Klíčové body
- Ropa se ustálila a směřovala k druhému měsíčnímu zisku díky očekávání, že OPEC+ se rozhodne prodloužit omezení dodávek.
- Ceny zlata se ve čtvrtek během asijského obchodování držely v úzkém rozpětí.
- Měď před čínskými indexy PMI v útlumu.
Ropa si připisuje druhý měsíční zisk, spready ukazují na napjatou situaci
Ropa se ustálila a směřovala k druhému měsíčnímu zisku díky očekávání, že OPEC+ se rozhodne prodloužit omezení dodávek, přičemž základní tržní ukazatele ukazují na postupné zpřísňování podmínek v blízkém období.
Globální benchmark Brent se v únoru pohyboval bez větších změn pod úrovní 84 USD za barel a po větším růstu v předchozím měsíci vzrostl o více než 2 %. West Texas Intermediate se pohyboval nad úrovní 78 USD. Časové rozpětí se dále rozšířilo do backwardace, což je býčí vzorec vyznačující se převahou krátkodobých cen nad cenami s delší splatností.
Měsíční nárůst cen ropy zpětně zvedl ceny na horní hranici těsného pásma obchodování od začátku roku. Růst byl podpořen snížením dodávek ze strany OPEC a jeho spojenců a všeobecně se očekává, že se skupina dohodne na prodloužení snižování dodávek i ve druhém čtvrtletí. Ceny podpořilo také napětí na Blízkém východě, včetně narušení lodní dopravy v Rudém moři.
Podle hlavního ekonoma skupiny Trafigura Saada Rahima, který uvedl faktory včetně „známek života“ v globální výrobě a petrochemii, se trh „cítí relativně napjatý“. „Slovní spojení ‚riziko růstu‘ slyšíte mnohem častěji než v posledních několika letech.“

Rozpětí promptní ceny WTI, tedy rozdíl mezi dvěma nejbližšími kontrakty, činilo 74 centů za barel při backwardaci. To je nárůst oproti 11 centům před měsícem a posun od contanga – opačného vzorce – cen na konci prosince.
Ruský vicepremiér Alexandr Novak podle zprávy agentury Interfax na začátku týdne uvedl, že je příliš brzy na to, aby se dalo říci, zda bude dobrovolné snížení těžby ze strany zemí OPEC+ prodlouženo. Přesto banky včetně Goldman Sachs Group Inc. uvedly, že očekávají, že snížení bude prodlouženo.
Ceny zlata se pohybují jen málo, protože je tíží předinflační nervozita a komentáře Fedu
Ceny zlata se ve čtvrtek během asijského obchodování držely v úzkém rozpětí, přičemž obchodníci zůstávali stranou v očekávání klíčových údajů o inflaci v USA, které by měly ovlivnit vývoj úrokových sazeb.
Na žlutý kov také tlačily noční komentáře představitelů Federálního rezervního systému, že banka musí vynaložit více úsilí na snížení inflace. To následovalo po sborovém prohlášení představitelů, že Fed nespěchá s brzkým zahájením snižování úrokových sazeb.
Obavy z vyšších a dlouhodobějších úrokových sazeb udržovaly obchodování se zlatem téměř dva měsíce v obchodním pásmu 2 000 až 2 050 USD za unci, protože obchodníci se bránili potenciálně vyšším nákladům příležitosti investovat do žlutého kovu.
Spotové zlato se ustálilo na 2 035,26 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v dubnu se do 00:38 SEČ

PCE inflace v centru pozornosti, protože představitelé Fedu upozorňují na ustálenou inflaci
Pozornost se nyní soustředí na údaje o indexu cen PCE – preferovaný ukazatel inflace Fedu, který má být zveřejněn později během dne.
Očekává se, že údaj znovu potvrdí, že inflace v USA zůstala v lednu ustálená, zejména po horším než očekávaném údaji o spotřebitelské inflaci za tento měsíc.
Čtení přichází také poté, co představitelé Fedu John Williams a Raphael Bostic uvedli, že centrální banka musí udělat více práce, aby inflace dosáhla 2% cíle banky.
Jejich komentáře, které přišly po řadě podobných varování od jiných představitelů, vrhají další pochybnosti na očekávání, že Fed začne snižovat sazby na začátku roku 2024.
Zatímco obchodníci stále oceňují 52,6% šanci na snížení sazeb v červnu, podle nástroje CME Fedwatch postupně zvyšují sázky na to, že by Fed mohl držet sazby i tehdy.
Vyšší sazby na delší dobu pravděpodobně udrží dolar v optimistické náladě a předznamenají větší tlak na zlato a další drahé kovy.
Futures na platinu vzrostly o 0,5 % na 888,40 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,3 % na 22,705 USD za unci. Oba kovy však za únor ošetřovaly ztráty v rozmezí 2 až 5 %, zatímco zlato mělo zakončit měsíc beze změny.
Měď před čínskými indexy PMI v útlumu
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi ve čtvrtek pohybovaly v úzkém rozpětí, přičemž pozornost se soustředila na klíčové ekonomické ukazatele z Číny, která je největším dovozcem.

Futures na měď s expirací v březnu vzrostly o 0,4 % na 3,8540 USD za libru a za únor měly ztratit 1,3 %, čímž by přerušily tříměsíční vítěznou sérii.
Pozornost se soustředila převážně na nadcházející údaje indexu nákupních manažerů z Číny, aby bylo možné získat další ekonomické informace o největším světovém dovozci mědi.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky