Klíčové body
- Kam zamíří peníze z Evropské unie?
- V hlavní roli bude digitalizace…
- Cestovní kancelář Čedok loni téměř pětinásobně zvýšila zisk na 350 milionů korun
Vyplývá to z přehledu zveřejněného na internetových stránkách NPO. Výplata je spojena se splněnými cíli. Ministerstvo průmyslu a obchodu předpokládá, že peníze přijdou do Česka počátkem dubna.
Podstatná část projektů zahrnutých do výplaty peněz se týká opatření spojených s reakcí na změny klimatu. Patří k nim například opětovné zalesnění 12.000 hektarů lesa zničeného při kůrovcové kalamitě, nová výsadba by měla být odolnější. Splněné cíle se týkají také vybudovaných protipovodňových opatření ve městech, na malých tocích nebo při úpravách přehrad. Část peněz jde na podporu desítky projektů výzkumu v životním prostředí se zaměřením na udržitelné zacházení se zdroji, zlepšení kvality ovzduší nebo využívání odpadů.
Významná část vyplacených peněz se váže na splnění projektů při modernizaci železnice. Jde o modernizaci 122 kilometrů tratí, elektrifikaci 40 kilometrů tratí nebo zlepšení zabezpečení na 120 přejezdech. Podpořené projekty zahrnují i modernizaci devíti stanic, včetně zajištění jejich bezbariérové přístupnosti, nebo snížení energetické náročnosti 35 staničních budov a zlepšení poskytovaných služeb.
Další část uvolněných peněz se pojí s projekty digitalizace. Týká se to například rozšíření povinnosti samospráv zveřejňovat otevřená data, modernizace systému CzechPoint či vybavení soudních síní videokonferenčními prostředky, které umožní výpovědi svědků či znalců i bez osobní přítomnosti na jednání.
Z modernizačního fondu budou i peníze navázané na pokrok při budování onkologického centra v pražské Nemocnici Motol nebo při přípravě školicího centra pro zdravotníky na stejném místě. Mezi podpořenými jsou rovněž projekty spolupráce malých a středních podniků s veřejnými výzkumnými organizacemi.
Národní plán obnovy má šest pilířů: digitální transformaci, ekologickou transformaci a fyzickou infrastrukturu, vzdělávání a trh práce, výzkum, vývoj a inovace, veřejnou správu a zdravotnictví. Loni v září EK schválila jeho revidovanou podobu a současně s tím i zvýšení objemu peněz určených pro Česko o 2,2 miliardy eur na 9,2 miliardy eur
Peníze Česko dostane v devíti splátkách. První dostalo loni, druhá a třetí byly sloučené do nyní schválné výplaty. Každé vyplacení peněz je vázáno na splnění konkrétních cílů. Všechny je nutné splnit do konce srpna 2026.
Národní plán obnovy vznikl v EU ke zmírnění dopadů epidemie covidu-19 a znovunastartování ekonomiky s využitím evropských peněz z Nástroje pro oživení a odolnost EU v letech 2021 až 2027. Primárním cílem českého plánu obnovy je zvýšení ekonomické prosperity a zkvalitnění života.

Cestovní kancelář Čedok loni téměř pětinásobně zvýšila zisk na 350 milionů korun
Cestovní kancelář Čedok loni zaznamenala meziročně téměř pětinásobný nárůst provozního zisku EBITDA o 278 milionů korun na rekordních zhruba 350 milionů korun. Tržby kanceláře oproti roku 2022 vzrostly o 56 procent na 7,8 miliardy korun. Novináře o tom dnes informoval generální ředitel Čedoku Stanislav Zeman.
Čedok loni podle Zemana překonal výsledky z roku 2022, nejlepší výsledky od roku 1989. Cestovní kancelář loni odbavila 420.000 lidí, meziročně o 55 procent více. Nejčastěji šlo o rodiny s dětmi a páry. Mezi nejžádanější destinace v minulém roce patřilo Řecko, následované Tureckem, Egyptem či Španělskem, včetně Baleárských a Kanárských ostrovů. Poptávané byly také exotické destinace jako Zanzibar, Thajsko nebo Dominikánská republika. V případě poznávacích zájezdů vedla Francie, Itálie, Portugalsko, Velká Británie a Egypt. Průměrná cena zájezdů se podle Zemana loni zvýšila zhruba o pět procent.
Charterové lety Čedok loni vypravil ze všech českých mezinárodních letišť, nově od loňského srpna také z Českých Budějovic. Čedok se také vrátil do Bratislavy. Nejvíce turistů, 64 procent, odlétalo z Prahy, 18,6 procenta z Brna, 7,4 procenta z Ostravy, 3,9 procenta z Bratislavy, tři procenta z Pardubic a méně než dvě procenta z Českých Budějovic a z Karlových Varů.
Pobytové dovolené podle Zemana tvořily 80 procent prodaných zájezdů, 15 procent připadlo na poznávací pobyty, které Čedok organizuje i do exotických destinací, a pět procent na zájezdy, kdy klienti využili vlastní dopravu.
Více než 71 procent Čechů si loni pořídilo pobyty se stravováním all inclusive, 15 procent s polopenzí, 12 procent pouze se snídaní a nejméně, dvě procenta bez stravy. Zhruba 40 procent klientů Čedoku se ubytovalo v pětihvězdičkovém hotelu, nejvíce, 45 procent ve čtyřhvězdičkovém. Do tříhvězdičkových hotelů zamířilo 13 procent turistů, zbytek tvoří dvě procenta.
Čedok loni podle Zemana navyšoval počet zaměstnanců, zejména v prodeji. Počet zaměstnanců loni meziročně stoupl o 70 na 281 zaměstnanců. Cestovní kancelář loni navýšila také počet delegátů, průvodců a animátorů o 139 na 355. Čedok loni provozoval 53 kamenných poboček, z toho 13 nově otevřených, nejčastěji v menších městech v regionech. Podle Zemana Čedok online prodá pouze 40 procent zájezdů, většinu v kamenných pobočkách.
Letos Zeman očekává provozní zisk EBITDA 400 milionů korun. Bude podle něj pokračovat trend ubytování v hotelech s pěti a čtyřmi hvězdičkami. Letos bude Čedok létat do více než 50 destinací v letní sezoně, uvedl. „Rozšiřujeme významně nová spojení právě z těch regionálních letišť, ani ne tolik z pražského letiště,“ řekl Zeman. Čedok letos navýší počet letů do egyptského Marsa Matruh na pobřeží Středozemního moře, nově se tam bude kromě Prahy odlétat také z Brna, Ostravy a Bratislavy. Z Ostravy začnou charterové lety na ostrov Fuerteventura v Atlantském oceánu, do italského města Lamezia Terme, do destinací v Albánii nebo na řecký ostrov Thasos.
Čedok je nejstarší tuzemská cestovní kancelář, založena byla v roce 1920 a od roku 2016 je součástí polské skupiny ITAKA. Klienti si mohou vybírat z nabídky pobytových i poznávacích zájezdů po Česku, po Evropě i jinde ve světě, ať už letecky, autobusem, vlakem nebo vlastním automobilem.
K dalším velkým cestovním kancelářím v Česku patří například Fischer, Blue Style, Alexandria, Travel Family nebo České kormidlo. Na trhu dále funguje cestovní agentura Invia.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky