Tlačit na pilu (strategie Best Buy). GameStop by mohl napodobit svého konkurenta a expandovat do příbuzných oborů.
Zpětný odkup akcií a dividendy (strategie Redboxu). Firma by se také mohla vydat cestou Redboxu a dalších podniků na sklonku existence – vyždímat z podniku hotovost a zbytky prodat soukromému kapitálu.
Cesta Warrena Buffetta. Nebo je tu třetí cesta…
Ale nové plány CEO Cohena pro GameStop by mohly vyjít. Jak se bude GameStopu dařit nadále?
7. prosince se akcie společnosti GameStop (NYSE:GME) propadly o 5 % poté, co generální ředitel Ryan Cohen navrhl použít 900 milionů dolarů v hotovosti na nákup akcií.
Je to „jeden z nejnesmyslnějších kroků, jaké jsme kdy viděli,“ kritizoval analytik společnosti Wedbush Michael Pachter. „Vedení společnosti GameStop se domnívá, že dosáhne lepších výnosů nákupem akcií mimo své vlastní.“
Za tímto „nesmyslným“ rozhodnutím se však skrývá chladná kalkulace. Cohen ví, že vlastní podnik, který se potýká s problémy v rychle se zmenšujícím odvětví. Devadesát procent všech videoher se nyní prodává digitálně a prodejem herních sběratelských předmětů tento rozdíl nedohoní. Jak by řekl cynik, GameStop je tak trochu umírající podnik.
Zdroj: Shutterstock
Generálnímu řediteli tak zbývá několik možností.
Tlačit na pilu (strategie Best Buy). GameStop by mohl napodobit svého konkurenta a expandovat do příbuzných oborů.
Zpětný odkup akcií a dividendy (strategie Redboxu). Firma by se také mohla vydat cestou Redboxu a dalších podniků na sklonku existence – vyždímat z podniku hotovost a zbytky prodat soukromému kapitálu.
Cesta Warrena Buffetta. Nebo je tu třetí cesta…
Akcie GME: Příští Berkshire Hathaway?
Mnozí vědí, že v roce 1965 Warren Buffett převzal vlastnictví společnosti Berkshire Hathaway (NYSE:BRK-A, NYSE:BRK-B), textilního výrobce z Nové Anglie, který se potýkal s problémy. Velká část tohoto odvětví se přesunula na americký Jih, kde byly nižší náklady na pracovní sílu a dostupnější bavlna. Hodnota továren na severu, které zůstaly pozadu, prudce klesla.
Ukázalo se však, že „levný“ neznamenal „výhodný“. Jak pan Buffett později přiznal:
Mou první chybou bylo samozřejmě to, že jsem koupil kontrolu nad Berkshire. I když jsem věděl, že její podnikání – textilní výroba – není perspektivní, nechal jsem se zlákat ke koupi, protože cena vypadala levně. Nákupy akcií tohoto druhu se mi v prvních letech poměrně vyplácely, i když v době, kdy se v roce 1965 objevila Berkshire, jsem si začal uvědomovat, že tato strategie není ideální.
Problém spočívá v tom, že hodnotové investování stále potřebuje, aby akcie rostly. Pokud klesající společnost jde rovnou k nule, žádná úroveň levnosti nikdy nepřinese kupujícímu zisk.
Klesající společnosti však mají jiné možnosti, jak přežít. Některé podstupují reverzní fúze a využívají své vytoužené kotace na Nasdaqu a newyorské burze k tomu, aby převzaly jiné firmy. Investoři do těchto „zadních registrací“ mohou vidět, jak se jejich haléřové akcie náhle stanou hodnotnými na 10… 100… nebo více dolarů. Jiní využívají peněžní toky k investicím do výnosných cenných papírů. Pojišťovny tomu říkají „float“ a často toho využívají ke zvýšení zisku. Dokonce i firmy, které se potýkají s problémy, jako je GameStop, mohou mít naspořené miliony, které mohou vydělávat na úrocích. Samotný prodejce videoher generuje ročně zhruba 50 milionů dolarů z reinvestování své hotovostní zásoby.
Pak jsou tu guruové jako Warren Buffett, který si uvědomil, že může využít „špatná“ aktiva své společnosti (hotovost a textilní vybavení) k nákupu „dobrých“ aktiv, která přinášejí vyšší výnosy. Do roku 1970 textilní firma investovala mimo jiné do National Indemnity Company, National Fire & Marine Insurance Company a Illinois National Bank & Trust Co. z Rockfordu. Tyto podniky vynesly více než 7 milionů dolarů čistého zisku, což převýšilo 788 000 dolarů vydělaných z churavějících textilních operací společnosti Berkshire.
A pan Buffett se u toho nezastavil. O deset let později jeho holdingová společnost vlastnila velké podíly ve společnostech GEICO a The Washington Post. V roce 1985 textilní aktivity společnosti Berkshire přestaly existovat. A dnes by 10 000 dolarů investovaných do původních akcií Berkshire Hathaway mělo hodnotu 500 milionů dolarů.
Mohl by se Ryan Cohen stát dalším Buffettem?
Nové plány Ryana Cohena s GameStopem vypadají podobně jako ty Buffettovy staré: Použít hotovost z krachující firmy na nákup akcií něčeho jiného. Cokoli jiného.
Je to strategie, která by mohla překvapivě dobře fungovat. GameStop v současnosti dosahuje záporné návratnosti investovaného kapitálu (ROIC) ve výši 4,3 %, což znamená, že každý další dolar investovaný do firmy může znamenat ztrátu. (Tj. společnost by se měla vyhnout výstavbě nových prodejen, protože je nepravděpodobné, že by se jí podařilo dosáhnout zisku).
Přitom průměrná firma z indexu S&P 500 vydělává na investovaném kapitálu zhruba 21 %. A z těchto předních 500 společností jich 492 vydělává více než společnost GameStop, jejíž ROIC činí -4,3 %.
Pan Cohen má také zkušenosti s vyhledáváním výhodných obchodů. V roce 2020 jeho akviziční společnost RC Ventures nakoupila více než 6 milionů akcií společnosti GameStop v rozmezí 1 USD po úpravě o rozdělení. (Dnes má jedna akcie stále hodnotu 16 USD). A v lednu 2022 koupil 9,4 milionu akcií maloobchodního řetězce s domácím zbožím Bed, Bath & Beyond a o osm měsíců později je s 56% ziskem obrátil. Jeho předchozí investice naznačují, že je agresivním kupcem, kterému nevadí nakupovat aktiva za cenu hluboko pod účetní hodnotou.
Když se spojí vysoce výnosné společnosti s nízkým oceněním, výsledek… no… nemůže být o moc horší než to, čemu GameStop v současnosti čelí.
…nebo další Sears?
Korporátní Amerika má však také dlouhou historii generálních ředitelů, kteří ničí kapitál tím, že investují jen kvůli němu. Mnoho konglomerátů z 80. let skončilo jako nafouklé podniky plné nevýkonných segmentů. Některé z nich, jako například General Electric (NYSE:GE), dokonce čelily téměř bankrotu poté, co jejich dceřiné společnosti začaly vybuchovat.
Pak je tu Eddie Lampert, kdysi považovaný za „kanadského Buffetta“ a jednoho z „nejchytřejších mozků na Wall Street“. V roce 2003 začal tento absolvent Goldman Sachs přebírat dluhy diskontního prodejce Kmart, který se potýkal s problémy, a v následujícím roce se stal jeho předsedou. (Zní vám to povědomě?) Tento chytrák z Wall Street pak využil nově nabyté akcie své společnosti k nákupu akcií jiné společnosti (také vám to zní povědomě?) a po prudkém růstu cen akcií se stal miliardářem (snad až na Měsíc?).
Ale výsledek byl nakonec katastrofální. Lampertova společnost Sears Holdings se stala odstrašujícím příkladem toho, co se stane, když se vám nepodaří reinvestovat do podniku dostatek hotovosti. Omezení renovací prodejen nakonec způsobilo, že prodejny Sears a Kmart vypadají staře a unaveně. Snížení zásob za účelem získání hotovosti způsobilo, že regály obchodů zůstaly prázdné. A žádný prodej hmotného majetku nakonec nedokázal zastavit odliv hotovosti, protože zákazníci prodejny opouštěli. Lampertův podnik v roce 2018 zkrachoval a spolu s ním i jeho pověst.
Ostatní „guruové“ z Wall Street také neuspěli právě proto, že to, co dělá Warren Buffett, je tak těžké. Průměrný uzavřený fond obchodovaný v USA ztratil od roku 2022 12 % a obchoduje se s 13% diskontem vůči účetní hodnotě. A mnohé z nich, jako například Icahn Enterprises (NASDAQ:IEP) Carla Icahna, se téměř zhroutily kvůli obvinění ze zpronevěry kapitálu. Překonat trh je těžké, zejména když se generálním ředitelům vyplácejí odměny na úrovni celebrit. Pouze čas ukáže, jakou cestou se GameStop vydá.
Měli byste si koupit akcie GameStop?
Nejběžnější cestou k úspěchu ve stylu Berkshire jsou dnes akvizice. Jedná se o to, že firma koupí spřízněnou společnost a pak „přišroubuje“ získaný produkt ke stávajícímu podniku. Společnost Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD) může své vedoucí postavení v oblasti datových center připsat akvizici společnosti Xilinx, výrobce logických čipů, v roce 2022. Výrobci léků, jako jsou Novo Nordisk (NYSE:NVO) a Johnson & Johnson (NYSE:JNJ), jsou mistry v kupování menších zdravotnických firem, aby naplnili své výrobní kanály. A v ideálním světě by i GameStop zvažoval nákup akcií příbuzných podniků.
Tyto akvizice bývají 1) méně rizikové a 2) přinášejí vyšší výnosy. Generální ředitelé již znají podnik, který kupují, protože se nachází ve stejném odvětví. A přidání stávajícího produktu k novému potrubí je obecně receptem na vytvoření hodnoty. Biotechnologický startup nepotřebuje budovat masivní obchodní oddělení, pokud se prodá marketingové mašinérii společnosti Johnson & Johnson na výrobu léků.
Zdroj: Getty Images
Ale GameStop nemá jasnou cestu vpřed pomocí akvizic. Její snahy v oblasti herního webu 3.0 a trhů s NFT ztroskotaly; zdá se, že digitální sběratelské předměty mají jen málo překrývajících se funkcí s osobním maloobchodním prodejem her. A maloobchodní prodejny společnosti jsou příliš malé na to, aby je bylo možné přeměnit na studia jógy nebo showroomy elektromobilů.
To znamená, že Ryan Cohen pravděpodobně znovu využije strategii Věštce z Omahy a nakoupí podíly ve zcela nesouvisejících firmách. Pokud je historie vodítkem, je to riskantní taktika, která pravděpodobně selže. Většina lidí by neměla kupovat GameStop už jen z tohoto důvodu.
Ale vždy existuje malá šance… ať už jakkoli malá… že by se 38letý rodák z Montrealu mohl stát příštím „kanadským Buffettem“. Rozhodně má cit pro výhodné nabídky. A pokud se mu podaří najít společnosti, které mu zároveň vrátí obrovské částky z jeho investic, mohl by se pan Cohen stát zachráncem, na kterého fanoušci GameStopu celou dobu čekali.
Ale nové plány CEO Cohena pro GameStop by mohly vyjít. Jak se bude GameStopu dařit nadále?7. prosince se akcie společnosti GameStop propadly o 5 % poté, co generální ředitel Ryan Cohen navrhl použít 900 milionů dolarů v hotovosti na nákup akcií.Je to „jeden z nejnesmyslnějších kroků, jaké jsme kdy viděli,“ kritizoval analytik společnosti Wedbush Michael Pachter. „Vedení společnosti GameStop se domnívá, že dosáhne lepších výnosů nákupem akcií mimo své vlastní.“Za tímto „nesmyslným“ rozhodnutím se však skrývá chladná kalkulace. Cohen ví, že vlastní podnik, který se potýká s problémy v rychle se zmenšujícím odvětví. Devadesát procent všech videoher se nyní prodává digitálně a prodejem herních sběratelských předmětů tento rozdíl nedohoní. Jak by řekl cynik, GameStop je tak trochu umírající podnik.Generálnímu řediteli tak zbývá několik možností.
Tlačit na pilu . GameStop by mohl napodobit svého konkurenta a expandovat do příbuzných oborů.
Zpětný odkup akcií a dividendy . Firma by se také mohla vydat cestou Redboxu a dalších podniků na sklonku existence – vyždímat z podniku hotovost a zbytky prodat soukromému kapitálu.
Cesta Warrena Buffetta. Nebo je tu třetí cesta…
Mnozí vědí, že v roce 1965 Warren Buffett převzal vlastnictví společnosti Berkshire Hathaway , textilního výrobce z Nové Anglie, který se potýkal s problémy. Velká část tohoto odvětví se přesunula na americký Jih, kde byly nižší náklady na pracovní sílu a dostupnější bavlna. Hodnota továren na severu, které zůstaly pozadu, prudce klesla.Ukázalo se však, že „levný“ neznamenal „výhodný“. Jak pan Buffett později přiznal:Mou první chybou bylo samozřejmě to, že jsem koupil kontrolu nad Berkshire. I když jsem věděl, že její podnikání – textilní výroba – není perspektivní, nechal jsem se zlákat ke koupi, protože cena vypadala levně. Nákupy akcií tohoto druhu se mi v prvních letech poměrně vyplácely, i když v době, kdy se v roce 1965 objevila Berkshire, jsem si začal uvědomovat, že tato strategie není ideální.Problém spočívá v tom, že hodnotové investování stále potřebuje, aby akcie rostly. Pokud klesající společnost jde rovnou k nule, žádná úroveň levnosti nikdy nepřinese kupujícímu zisk.Klesající společnosti však mají jiné možnosti, jak přežít. Některé podstupují reverzní fúze a využívají své vytoužené kotace na Nasdaqu a newyorské burze k tomu, aby převzaly jiné firmy. Investoři do těchto „zadních registrací“ mohou vidět, jak se jejich haléřové akcie náhle stanou hodnotnými na 10… 100… nebo více dolarů. Jiní využívají peněžní toky k investicím do výnosných cenných papírů. Pojišťovny tomu říkají „float“ a často toho využívají ke zvýšení zisku. Dokonce i firmy, které se potýkají s problémy, jako je GameStop, mohou mít naspořené miliony, které mohou vydělávat na úrocích. Samotný prodejce videoher generuje ročně zhruba 50 milionů dolarů z reinvestování své hotovostní zásoby.Pak jsou tu guruové jako Warren Buffett, který si uvědomil, že může využít „špatná“ aktiva své společnosti k nákupu „dobrých“ aktiv, která přinášejí vyšší výnosy. Do roku 1970 textilní firma investovala mimo jiné do National Indemnity Company, National Fire & Marine Insurance Company a Illinois National Bank & Trust Co. z Rockfordu. Tyto podniky vynesly více než 7 milionů dolarů čistého zisku, což převýšilo 788 000 dolarů vydělaných z churavějících textilních operací společnosti Berkshire.A pan Buffett se u toho nezastavil. O deset let později jeho holdingová společnost vlastnila velké podíly ve společnostech GEICO a The Washington Post. V roce 1985 textilní aktivity společnosti Berkshire přestaly existovat. A dnes by 10 000 dolarů investovaných do původních akcií Berkshire Hathaway mělo hodnotu 500 milionů dolarů.Nové plány Ryana Cohena s GameStopem vypadají podobně jako ty Buffettovy staré: Použít hotovost z krachující firmy na nákup akcií něčeho jiného. Cokoli jiného.Je to strategie, která by mohla překvapivě dobře fungovat. GameStop v současnosti dosahuje záporné návratnosti investovaného kapitálu ve výši 4,3 %, což znamená, že každý další dolar investovaný do firmy může znamenat ztrátu. .Přitom průměrná firma z indexu S&P 500 vydělává na investovaném kapitálu zhruba 21 %. A z těchto předních 500 společností jich 492 vydělává více než společnost GameStop, jejíž ROIC činí -4,3 %.Pan Cohen má také zkušenosti s vyhledáváním výhodných obchodů. V roce 2020 jeho akviziční společnost RC Ventures nakoupila více než 6 milionů akcií společnosti GameStop v rozmezí 1 USD po úpravě o rozdělení. . A v lednu 2022 koupil 9,4 milionu akcií maloobchodního řetězce s domácím zbožím Bed, Bath & Beyond a o osm měsíců později je s 56% ziskem obrátil. Jeho předchozí investice naznačují, že je agresivním kupcem, kterému nevadí nakupovat aktiva za cenu hluboko pod účetní hodnotou.Když se spojí vysoce výnosné společnosti s nízkým oceněním, výsledek… no… nemůže být o moc horší než to, čemu GameStop v současnosti čelí.Korporátní Amerika má však také dlouhou historii generálních ředitelů, kteří ničí kapitál tím, že investují jen kvůli němu. Mnoho konglomerátů z 80. let skončilo jako nafouklé podniky plné nevýkonných segmentů. Některé z nich, jako například General Electric , dokonce čelily téměř bankrotu poté, co jejich dceřiné společnosti začaly vybuchovat.Pak je tu Eddie Lampert, kdysi považovaný za „kanadského Buffetta“ a jednoho z „nejchytřejších mozků na Wall Street“. V roce 2003 začal tento absolvent Goldman Sachs přebírat dluhy diskontního prodejce Kmart, který se potýkal s problémy, a v následujícím roce se stal jeho předsedou. Tento chytrák z Wall Street pak využil nově nabyté akcie své společnosti k nákupu akcií jiné společnosti a po prudkém růstu cen akcií se stal miliardářem .Ale výsledek byl nakonec katastrofální. Lampertova společnost Sears Holdings se stala odstrašujícím příkladem toho, co se stane, když se vám nepodaří reinvestovat do podniku dostatek hotovosti. Omezení renovací prodejen nakonec způsobilo, že prodejny Sears a Kmart vypadají staře a unaveně. Snížení zásob za účelem získání hotovosti způsobilo, že regály obchodů zůstaly prázdné. A žádný prodej hmotného majetku nakonec nedokázal zastavit odliv hotovosti, protože zákazníci prodejny opouštěli. Lampertův podnik v roce 2018 zkrachoval a spolu s ním i jeho pověst.Ostatní „guruové“ z Wall Street také neuspěli právě proto, že to, co dělá Warren Buffett, je tak těžké. Průměrný uzavřený fond obchodovaný v USA ztratil od roku 2022 12 % a obchoduje se s 13% diskontem vůči účetní hodnotě. A mnohé z nich, jako například Icahn Enterprises Carla Icahna, se téměř zhroutily kvůli obvinění ze zpronevěry kapitálu. Překonat trh je těžké, zejména když se generálním ředitelům vyplácejí odměny na úrovni celebrit. Pouze čas ukáže, jakou cestou se GameStop vydá.Nejběžnější cestou k úspěchu ve stylu Berkshire jsou dnes akvizice. Jedná se o to, že firma koupí spřízněnou společnost a pak „přišroubuje“ získaný produkt ke stávajícímu podniku. Společnost Advanced Micro Devices může své vedoucí postavení v oblasti datových center připsat akvizici společnosti Xilinx, výrobce logických čipů, v roce 2022. Výrobci léků, jako jsou Novo Nordisk a Johnson & Johnson , jsou mistry v kupování menších zdravotnických firem, aby naplnili své výrobní kanály. A v ideálním světě by i GameStop zvažoval nákup akcií příbuzných podniků.Tyto akvizice bývají 1) méně rizikové a 2) přinášejí vyšší výnosy. Generální ředitelé již znají podnik, který kupují, protože se nachází ve stejném odvětví. A přidání stávajícího produktu k novému potrubí je obecně receptem na vytvoření hodnoty. Biotechnologický startup nepotřebuje budovat masivní obchodní oddělení, pokud se prodá marketingové mašinérii společnosti Johnson & Johnson na výrobu léků.Ale GameStop nemá jasnou cestu vpřed pomocí akvizic. Její snahy v oblasti herního webu 3.0 a trhů s NFT ztroskotaly; zdá se, že digitální sběratelské předměty mají jen málo překrývajících se funkcí s osobním maloobchodním prodejem her. A maloobchodní prodejny společnosti jsou příliš malé na to, aby je bylo možné přeměnit na studia jógy nebo showroomy elektromobilů.To znamená, že Ryan Cohen pravděpodobně znovu využije strategii Věštce z Omahy a nakoupí podíly ve zcela nesouvisejících firmách. Pokud je historie vodítkem, je to riskantní taktika, která pravděpodobně selže. Většina lidí by neměla kupovat GameStop už jen z tohoto důvodu.Ale vždy existuje malá šance… ať už jakkoli malá… že by se 38letý rodák z Montrealu mohl stát příštím „kanadským Buffettem“. Rozhodně má cit pro výhodné nabídky. A pokud se mu podaří najít společnosti, které mu zároveň vrátí obrovské částky z jeho investic, mohl by se pan Cohen stát zachráncem, na kterého fanoušci GameStopu celou dobu čekali.