Klíčové body
- České státní dluhopisy jsou znovu velkým hitem
- Jaká byla poptávka ze strany investorů?
- Paliva od minulého týdne zdražila o desítky haléřů, ceny jsou jako na podzim
Zájem investorů o české obligace byl dvojnásobný, byli připraveni nakoupit dluhopisy za 19,4 miliardy korun. Vyplývá to z údajů České národní banky, která aukce zajišťovala. Do konce dubna plánuje ministerstvo ještě jednu vlnu aukcí, plánuje při ní umístit na trh státní dluhopisy za osm miliard korun.
Největší zájem měli investoři o dluhopisy splatné v roce 2032. Nakoupit je chtěli v objemu 11,2 miliardy korun, ministerstvo je na trh nabídlo v objemu 5,6 miliardy korun. Průměrný výnos dosáhl 4,6 procenta ročně. Dluhopisy splatné v roce 2032 ministerstvo prodalo za tři miliardy korun při poptávce 6,3 miliardy korun a průměrném výnosu 3,84 procenta. Dlouhodobé dluhopisy splatné v roce 2040 chtěli investoři nakoupit za 1,9 miliardy korun, ministerstvo je nabídlo v objemu 961 milionů korun. Průměrný výnos byl 4,19 %.
Dnešní vlna aukcí byla v dubnu druhá. Minulý týden ministerstvo financí prodalo obligace rovněž v objemu 9,6 miliardy korun. Za první čtvrtletí prodalo v aukcích státní dluhopisy za 76,4 miliardy korun, na druhé čtvrtletí plánuje emisní aktivitu v obdobném rozsahu.
Strategie financování a řízení státního dluhu vydaná ministerstvem financí očekává letos celkovou výpůjční potřebu 468,8 miliardy korun. Z toho 300 až 400 miliard korun by měly pokrýt střednědobé a dlouhodobé státní dluhopisy.
Peníze jsou potřeba na financování letošního rozpočtového deficitu, který by měl podle schváleného státního rozpočtu být 252 miliard korun, a na zaplacení splatných státních dluhopisů vydaných v minulosti. Podle údajů ministerstva financí z konce března jsou do konce letošního roku splatné státní dluhopisy za 163,3 miliardy korun.

Paliva od minulého týdne zdražila o desítky haléřů, ceny jsou jako na podzim
Paliva v Česku třetí týden v řadě zdražují. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stoupla za sedm dní o 68 haléřů na 39,77 koruny za litr. Benzin je tak nejdražší od poloviny loňského října. O 52 haléřů na litru zdražila za poslední týden nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 39,12 koruny, nejvíc od konce první listopadové dekády. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Podle analytiků bude zdražování pokračovat a cena benzinu překročí 40 korun za litr.
Za zdražováním paliv stojí podle analytika XTB Jiřího Tylečka vzestup globální poptávky spojený s pozitivním ekonomickým vývojem. Vliv podle něj mají také přetrvávající geopolitická rizika a problémy v mezinárodní přepravě. Pokles české koruny pak navíc zdražuje nákupy v cizích měnách.
Ceny pohonných hmot tak podle analytiků porostou i nadále. Analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak v nejbližším týdnu počítá s růstem ceny benzinu o 40 haléřů za litr, u nafty by pak zdražení mohlo být o něco mírnější, zhruba o deset haléřů za litr. Překonání hranice 40 korun u benzinu v příštích dnech předpokládá i Tyleček. Podle něj ale pohonné hmoty budou zdražovat pomalejším tempem než dosud.
Ceny paliv v Česku stoupaly na začátku letošního roku, do konce února v průměru vzrostly téměř o tři koruny. Během března stagnovaly či mírně klesaly, na jeho konci ale začaly opět stoupat. V porovnání se situací před rokem je benzin v současnosti dražší zhruba o 2,20 koruny a diesel o 4,50 Kč.

Nejlevnější paliva tankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr benzinu v průměru za 39,36 koruny. Naftu tam prodávají průměrně za 38,65 koruny.
Naopak nejdražší paliva tradičně nabízejí pumpy v Praze. Litr naturalu stojí v hlavním městě průměrně 40,44 koruny. Naftu v metropoli tankují motoristé za 40,13 koruny za litr.
Průměrné ceny pohonných hmot v ČR k 10. dubnu 2024 (v Kč/l) :
Kraj | Natural 95 | Nafta |
ČR | 39,77 | 39,12 |
Praha | 40,44 | 40,13 |
Středočeský | 40,12 | 39,39 |
Jihočeský | 39,41 | 38,67 |
Plzeňský | 39,91 | 39,37 |
Karlovarský | 39,49 | 38,76 |
Ústecký | 39,36 | 38,65 |
Liberecký | 39,57 | 38,97 |
Královéhradecký | 39,46 | 38,79 |
Pardubický | 39,61 | 38,88 |
Vysočina | 40,03 | 39,43 |
Jihomoravský | 40,11 | 39,34 |
Olomoucký | 40,08 | 39,44 |
Zlínský | 39,55 | 38,76 |
Moravskoslezský | 39,57 | 39,03 |
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky