,” poznamenal Vishnu Varathan, vedoucí ekonomického a strategického oddělení asijské pobočky Mizuho Bank Ltd. v Singapuru.
Americký Úřad pro energetické informace (EIA) předpokládá, že v roce 2023 bude produkce ropy v USA činit 12,93 milionu barelů denně, což je o 300 000 barelů denně více než v předchozí projekci. Samostatně Americký ropný institut signalizoval, že zásoby ropy v uzlu Cushing v Oklahomě vzrostly o 1,4 milionu barelů.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) by měla později ve středu zveřejnit svou měsíční zprávu o trhu, která poskytne zásadní informace o stavu globální nabídky a poptávky. Kromě toho se americký Federální rezervní systém chystá učinit své poslední rozhodnutí o úrokových sazbách pro letošní rok.
Co se týče dalšího vývoje, ve čtvrtek zveřejní Mezinárodní agentura pro energii (IEA) se sídlem v Paříži svůj měsíční výhled vývoje ropy. Vzhledem k tomu, že ceny ropy nadále klesají, bude tento budoucí vývoj potenciálně informovat o tom, jak budou země vyvážející ropu a globální finanční instituce reagovat na významné změny na trhu s ropou. Jejich reakce budou v konečném důsledku určovat budoucí směr vývoje cen ropy. Za současného stavu se trh s ropou nadále pohybuje v nejistých vodách a bojuje s hrozivými negativními vlivy z různých front.
Světový benchmark Brent se obchodoval pod 73 dolary za barel, když v úterý klesl o téměř 4 %, zatímco cena ropy West Texas Intermediate se blížila 68 dolarům.Rusko, významný hráč ve světovém ropném průmyslu, zvýšilo svůj námořní vývoz ropy a dosáhlo nejvyššího týdenního průměru od začátku července. Na své straně Spojené státy upravily svůj odhad těžby pro letošní rok a prognózu výrazně zvýšily. Tento vývoj naznačuje silnější příliv ropy na již tak dobře zásobený trh, což živí obavy z možného přebytku na trhu.Odrazem přebytku jsou časové spready, které naznačují přezásobený trh, přičemž futures na ropu Brent a WTI vykazují medvědí contango strukturu až do poloviny roku 2024. Za této situace jsou barely ropy, které jsou k dispozici okamžitě, cenově zvýhodněny oproti těm, které mají být dodány později. Dvanáctiměsíční spread WTI se v úterý ponořil do contanga, což se stalo poprvé za poslední rok.Od konce září do současnosti ceny ropy ustoupily zhruba o čtvrtinu. Nedávné snahy OPEC+ o kontrolu propadu prohloubením těžebních škrtů se setkaly se skepticismem bez hmatatelného dopadu na trh. Účastníci trhu se obávají, zda členské země OPEC+ budou dobrovolné škrty plně dodržovat.K pesimismu na trhu přispívá i pravděpodobnost zpomalení růstu čínské spotřeby ropy v příštím roce. Stále častěji se také spekuluje o možnosti, že Spojené státy sklouznou do recese. V důsledku toho se trh s ropou potýká s “nárůstem dodávek mimo OPEC, který způsobily Spojené státy, a pochybnostmi o dodržování pravidel OPEC, které se střetávají s určitými vyhlídkami na zmírnění poptávky,” poznamenal Vishnu Varathan, vedoucí ekonomického a strategického oddělení asijské pobočky Mizuho Bank Ltd. v Singapuru.Americký Úřad pro energetické informace předpokládá, že v roce 2023 bude produkce ropy v USA činit 12,93 milionu barelů denně, což je o 300 000 barelů denně více než v předchozí projekci. Samostatně Americký ropný institut signalizoval, že zásoby ropy v uzlu Cushing v Oklahomě vzrostly o 1,4 milionu barelů.Organizace zemí vyvážejících ropu by měla později ve středu zveřejnit svou měsíční zprávu o trhu, která poskytne zásadní informace o stavu globální nabídky a poptávky. Kromě toho se americký Federální rezervní systém chystá učinit své poslední rozhodnutí o úrokových sazbách pro letošní rok.Co se týče dalšího vývoje, ve čtvrtek zveřejní Mezinárodní agentura pro energii se sídlem v Paříži svůj měsíční výhled vývoje ropy. Vzhledem k tomu, že ceny ropy nadále klesají, bude tento budoucí vývoj potenciálně informovat o tom, jak budou země vyvážející ropu a globální finanční instituce reagovat na významné změny na trhu s ropou. Jejich reakce budou v konečném důsledku určovat budoucí směr vývoje cen ropy. Za současného stavu se trh s ropou nadále pohybuje v nejistých vodách a bojuje s hrozivými negativními vlivy z různých front.