Klíčové body
- Ropa si udržela dvoudenní pokles poté, co průmyslová zpráva poukázala na nárůst zásob ropy v USA
- Ceny zlata se ve středu v asijském obchodování pohybovaly těsně pod rekordními hodnotami
- Měď se nachází na 15měsíčním maximu, čekají se další signály z Číny
Ropa si drží dvoudenní ztrátu, protože zpráva poukazuje na rostoucí zásoby v USA
Ropa si udržela dvoudenní pokles poté, co průmyslová zpráva poukázala na nárůst zásob ropy v USA, ačkoli se očekává, že rostoucí napětí na Blízkém východě a pokračující omezení ze strany OPEC+ omezí ztráty.
Cena ropy West Texas Intermediate se stabilně držela nad 85 dolary za barel poté, co v úterý uzavřela o 1,4 % níže. Ropa Brent se obchodovala poblíž 89 USD. Americký ropný institut podle serveru Oilprice.com oznámil, že zásoby ropy v minulém týdnu vzrostly o 3,03 milionu barelů. Oficiální vládní údaje budou zveřejněny později ve středu.
Pokud Úřad pro energetické informace potvrdí nárůst celkových zásob ropy, půjde o třetí týdenní rozšíření. API rovněž oznámila mírný nárůst zásob v Cushingu, ale pokles zásob benzinu.
Ropa letos stále roste o 19 %, protože OPEC+ snižuje dodávky a geopolitické napětí na Blízkém východě představuje býčí vítr. Trh se připravuje na reakci Íránu na podezřelý izraelský útok na jeho konzulát v Sýrii z minulého týdne a Hizballáh varoval, že je připraven na válku.

„Riziko růstu ropy stále spočívá v geopolitice, přičemž největším číhajícím nebezpečím je eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem,“ uvedla Gao Mingyu, hlavní energetická analytička společnosti SDIC Essence Futures Co. „Negativní dopad vyšší ceny ropy na poptávku a inflaci by však mohl být tématem obchodování do budoucna,“ dodala.
Investoři budou později ve středu sledovat údaje o inflaci v USA, které jim napoví, jakým směrem se budou ubírat úrokové sazby, a širší přehled o výhledu trhu s ropou získají, až OPEC a Mezinárodní agentura pro energii tento týden zveřejní měsíční zprávy.
Ceny zlata před údaji o CPI dosáhly rekordních maxim, měď roste
Ceny zlata se ve středu v asijském obchodování pohybovaly těsně pod rekordními hodnotami, když poptávka po žlutém kovu jako bezpečném přístavu byla posílena v očekávání klíčových údajů o inflaci v USA a dalších náznaků ohledně úrokových sazeb.
Mezi průmyslovými kovy dosáhly ceny mědi 15měsíčních maxim v souvislosti s rostoucími nadějemi, že poptávka se zvýší v návaznosti na oživení globální tovární aktivity. Ve hře zůstala také očekávání omezených dodávek mědi.
Zlato bylo podpořeno především zvýšenou poptávkou po bezpečném přístavu, zatímco zprávy o nákupech centrálních bank, zejména v Číně, rovněž podnítily zvýšenou poptávku po žlutém kovu. To pomohlo zlatu růst navzdory přetrvávajícím obavám z vyšších a dlouhodobějších úrokových sazeb v USA.
Spotové zlato vzrostlo o 0,3 % na 2 359,28 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v červnu vzrostly do 01:34 SEČ

Čeká se na další údaje o americkém indexu spotřebitelských cen, zisky zlata jsou omezené
Větší zisky žlutého kovu brzdilo především očekávání klíčových údajů o indexu spotřebitelských cen v USA, které budou zveřejněny později ve středu.
Očekává se, že údaje ukáží, že inflace zůstala v březnu lepkavá – což je trend, který dává Federálnímu rezervnímu systému méně podnětů k zahájení snižování úrokových sazeb.
Údaj o indexu spotřebitelských cen také přichází po nárazové zprávě o počtu pracovních míst mimo zemědělský sektor a po řadě varování představitelů Fedu, že trvalá inflace oddálí případné snížení sazeb centrální bankou. Později ve středu bude také zveřejněn zápis z březnového zasedání Fedu.
Zatímco vyhlídky na vyšší a dlouhodobější úrokové sazby nevěstí pro zlato nic dobrého, žlutý kov podpořily zvýšené nákupy centrálních bank, zejména v Asii a na rozvíjejících se trzích. Poptávku po zlatě podpořily rostoucí obavy z výrazného zpomalení ekonomiky v letošním roce.
Údaje zveřejněné počátkem tohoto týdne ukázaly, že Čínská lidová banka nakupovala zlato již sedmnáctý měsíc v řadě a tempo jejích nákupů nevykazuje žádné známky zastavení. PBOC se zejména výrazně zajišťuje proti zpomalení ekonomiky a dalšímu oslabení čínských akciových trhů.
Ostatní drahé kovy také rostly, ale jejich vývoj byl smíšený. Futures na platinu se posunuly výše a nacházely se na více než tříměsíčním maximu 992,90 USD za unci, zatímco futures na stříbro vyskočily o 1,3 % na téměř tříleté maximum 28,363 USD za unci.
Měď se nachází na 15měsíčním maximu, čekají se další signály z Číny
Tříměsíční futures na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 0,4 % na 9468,0 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď v USA vzrostly o 0,2 % na 4,3110 USD za libru.

Oba kontrakty se nacházely na patnáctiměsíčních maximech, neboť trhy sázely na lepší výhled poptávky po mědi v souvislosti s rostoucím přesvědčením, že pokles světové výroby dosáhl svého dna.
Očekává se také, že se zpřísní nabídka mědi v Číně, protože několik předních rafinerií oznámilo snížení produkce v nadcházejících měsících.
Další ekonomické údaje z Číny – která je největším světovým dovozcem mědi – by měly přijít také koncem tohoto týdne. Ve čtvrtek se očekávají údaje o inflaci a v pátek údaje o obchodu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky