Klíčové body
- Poté, co ropa v předchozí seanci překonala hranici 90 dolarů za barel, se její růst díky eskalaci napětí na Blízkém východě rozšířil
- Ceny zlata v pátek v asijském obchodování klesly a ustoupily z nedávných rekordních maxim v očekávání klíčových údajů o americkém trhu práce
- Ceny mědi se po růstu na 15měsíční maxima ochladily
Ropa rozšiřuje zisky poté, co napětí na Blízkém východě vyhnalo ropu Brent nad 90 dolarů
Poté, co ropa v předchozí seanci překonala hranici 90 dolarů za barel, se její růst díky eskalaci napětí na Blízkém východě rozšířil.
Globální benchmark Brent vzrostl nad 91 dolarů, blízko nejvyšší hodnoty od října, zatímco West Texas Intermediate se pohyboval kolem 87 dolarů. Izrael zvýšil přípravy na možnou odvetu ze strany Teheránu po pondělním útoku na íránský diplomatický komplex v Sýrii, což podnítilo obavy z širšího regionálního konfliktu.
Ropa letos vzrostla o 18 % v důsledku geopolitického napětí na Blízkém východě a na Ukrajině, jakož i omezení dodávek ze strany OPEC+ a zdravé poptávky. Konflikt mezi Izraelem a Hamásem vedl k útokům Hútíů na lodní dopravu v Rudém moři, což zvýšilo náklady na dopravu, ale zatím nepřerostl v širší válku v regionu, který zajišťuje přibližně třetinu světových dodávek ropy.
Rozhovory o příměří mezi Izraelem a Hamásem, které by mohly vést k propuštění rukojmích držených v Gaze, zůstávají na mrtvém bodě. Izraelský ministr hospodářství uvedl, že nevěří Kataru, že by mohl jednat jako prostředník s Hamásem, který USA a Evropa označily za teroristickou organizaci.

„Širší napětí na Blízkém východě vyplývající z války v Gaze je pravděpodobně nejvyšší za poslední měsíce,“ uvedla Vandana Hari, zakladatelka společnosti Vanda Insights v Singapuru. „Ropa odráží tuto prémii za strach z blízkovýchodního požáru.“
Začátkem tohoto týdne se organizace OPEC+ rozhodla setrvat v omezování dodávek v první polovině roku, což udržuje globální trhy v napjatém stavu a podporuje vyšší ceny. Skupina klíčových členů vedená Saúdskou Arábií na online kontrolním zasedání nedoporučila žádné změny v politice. To znamená, že omezení těžby o zhruba 2 miliony barelů denně zůstane v platnosti.
Pozorovatelé trhu jsou v posledních týdnech více optimističtí. Společnost JPMorgan Chase & Co. varovala, že ropa Brent má potenciál letos vzrůst na 100 dolarů za barel, pokud by nedávné rozhodnutí Ruska snížit těžbu nebylo vyváženo jinými protiopatřeními. ANZ Banking Group Ltd. mezitím zvýšila svůj tříměsíční výhled na 95 USD.
Některé ukazatele ropy signalizují další růst. Časové rozpětí posiluje, zatímco kupní opce – které přinášejí zisk při růstu cen ropy – se obchodují s prémií oproti opačným prodejním opcím. Manažeři peněz také zvyšují své čisté dlouhé pozice.
Ceny zlata klesají z rekordních maxim
Ceny zlata v pátek v asijském obchodování klesly a ustoupily z nedávných rekordních maxim v očekávání klíčových údajů o americkém trhu práce, které pravděpodobně ovlivní výhled úrokových sazeb.
Klíčový technický ukazatel spotových cen zlata rovněž ukázal, že nákupní dynamika po silném růstu v průběhu března a začátkem dubna vysychá.
Přesto může žlutý kov těžit ze zvýšené poptávky po bezpečném přístavu, zejména s vyhlídkou na zhoršení geopolitických podmínek na Blízkém východě v souvislosti s chrastěním šavlí mezi Íránem a Izraelem.
Spotové zlato kleslo o 0,6 % na 2 277,10 USD za unci poté, co ve čtvrtek dosáhlo rekordního maxima 2 305,31 USD, zatímco futures na zlato s expirací v červnu klesly do 00:03 SELČ
Na zlato tlačilo také oživení dolaru, neboť zelená bankovka rostla v návaznosti na řadu jestřábích komentářů představitelů Federálního rezervního systému.

RSI ukazuje, že zlato je překoupené, čeká ho vybírání zisků
Čtrnáctitýdenní index relativní síly zlata – který měří nákupní a prodejní dynamiku žlutého kovu – ukázal, že spotové ceny se nacházejí v překoupené oblasti. Na začátku tohoto týdne RSI vzrostl až na 82 a v současné době se pohybuje na úrovni přibližně 74,9 – což naznačuje, že žlutý kov zůstává překoupený i přes páteční cenové ztráty.
Hodnota RSI nad 70 naznačuje, že aktivum je překoupené.
Žlutý kov se otřepal z nedávného posílení dolaru a jestřábích varování ohledně amerických úrokových sazeb, když těžil ze zvýšené poptávky po bezpečném přístavu kvůli napětí na Blízkém východě.
Nyní se však zdálo, že obchodníci před klíčovými údaji o pracovních místech mimo zemědělský sektor, které mají být zveřejněny později v pátek, uzavírají některé zisky. Příští týden se rovněž očekávají údaje o indexu spotřebitelských cen v USA.
Ostatní drahé kovy rovněž ustoupily, futures na platinu klesly o 1,1 % na 935,60 USD za unci, zatímco futures na stříbro se propadly o 2,2 % na 26,648 USD za unci.
Ceny mědi se po růstu na 15měsíční maxima ochladily; očekávají se další signály z Číny
Mezi průmyslovými kovy zaznamenaly ceny mědi v pátek vybírání zisků poté, co začátkem týdne vzrostly na 15měsíční maxima. Červený kov podpořily pozitivní ekonomické údaje z Číny, která je největším dovozcem, a také vyhlídky na omezení dodávek v nadcházejících měsících.

Tříměsíční futures na měď na londýnské burze kovů klesly o 1,3 % na 9 261 dolarů za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď v USA klesly o 0,8 % na 4,1892 dolaru za libru.
Oba kontrakty zůstaly blízko 15měsíčních maxim dosažených ve čtvrtek.
Trhy nyní očekávají údaje o inflaci a obchodu z Číny, které budou zveřejněny příští týden, aby získaly další ekonomické informace o největším světovém dovozci mědi.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky