Klíčové body
- Ropa vzrostla na pětiměsíční maximum poté, co OPEC+ potvrdil, že zachová stávající omezení dodávek až do konce června
- Ceny zlata dosáhly rekordních hodnot nad 2 300 USD v kontextu smíšených signálů o snižování sazeb
- Ostatní drahé kovy také rostly
Ropa roste poté, co OPEC+ potvrdil omezení těžby do června
Ropa vzrostla na pětiměsíční maximum poté, co OPEC+ potvrdil, že zachová stávající omezení dodávek až do konce června, čímž zpřísnil podmínky na světovém trhu v době silné poptávky.
Ropa Brent se přiblížila k 90 dolarům za barel poté, co během předchozích dvou seancí vzrostla o více než 2 %, zatímco West Texas Intermediate se pohyboval poblíž 86 dolarů. Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojenci na středečním zasedání nedoporučili žádné změny v politice.
Dodržování úrovně kvót OPEC+ je však stále problémem. Irák v březnu čerpal více, než byl jeho dohodnutý cíl, ačkoli se zavázal omezit toky, aby to kompenzoval. V poslední době se zvýšil také ruský vývoz.
„V příštích dvou až třech měsících očekávám, že produkce OPEC ještě více poklesne,“ řekl Daniel Hynes, hlavní komoditní stratég ANZ Banking Group Ltd., v televizi Bloomberg. Ze zasedání OPEC+ členové vyšli s tím, že „budou tyto kvóty dodržovat mnohem těsněji“, uvedl s odkazem na dříve dohodnuté škrty ve skupině.

Cena ropy Brent, která je celosvětovým benchmarkem, letos vzrostla přibližně o 16 % kvůli omezeným dodávkám, narušení lodní dopravy a ukrajinským útokům na ruské rafinerie. V Asii se objevují známky oživení poptávky, zatímco předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell ve středu uvedl, že snížení sazeb v USA je letos stále pravděpodobné, ačkoli centrální banka čeká na jasnější známky nižší inflace.
Celostátní zásoby ropy v USA se minulý týden zvýšily o 3,21 milionu barelů. To kontrastovalo s prognózou průmyslové skupiny, která předpokládala pokles. Zásoby benzinu však klesly nejvíce od března, což hovoří o vyšších cenách futures a pro americké řidiče.
Ceny zlata dosáhly rekordních hodnot nad 2 300 USD v kontextu smíšených signálů o snižování sazeb.
Ceny zlata dosáhly ve čtvrtek v ranním asijském obchodování rekordních maxim, když žlutý kov těžil ze slabého dolaru v souvislosti s nejistotou ohledně snižování úrokových sazeb v USA, zatímco cenám pomohla i zvýšená poptávka po bezpečných přístavištích.
Přetrvávající geopolitické napětí na Blízkém východě a mezi Ruskem a Ukrajinou spolu s ničivým zemětřesením na Tchaj-wanu podnítily zájem o bezpečné přístavy v podobě slitků a dalších drahých kovů.
Zlato dále podpořil prudký pokles dolaru, protože představitelé Federálního rezervního systému zopakovali, že centrální banka pravděpodobně sníží úrokové sazby v roce 2024, ačkoli poskytli jen kusé informace o možném načasování tohoto kroku.
Spotové zlato vzrostlo na rekordní hodnotu 2 302,58 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v červnu dosáhly rekordní hodnoty 2 322,25 USD za unci.

Ceny zlata těží ze slabšího dolaru, nejistota ohledně snížení sazeb přetrvává
Ceny slitků podpořil pokles dolaru, když dolarový index po dosažení 4,5měsíčního maxima na začátku tohoto týdne klesl o téměř 1 %.
Smíšené náznaky ohledně úrokových sazeb ze strany Fedu byly pro zelenou bankovku klíčovou zátěží. Předseda Fedu Jerome Powell ve středu uvedl, že ačkoli centrální banka nakonec stejně sníží úrokové sazby v roce 2024, nabídl jen málo náznaků ohledně načasování a rozsahu potenciálního snížení.
Tato nejistota podpořila poptávku po zlatě, které dosáhlo rekordních hodnot již třetí seanci v řadě.
Ostatní drahé kovy se rovněž posunuly vpřed. Futures na platinu vzrostly o 0,1 % na 953,15 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,7 % na 27,238 USD za unci.
Kromě Powella mají koncem tohoto týdne promluvit i další členové výboru Fedu pro stanovení úrokových sazeb. Členové FOMC Michelle Bowmanová a Thomas Barkin vystoupí na samostatných akcích později ve čtvrtek.
Jejich komentáře přicházejí poté, co několik dalších představitelů Fedu v uplynulém týdnu varovalo, že ustálená inflace pravděpodobně oddálí jakékoli brzké snížení úrokových sazeb.
Hlavní událostí tohoto týdne však budou údaje o pracovních místech mimo zemědělský sektor za březen, které budou zveřejněny v pátek. Ustálená inflace a síla na trhu práce jsou pro Fed dvě největší hlediska, která by měla být zohledněna při změně úrokových sazeb v letošním roce.
Další náznaky ohledně amerických úrokových sazeb pravděpodobně určí, jak vysoko může zlato vystoupat, vzhledem k tomu, že žlutý kov se v posledních dvou letech pohyboval inverzně k dolaru a výnosům státních dluhopisů.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky