Klíčové body
- Cena ropy klesá, protože investoři očekávají sníženou poptávku a utahování trhu.
- Zlato se stabilizuje na úrovních kolem 2 025 USD za unci, odolávající tlaku růstu úrokových sazeb a silného dolaru.
- Měď si druhý týden v řadě připisuje růst díky nadějím na oživení čínského hospodářství a podpoře Pekingu.
Ropa klesá, protože investoři zohledňují napjatý trh a nízkou poptávku
Ropa klesla, protože investoři zvažovali známky utahování trhu a přetrvávající obavy z poptávky.
Po růstu o 1,6 % během předchozích dvou seancí se cena ropy Brent posunula k 83 dolarům za barel, přičemž se pohybovala na horní hranici úzkého rozpětí. West Texas Intermediate se obchodoval poblíž 78 USD. Časové rozpětí naznačuje silnější trh, zatímco zásoby ropy v USA se minulý týden rozšířily méně, než se předpokládalo.
Ropa se ocitla mezi býčími větry v podobě nižší produkce OPEC+ a rostoucího napětí na Blízkém východě a obavami ohledně výhledu spotřeby ze strany největšího dovozce Číny. To vedlo k tomu, že futures občas přebíraly výkyvy širších akciových trhů.
„Silná poptávka po ropě v kontrastu se slabými čínskými makroekonomickými údaji byla opakujícím se tématem,“ uvedl Michael Tran, analytik společnosti RBC Capital Markets LLC. „Fundamentální signály jsou zatím smíšené.“

Útoky na komerční lodní dopravu v Rudém moři ze strany húthijských ozbrojenců zvýšily rizikovou prémii u futures kontraktů na ropu. Tato skupina a její íránští podporovatelé se připravují na dlouhou konfrontaci s USA a jejich spojenci kolem této vodní cesty – bez ohledu na to, jak dopadne válka mezi Izraelem a Hamásem.
Zásoby ropy v USA sice vzrostly méně, než se očekávalo, ale i tak jsou již čtvrtý týden vyšší. Zásoby v Cushingu v Oklahomě, místě dodání futures kontraktů na WTI, se rovněž druhý týden zvýšily, zůstávají však pod sezónními průměry.
Ceny zlata zůstávají v rozmezí, protože výhledy na brzké snížení sazeb slábnou
Ceny zlata se v pátek v asijském obchodování příliš nepohnuly a zůstaly v rámci nedávno stanoveného obchodního rozpětí uprostřed rostoucího přesvědčení, že Federální rezervní systém v roce 2024 úrokové sazby brzy nesníží.
Ačkoli žlutý kov tento týden směřoval k určitým ziskům, jednalo se převážně o zotavení z prudkých ztrát zaznamenaných v posledních dvou týdnech. Obavy z vyšších a dlouhodobějších úrokových sazeb nadále omezovaly jakýkoli výraznější růst cen zlata, stejně jako relativní síla dolaru a výnosů státních dluhopisů.
Spotové zlato vzrostlo o 0,1 % na 2 025,80 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v dubnu vzrostly do 00:15 SEČ
Ceny slitků se rovněž držely přímo v obchodním pásmu 2 000 až 2 050 USD za unci, které bylo doposud pozorováno po většinu roku 2024.

Výhledy na brzké snížení sazeb slábnou v prostředí jestřábího projevu FEDu a silného trhu práce
Výhled pro zlato zůstal nevýrazný, protože trhy v důsledku řady signálů dále vyčíslovaly cenu za brzké snížení sazeb ze strany Fedu.
Guvernér Fedu Christopher Waller uvedl, že banka s brzkým snížením úrokových sazeb nespěchá vzhledem k tomu, že inflace zůstává beze změny. Jeho komentáře přišly poté, co několik dalších představitelů Fedu nabídlo tento týden podobné signály, stejně jako zápis z jednání Fedu z konce ledna.
Čtvrteční údaje z trhu práce ukázaly, že týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti nečekaně klesl, což naznačuje pokračující odolnost trhu práce, která také dává Fedu další podněty k udržování vyšších sazeb.
Nástroj CME Fedwatch nyní ukázal, že trhy téměř zcela vyřadily šanci na květnové snížení sazeb, zatímco šance na jejich ponechání v červnu vzrostly na 38,6 % z 28,7 % zaznamenaných o den dříve.
Obchodníci také snížili šanci na červnové snížení sazeb na 49,7 % z 53,6 %, zatímco analytici Goldman Sachs uvedli, že v květnu již snížení neočekávají.
Vyhlídka na vyšší sazby po delší dobu představuje větší tlak na ceny zlata vzhledem k tomu, že vyšší sazby zvyšují oportunitní náklady na nákup zlata.
Přesto si zlato tento týden vedlo lépe než jeho kolegové z drahých kovů. Futures na platinu se ustálily na 906,50 USD za unci a tento týden klesly o 0,8 %, zatímco futures na stříbro klesly o 0,3 % na 22,707 USD za unci a tento týden se snížily o 3,2 %.
Měď je stabilní, díky nadějím Číny si připisuje týdenní zisky
Mezi průmyslovými kovy futures na měď s expirací v březnu klesly o 0,2 % na 3,8855 USD za libru.

Tento týden však vzrostly o 1,3 %, což je jejich druhý týden růstu v řadě, a to díky určitým nadějím, že hlavní dovozce Čína oživí zpomalující se hospodářské oživení.
Peking tento týden oznámil řadu ekonomicky podpůrných opatření a oficiální údaje také ukázaly nárůst výdajů a cestování během svátků lunárního nového roku.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky