Klíčové body
- Po bouřlivém roce 2023 s 10% meziročním poklesem cen vstupují trhy s ropou do roku 2024 s přetrvávající volatilitou, což signalizuje nejistý rok.
- Snaha OPEC+ stabilizovat ceny ropy prostřednictvím snížení produkce čelí výzvám, protože země mimo OPEC, jako jsou USA, Brazílie a Guyana, kompenzují snížení produkce, což podkopává důvěru trhu.
- Saúdská Arábie, klíčový lídr OPEC, zvažuje tržní válku proti USA, aby znovu získala kontrolu nad cenami ropy, ale čelí finančním omezením kvůli jiným velkým projektům.
- Rozkolísaný čínský trh s nemovitostmi, dluhová krize a pomalý růst po skončení programu COVID-19 představují významné riziko pro poptávku po ropě v roce 2024, zatímco produkce ropy v USA může zpomalit.
Rok 2023 byl ve znamení divokých výkyvů cen ropy, než skončil 10% meziročním poklesem. Na začátku roku 2024 tato volatilita naznačuje, že ropné trhy čeká nestabilní rok. Tuto turbulenci lze přičíst několika klíčovým faktorům, které v uplynulém roce otřásly trhy s ropou, a tyto prvky jsou připraveny pokračovat ve své významné roli i v novém roce.
Vlivný kartel OPEC+, který zahrnuje jak OPEC, tak další země produkující ropu, se již dříve snažil podpořit ceny ropy prostřednictvím snížení produkce. Tato strategie však nedosáhla kýžených výsledků, a to především díky tomu, že deficit kompenzovaly země mimo OPEC, jako jsou USA, Brazílie a Guyana. Ani nedávné sliby OPEC+ prodloužit snižování těžby do začátku roku 2024 nedokázaly vzbudit důvěru trhu.
Účinnost organizace v její roli spolupracovníka a řízení trhu se stala spornou. Rebecca Babinová, vedoucí obchodnice s akciemi společnosti CIBC Private Wealth, pro Business Insider uvedla: “Nechci říct, že jim došla munice, ale tak trochu jim došla”. Tento názor podpořil i Hunter Kornfeind, ropný analytik ze společnosti Rapidan Energy, který vyjádřil obavy o soudržnost OPEC a uvedl to jako hlavní riziko pro ropné trhy. Poslední zasedání OPEC, které se konalo v listopadu, bylo bouřlivé a jeho členové se snažili dohodnout na kvótách na snížení těžby. Angola navíc nedávno oznámila, že plánuje skupinu opustit, což ještě více prohloubilo problémy, kterým organizace čelí.

Historicky se do obnovy pořádku v ropné skupině i na celém trhu vložila Saúdská Arábie, která je faktickým vůdcem OPEC. Království údajně zvažuje válku o podíl na trhu proti USA ve snaze získat zpět kontrolu nad cenami ropy. Navzdory tomu má Saúdská Arábie jiné priority, které by mohly omezit její schopnost zvýšit dodávky ropy, aby snížila ceny a zisky, což by mohlo způsobit odchod ostatních producentů z trhu.
Saúdská Arábie má do konce desetiletí připraveny významné infrastrukturní projekty, včetně pořádání zimních asijských her v roce 2029, světové výstavy Expo 2030 a mistrovství světa ve fotbale v roce 2034. Tyto rozsáhlé projekty vyžadují značné finanční prostředky, a jak poznamenal Homayoun Falakshahi, ropný analytik z výzkumné společnosti Kpler, státní rozpočet je do značné míry závislý na příjmech z ropy.
Čína, největší světový dovozce ropy, se mezitím potýká s krachem na trhu s nemovitostmi, dluhovou krizí a podprůměrným růstem po COVID-19, což vede ke snížení poptávky. Podle Rebeccy Babinové bude v roce 2024 největší obavou pro trh s ropou rozkolísaná čínská ekonomika, na druhém místě je obava, že produkce ropy v USA bude i nadále excelovat. Navzdory těmto obavám Falakshahi očekává postupný růst poptávky díky novým rafineriím v Číně.
V roce 2023 produkce ropy v USA zaskočila analytiky trhu a umožnila zemím mimo OPEC získat podíl na trhu od zemí, jako je Saúdská Arábie. V roce 2024 však pozorovatelé v odvětví podobná překvapení nepředpokládají. Falakshahi předpovídá zpomalení produkce v USA, zejména v první polovině roku, což souvisí především se sníženou aktivitou ve státech.

Velkou část ropného boomu v USA v roce 2023 lze přičíst zvýšení efektivity – což je výkon, který je těžko opakovatelný. Kpler předpokládá, že produkce ropy v USA se sníží na 13,14 milionu barelů denně, což je pokles oproti rekordní hodnotě 13,3 milionu zaznamenané na začátku tohoto měsíce. Společnost Rapidan Energy naproti tomu předpokládá, že v roce 2024 se budou hodnoty produkce pohybovat kolem 13,3 až 13,4 milionu barelů denně, zatímco Babin ze společnosti CIBC naznačuje, že pravděpodobné jsou pouze menší změny. Dále poznamenala: “Neobávám se, že by se toto číslo skutečně opakovalo jako v roce 2023.”
Jakmile se vydáme dále do roku 2024, dynamika ovlivňující ceny ropy – vliv OPEC, pozice Saúdské Arábie, ekonomické podmínky Číny a produkce ropy v USA – bude skutečně utvářet globální trhy s ropou. Tyto faktory, z nichž každý má svou jedinečnou směs nejistoty a potenciálu, nadále posilují základní pravdu o globálních trzích s ropou: jediným předvídatelným prvkem ve hře je volatilita.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky