Klíčové body
- Ropa klesá kvůli obavám z poptávky, přestože napětí na Blízkém východě drží ceny nad 83 USD za barel.
- Zlato se drží nad 2000 USD, reaguje na očekávání ohledně sazeb v USA a sílu dolaru.
- Ceny mědi klesají, přestože Čína signalizuje naděje na ekonomické oživení.
- Investoři sledují inflační data a vývoj úrokových sazeb, což má vliv na trhy s komoditami jako zlato, měď a ropou.
Ropa klesá z třítýdenního maxima kvůli přetrvávajícím obavám z poptávky
Ropa klesla z nejvyšší úrovně za poslední tři týdny, protože přetrvávající obavy o výhled poptávky kompenzují pokračující napětí na Blízkém východě.
Ropa Brent po růstu o téměř 8 % za poslední dva týdny klesla pod 83 USD za barel, zatímco ropa West Texas Intermediate se obchodovala poblíž 79 USD. Mezinárodní agentura pro energii minulý týden upozornila, že ropné trhy by mohly být celý rok přezásobeny, a slabá čínská ekonomika vyvolala otázky ohledně spotřeby.
Přesto útoky na lodní dopravu v Rudém moři a válka mezi Izraelem a Hamásem brání přílišnému poklesu cen. A Izrael uvedl, že zahájí pozemní ofenzívu v oblasti Rafah v Gaze, pokud nebudou do poloviny března propuštěni rukojmí.
„Aby se na trzích s ropou udržely jakékoliv cenové prémie způsobené napětím na Blízkém východě, musí dojít k narušení fyzických dodávek ropy,“ uvedl Vivek Dhar, analytik Commonwealth Bank of Australia. Očekává se, že futures na ropu Brent se v nadcházejících týdnech vzdají svých zisků, protože obavy z nabídky rostou, dodal.

Býčí sázky na globální benchmark Brent jsou nejvyšší od roku 2021 poté, co se zvýšila geopolitická rizika v regionu, který se na světové produkci ropy podílí zhruba třetinou. Trhy s pohonnými hmotami jsou mezitím v centru pozornosti uprostřed jednoho z nejaktivnějších období obchodování s rafinovanými produkty za několik let, neboť meziroční cenové zisky převyšují ty u ropy.
Čínské trhy se znovu otevřely po týdenním svátku lunárního nového roku a ropa v Šanghaji po přestávce stoupla.
Ceny zlata našly podporu nad 2 000 USD, ale stále se pohybují v rozmezí kvůli problémům se sazbami
Ceny zlata v pondělí v asijském obchodování vzrostly a prodloužily odraz od měsíčních minim poté, co nedávno prolomily klíčovou úroveň podpory, ačkoli obavy z vyšších a dlouhodobějších sazeb v USA udržovaly ceny převážně v rozmezí.
Žlutý kov již dříve v únoru krátce prolomil hranici 2 000 USD za unci, protože silnější než očekávané údaje o inflaci v USA způsobily, že obchodníci do značné míry vylučovali vyhlídky na brzké snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému.
I když se zlato během posledních dvou seancí odrazilo zpět nad úroveň podpory, stále zůstávalo převážně v obchodním pásmu 2 000 až 2 050 USD za unci, které se vytvořilo od poloviny ledna. Žlutý kov se snažil prosadit tváří v tvář lepkavé inflaci v USA a jestřábímu výhledu úrokových sazeb.
Spotové zlato vzrostlo o 0,3 % na 2 019,95 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v dubnu vzrostly do 00:37 SEČ
Na zlato působila síla dolaru, protože zelená bankovka zůstala na dohled tříměsíčního maxima po pátečních údajích o indexu cen výrobců, který byl silnější, než se očekávalo.

Údaj přišel jen několik dní po silnějším než očekávaném údaji o lednovém indexu spotřebitelských cen. Lepkavá inflace dává Fedu méně podnětů k tomu, aby začal okamžitě uvolňovat měnovou politiku, přičemž v posledních týdnech před tím varovala celá řada představitelů Fedu.
Pozornost se nyní soustředí na zápis z jednání Fedu z konce ledna, který by měl přinést další náznaky ohledně úrokových sazeb. Fed během zasedání do značné míry bagatelizoval veškeré sázky na brzké snížení sazeb.
Vyšší sazby na delší dobu nevěstí pro zlato nic dobrého, vzhledem k tomu, že zvyšují oportunitní náklady investic do žlutého kovu.
Tato představa zatížila ostatní drahé kovy. Futures na platinu klesly o 0,3 %, zatímco futures na stříbro se snížily o 1,3 %.
Ceny mědi klesají, v centru pozornosti jsou náznaky z Číny
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v pondělí klesly, ale seděly na silných ziscích z předchozího týdne díky nadějím na zlepšení ekonomických podmínek v Číně.
Futures na měď s expirací v březnu klesly o 0,4 % na 3,8083 USD za libru poté, co v předchozím týdnu vzrostly o více než 4 %.
Údaje ukazující zvýšené spotřebitelské výdaje v Číně během svátků lunárního nového roku zvýšily naděje na širší hospodářské oživení v zemi, která je největším světovým dovozcem mědi.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky