Klíčové body
- Ropa Brent se obchodovala nad 85 USD za barel poté, co během předchozích dvou seancí posílila o 4,3 %.
- West Texas Intermediate se pohyboval poblíž 81 USD.
- Ceny zlata se v pátek v asijském obchodování příliš nepohnuly.
- Ceny mědi rostou na 11měsíční maxima kvůli nedostatku dodávek v Číně.
Ropa se drží blízko čtyřměsíčního maxima, protože IEA změnila prognózu na deficitní
Poté, co Mezinárodní agentura pro energii předpověděla deficit dodávek do roku 2024 a změnila svou dřívější prognózu přebytku, se ropa udržela na čtyřměsíčním maximu za předpokladu, že OPEC+ zachová omezení produkce.
Ropa Brent se obchodovala nad 85 USD za barel poté, co během předchozích dvou seancí posílila o 4,3 %. West Texas Intermediate se pohyboval poblíž 81 USD. Nejnovější výhled IEA předpokládá, že OPEC a jeho spojenci zachovají svá omezení po zbytek roku, aby „vyrovnali ropné trhy“, uvedla ve čtvrteční měsíční zprávě.
Globální benchmark tento týden vzrostl přibližně o 4 %, když jej podpořil i první pokles zásob v USA od ledna a zvýšené geopolitické napětí po útoku Ukrajiny na další ruskou rafinerii.
Futures kontrakty na ropu se nyní vymanily z úzkého rozpětí, ve kterém se letos obchodovaly, stále však existují negativní vlivy, které mohou omezit další zisky. Patří k nim rostoucí nabídka zemí mimo OPEC, obavy o poptávku v Číně a přetrvávající inflace v USA, která odsouvá očekávání snížení úrokových sazeb.

Revize IEA a údaje o zásobách v USA podpořily ceny, ale Brent s největší pravděpodobností ustoupí na nízkou úroveň 80 dolarů, uvedla Vandana Hari, zakladatelka společnosti Vanda Insights. Prognóza IEA se pouze přiblížila konsensu a USA budou pravděpodobně intervenovat u Ukrajiny kvůli útokům dronů na Rusko, dodala.
Časové rozpětí se tento měsíc zúžilo, což signalizuje zmírnění obav z omezené nabídky. Rozdíl mezi dvěma nejbližšími kontrakty na ropu Brent v backwardaci činil 65 centů za barel ve srovnání s téměř 1 dolarem ke konci minulého měsíce.
Ceny zlata před zasedáním Fedu stabilní; měď roste výše
Ceny zlata se v pátek v asijském obchodování příliš nepohnuly, protože silnější než očekávané údaje o inflaci podnítily další obavy, že Federální rezervní systém na nadcházejícím zasedání signalizuje vyšší a dlouhodobější úrokové sazby.
Tento sentiment však příliš nezabránil růstu cen mědi, které v pátek vzrostly na nová jedenáctiměsíční maxima, když očekávání podstatně omezenějších čínských dodávek podnítilo silné nákupy červeného kovu.
Ceny kovů byly naopak pod tlakem silnějšího dolaru. Zelená bankovka vzrostla na více než týdenní maximum po silných údajích o inflaci v tomto týdnu, přičemž obchodníci se také připravovali na nadcházející zasedání Fedu.
Spotové zlato vzrostlo o 0,1 % na 2 163,98 za unci, zatímco futures na zlato s expirací v dubnu se do 01:17 SEČ

Tlak na žlutý kov byl způsoben především rostoucím znepokojením nad zasedáním Fedu příští týden, zejména proto, že signály spotřebitelské a výrobní inflace byly již třetí měsíc v řadě silnější, než se očekávalo.
Stálá inflace způsobila, že obchodníci se začali obávat jakýchkoli jestřábích signálů ze strany Fedu, zejména když centrální banka naznačila, že její plány na snížení úrokových sazeb v roce 2024 budou do značné míry diktovány vývojem inflace. Vyšší sazby na delší dobu nevěstí nic dobrého pro zlato a další nevýnosová aktiva.
Přesto analytici ANZ v nedávné poznámce uvedli, že ačkoli zlato může v nejbližší době zaznamenat určité oslabení, žlutý kov má pro zbytek roku stále řadu faktorů, které pracují v jeho prospěch. Zvýšili také svou cílovou cenu zlata pro rok 2024 z 2 200 USD za unci na 2 300 USD za unci.
Ostatní drahé kovy v pátek vzrostly a měly za úkol překonat zlato za celý týden. Futures na platinu vzrostly o 0,2 % na 932,50 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,6 % na 25,212 USD za unci.
Ceny mědi rostou na 11měsíční maxima kvůli nedostatku dodávek v Číně
Tříměsíční futures na měď na londýnské burze kovů v pátek vzrostly o 1,5 % a poprvé od dubna 2023 překonaly hranici 9 000 USD za tunu. Jednoměsíční futures na měď v USA vyskočily o 1,3 % na 4,1022 dolaru za libru – na 11měsíční maximum.

Oba kontrakty měly tento týden přidat více než 5 % – zatím nejlepší týdenní zisk v roce 2024.
Rally mědi byla vyvolána především zprávami v médiích, podle nichž hlavní čínské měděné hutě plánují provést společné snížení výroby, čímž omezí nabídku rafinované mědi.
Analytici Citi uvedli, že rally na mědi má stále nohy a že měď převážili s potenciálním růstem až na 9500 USD za tunu do června 2024.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky