Klíčové body
- Výnosy státních dluhopisů Spojených států klesly na nová minima
- Libra nadále zůstává v poklesu
- Asijský devizový trh je stabilní, dolar se zotavuje z téměř pětiměsíčního minima
V tuto chvíli se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 102,010, což je v letošním roce zatím pokles o téměř 2 %.
Několik představitelů Federálního rezervního systému se po holubičím zasedání Fedu, které se konalo minulý týden, snažilo omezit očekávání ohledně řady snížení úrokových sazeb v USA v roce 2024.
Výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů se však přes noc dostaly na sedmiměsíční minimum 3,847 %, což táhlo dolar dolů, když obchodníci počítali s možností, že ke snížení sazeb by mohlo dojít již v březnu.
Ve čtvrtek má být zveřejněna řada údajů, včetně týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti, výrobního indexu filadelfského Fedu a především nejnovějšího údaje o čtvrtletním růstu hrubého domácího produktu.
V pátek však bude zveřejněn jádrový cenový index výdajů na osobní spotřebu, oblíbený ukazatel inflace Fedu, který by mohl ukázat, zda inflace zpomalila natolik, aby Fed mohl v příštím roce začít s uvolňováním své politiky.

Libra nadále oslabuje
V Evropě měnový pár GBP/USD klesl o 0,2 % na 1,2618, přičemž šterlinková libra nadále oslabuje poté, co ve středu zveřejněné údaje ukázaly, že inflace ve Velké Británii klesla na nejnižší hodnotu od září 2021.
Dříve ve čtvrtek údaje ukázaly, že Británie v listopadu dosáhla vyššího než očekávaného rozpočtového deficitu, přičemž čisté výpůjčky veřejného sektoru dosáhly 14,3 miliardy liber
Měnový pár EUR/USD se obchodoval beze změny na úrovni 1,0938, přičemž obchodníci očekávají v příštím roce několik snížení sazeb ze strany ECB, přičemž první kroky by mohly přijít v prvním čtvrtletí poté, co inflace v eurozóně v listopadu meziročně klesla na 2,4 %, což není daleko od dvouprocentního střednědobého cíle centrální banky.
Jen se po prudkých ztrátách zotavuje
Mezitím se USD/JPY obchodoval o 0,3 % níže na 143,16, přičemž jen obnovil míru prudkých ztrát ze začátku tohoto týdne poté, co Bank of Japan zachovala svůj ultra-dovish kurz.
Tento týden se pozornost soustředí na japonský index spotřebitelských cen, který bude zveřejněn v pátek.
USD/CNY se obchodoval o 0,2 % výše na úrovni 7,1467, přičemž jüan oslabil v důsledku toho, že Čínská lidová banka ponechala svou základní úrokovou sazbu z úvěrů beze změny na rekordně nízké úrovni.
Co se mezitím děje na asijském forexovém trhu?
Většina asijských měn se ve čtvrtek vyvíjela jen málo, a tak se vyrovnala se ztrátami z předchozí seance, když se dolar zotavil z téměř pětiměsíčního minima uprostřed nejistoty ohledně toho, kdy Federální rezervní systém začne snižovat úrokové sazby.
Americká měna zaznamenala určitou poptávku po bezpečném útočišti v návaznosti na propad na rizikových akciových trzích, když investoři po nedávné rally uzavírali zisky.
Asijské měny také zaznamenaly určitý ústup poté, co v průběhu minulého týdne zaznamenaly silné zisky poté, co Fed prohlásil, že se zvyšováním úrokových sazeb skončil, a naznačil hlubší snížení sazeb v roce 2024.

Obchodníci tak začali počítat s možností, že by ke snížení sazeb mohlo dojít již v březnu 2024. Několik představitelů Fedu však varovalo před sázkami na brzké snížení sazeb vzhledem k tomu, že americká inflace je stále výrazně nad 2% ročním cílem Fedu.
Zatímco futures na Fed Fund ukazovaly, že obchodníci stále oceňují více než 60% šanci na snížení sazeb o 25 bazických bodů v březnu, určitá nejistota ohledně možného snížení zastavila rally na asijských trzích.
Japonský jen ve čtvrtek vzrostl o 0,4 % a obnovil tak do jisté míry prudké ztráty ze začátku tohoto týdne poté, co Bank of Japan zachovala svůj ultra-dovish kurz. Jen však stále zůstával na dohled pětiměsíčního maxima, kterého se dotkl minulý týden.
Tento týden se pozornost soustředí na japonský index spotřebitelských cen, který bude zveřejněn v pátek.
Australský dolar přidal 0,3 %, zotavil se z prudkých ztrát v předchozí seanci a zůstal na dohled více než čtyřměsíčního maxima.
Jihokorejský won citlivý na vývoj sazeb přidal 0,1 %, zatímco singapurský dolar vzrostl o 0,2 %.
Objemy regionálního obchodování zůstaly s nástupem sváteční sezóny na konci roku nevýrazné.
Dolarový index i futures na dolarový index ve čtvrtek během asijského obchodování mírně klesly, ale obchodovaly se nad téměř pětiměsíčním minimem dosaženým na začátku týdne.
Dolarová měna tento týden zaznamenala určitou sílu, protože trhy zůstaly nejisté ohledně toho, kdy přesně Fed zahájí uvolňování měnové politiky. Zatímco řada analytiků označila snížení sazeb v březnu 2024, představitelé Fedu naznačili, že banka bude držet sazby na vyšší úrovni, dokud inflace nevykáže jasnější známky přiblížení se k cílovému pásmu.
Inflace a odolnost americké ekonomiky dávají Fedu větší prostor k tomu, aby udržel sazby na vyšší úrovni delší dobu.
Přesto banka Goldman Sachs očekává, že Fed v roce 2024 sníží sazby nejméně pětkrát.
Čínský jüan zaostává uprostřed přetrvávajícího ekonomického neklidu
Jüan ve čtvrtek klesl o 0,15 % a nadále zaostával za širšími asijskými měnami, protože trhy zůstávají v napětí ohledně ekonomických vyhlídek Číny.
Čínská lidová banka držela tento týden svou základní úrokovou sazbu z úvěrů na rekordně nízké úrovni, protože se snaží udržet rovnováhu mezi podporou hospodářského růstu a zastavením dalších ztrát jüanu.
Centrální banka však ve čtvrtek také stanovila slabší denní střední hodnotu jüanu, přičemž měna zůstává pod tlakem řady slabých ekonomických údajů z Číny za listopad.
Jüan také zůstal výrazně nad psychologicky důležitou úrovní vůči dolaru.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky