Klíčové body
- Poté, co se zásoby ropy v USA snížily a Ukrajina zaútočila na další ruskou rafinerii, si ropa připsala největší zisk za posledních pět týdnů.
- Ceny zlata v asijském obchodování mírně klesly, ale udržely si nedávná rekordní maxima na dohled.
- Ceny mědi se po rally poháněné Čínou ochladily na 11měsíčních maximech.
Ropa si po poklesu zásob v USA drží největší zisk za posledních pět týdnů
Poté, co se zásoby ropy v USA snížily a Ukrajina zaútočila na další ruskou rafinerii, si ropa připsala největší zisk za posledních pět týdnů.
Futures kontrakty na ropu West Texas Intermediate se obchodovaly pod 80 dolary za barel poté, co ve středu vyskočily o 2,8 %. Brent se pohyboval stabilně poblíž 84 dolarů poté, co zaznamenal nejvyšší uzavírací hodnotu za více než čtyři měsíce. Zásoby v USA klesly poprvé za posledních sedm týdnů, včetně poklesu v uzlu v Cushingu v Oklahomě.
Další útok ukrajinského dronu na ruskou rafinerii zvýšil geopolitické napětí. Středeční útok na závod společnosti Rosneft PJSC v Rjazani nedaleko Moskvy byl posledním z řady útoků na zpracovatelská zařízení v zemi.
Ropa je v letošním roce na vyšší úrovni, ale ceny zůstávají v úzkém obchodním pásmu. Snížení dodávek ze strany OPEC+ se setkalo s vyšší produkcí ze zemí mimo tuto skupinu, zatímco obavy o poptávku v Číně přetrvávají. Mezinárodní energetická agentura poskytne přehled o trhu ve své měsíční zprávě později ve čtvrtek.

„Snížení dodávek OPEC umožnilo pokračovat v trvalém snižování zásob od konce roku 2023 do prvního čtvrtletí roku 2024,“ což podpořilo ceny, uvedl Neil Beveridge, senior analytik společnosti Sanford C. Bernstein & Co. „S růstem poptávky v roce 2024 vypadají trhy poměrně vyrovnaně, což podporuje náš názor, že by se ropa Brent mohla obchodovat kolem 80 dolarů za barel.“
V centru pozornosti jsou mezitím rafinované produkty, jejichž zisky v letošním roce předbíhají pomalý, ale stabilní vzestup ropy. Futures na americký benzin jsou na nejvyšší úrovni za téměř šest měsíců, protože zásoby pohonných hmot klesají.
Ceny zlata konsolidují před dalšími náznaky vývoje sazeb, rallye mědi se ochlazuje
Ceny zlata v asijském obchodování mírně klesly, ale udržely si nedávná rekordní maxima na dohled, protože trhy očekávaly další náznaky ohledně úrokových sazeb v USA z nadcházejících údajů o indexu cen výrobců a maloobchodních tržbách.
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v asijském obchodování také ustoupily, ale zůstaly uzavřeny na 11měsíčních maximech poté, co zprávy o snížení produkce čínských hutí poukázaly na napjatější situaci na trzích.
Širší trhy s kovy byly pod tlakem určité odolnosti dolaru před ekonomickými údaji.
Ceny zlata se pohybují pod rekordními maximy s dalšími náznaky vývoje sazeb na obzoru
Spotové zlato kleslo o 0,2 % na 2 171,06 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v dubnu klesly do 01:27 SEČ
Ceny zlata se na začátku týdne vyšplhaly na rekordní maxima kolem 2 200 USD za unci, ale po teplejších než očekávaných údajích o indexu spotřebitelských cen došlo k rychlé konsolidaci, která na trhy vrátila obavy z vysokých úrokových sazeb.

Silný údaj o indexu spotřebitelských cen způsobil, že se pozornost zaměřila na nadcházející údaje o inflaci PPI a maloobchodních tržbách, které budou zveřejněny později ve čtvrtek. Všeobecně se očekává, že tyto dva údaje budou hrát roli ve výhledu Federálního rezervního systému ohledně úrokových sazeb.
Výtisky údajů také přicházejí před zasedáním Fedu příští týden, kde se všeobecně očekává, že centrální banka ponechá sazby na stabilní úrovni a nenaznačí žádné bezprostřední plány na zahájení uvolňování politiky.
Řada představitelů Fedu varovala, že snižování úrokových sazeb bude v nadcházejících měsících do značné míry diktováno vývojem inflace.
Ostatní drahé kovy před nadcházejícími údaji konsolidovaly. Futures na platinu klesly o 0,4 % na 942,45 USD za unci, zatímco futures na stříbro se ustálily na 25,170 USD za unci.
Ceny mědi se po rally poháněné Čínou ochladily na 11měsíčních maximech
Futures na americkou měď s expirací v květnu klesly o 0,5 % na 4,0382 USD za libru poté, co ve středu vystoupaly na 11měsíční maxima, zatímco tříměsíční futures na měď na LME klesly z devítiměsíčního maxima o 0,5 % na 8884 USD za metrickou tunu.
Červený kov podpořily především zprávy médií, že největší čínské měděné hutě se společně dohodly na snížení produkce, ačkoli rozsah plánovaných škrtů zůstává nejasný.
Přetrvávaly také pochybnosti o tom, zda si ceny mědi dokážou udržet své tání, zejména vzhledem k tomu, že ekonomický výhled Číny, největšího světového dovozce mědi, zůstává chmurný.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky