Klíčové body
- Stanley, hlavní ekonom ve společnosti Santander US Capital Markets LLC, tvrdí, že chyba ve výpočtech inflace spočívá v jejich nadhodnocení kvůli kombinaci silného růstu a mírné inflace v minulém roce
- Jeho kritika se zaměřuje na přecenění inflačních faktorů, což podle něj zkresluje skutečný obraz ekonomické situace
- Stanleyho poznámky poukazují na možné závažné důsledky chybného vyhodnocení inflace pro ekonomická rozhodnutí a tržní vývoj
Nyní však byla tato očekávání zmařena.
V úterý předseda Fedu Jerome Powell uvedl, že přetrvávající inflace znamená, že výpůjční náklady zůstanou zvýšené déle, než se dříve předpokládalo, což znamená neblahé důsledky pro politiku po celém světě.
Částečně je na vině přetrvávající nedostatek bydlení, rostoucí ceny komodit a pojistné za pojištění automobilů.
Někteří však také poukazují na samotného Powella za to, že předčasně predikoval snížení úrokových sazeb, což zažehlo optimismus na finančních trzích a podpořilo hospodářskou aktivitu.
„Prostě si špatně spočítali inflaci,“ řekl Stephen Stanley, hlavní ekonom pro USA ve společnosti Santander US Capital Markets LLC. „Udělali chybu tím, že se nadchli kombinací opravdu silného růstu a mírné inflace, kterou jsme viděli ve druhé polovině loňského roku.“
Obchodníci očekávají v letošním roce pouze jedno až dvě snížení sazeb ze současné úrovně 5,25 % na 5,5 %.
To je daleko od zhruba šesti, které očekávali na začátku roku 2024, a tří, které představitelé Fedu před měsícem předpokládali. Investoři a ekonomové upozorňují na možnost, že letos nedojde k žádnému snížení.

Představitelé Fedu tvrdí, že inflace má stále obecně klesající tendenci, ale zároveň zdůraznili, že výpůjční náklady se nebudou snižovat, dokud si nebudou touto trajektorií jistější.
Zatímco velká část škod způsobených inflací je nejvíce patrná na indexu spotřebitelských cen – který v březnu zrychlil na 3,5 % oproti předchozímu roku – preferovanou metrikou Fedu je cenový index výdajů na osobní spotřebu.
PCE se přibližuje 2% cíli centrální banky – v únoru zaznamenal 2,5 % -, ale i u tohoto ukazatele se pokrok zastavil.
Zde jsou některé důvody poslední vlny americké inflace:
Bydlení a pojištění
Jako nejvytrvalejší se ukázalo bydlení, které tvoří zhruba třetinu indexu spotřebitelských cen. Navzdory některým aktuálnějším měřením Úřadu pro statistiku práce, Zillow Group Inc. a Apartment List, která ukazují, že růst nájemného u nových pronájmů se snižuje, odpovídající složky indexu spotřebitelských cen to zatím neodrážejí.
Zpoždění je částečně způsobeno tím, že většina nájemníků se v daném roce nestěhuje. To nyní platí zejména i pro majitele domů, z nichž mnozí si během pandemie uzamkli levné hypoteční sazby a nechtějí si brát nové nad 7 %.
PCE mezitím přisuzuje bydlení mnohem nižší váhu, což pomáhá vysvětlit, proč má nižší trend než index CPI.
Dalším faktorem ovlivňujícím inflaci jsou náklady na pojištění. Pojištění nájemníků a domácností roste nejrychleji za posledních devět let, zatímco pojištění automobilů se za rok do března vyšplhalo na 22,2 %, což je nejvíce od roku 1976. Klíčovým důvodem je, že auta jsou nyní technologicky složitější, a jejich oprava je proto dražší.
Komodity
Ceny energií – konkrétně ropy – ve většině loňského roku klesaly, v prvním čtvrtletí však stouply a eskalace války na Blízkém východě hrozí jejich dalším zvýšením. Rally se promítla do dražšího benzínu. Stouply také ceny elektřiny.

Centrální bankéři se raději dívají na tzv. jádrové ukazatele inflace, které očišťují ceny potravin a energií, jež mohou být volatilní. Sledují také ještě užší měřítko známé jako „superjádro“, které označuje náklady na služby bez energií a bydlení – a i to je kvůli silnému trhu práce příliš vysoko.
Prudký nárůst cen ropy a dalších surovin však nelze ignorovat, protože se může promítnout do dražší dopravy a zboží. Benzín a přístřeší dohromady tvořily více než polovinu měsíčního nárůstu březnového indexu spotřebitelských cen.
Powellův obrat
V prosinci Powell rozpoutal na trhu velké spekulace o snížení sazeb tím, že prohlásil, že takové kroky jsou „jednoznačně“ předmětem diskuze.
Podle Anny Wongové, hlavní americké ekonomky Bloomberg Economics, se účinek komentáře rovnal snížení úrokových sazeb o 0,14 procentního bodu – a také letos přidá k indexu spotřebitelských cen přibližně půl procentního bodu.
Nyní se Powell „zabývá možností, že se dezinflace skutečně zastavila a že laťka pro snížení sazeb se zvýšila,“ uvedla Wongová. „To zvyšuje riziko, že letos ke snížení sazeb nedojde, pokud se míra nezaměstnanosti oproti dnešku příliš nezmění.“
Euforie na trhu
Kromě ekonomického dopadu od Powellova prosincového vyjádření přidaly akcie a dluhopisy do březnového vrcholu trhu na své celkové hodnotě 7,5 bilionu USD, což odpovídá zhruba 30 % hrubého domácího produktu USA.

Vyhlídka na nižší sazby povzbudila investory, aby nabízeli riziková aktiva všeho druhu. Index S&P 500 zaznamenal 22 rekordních maxim v roce 2024, zatímco rizikové prémie podnikových dluhopisů – dodatečný výnos, který investoři požadují oproti státním dluhopisům – se tento měsíc snížily na více než dvouleté minimum.
To vše přispívá k výraznému uvolnění finančních podmínek. Index agentury Bloomberg, který sleduje investiční prostředí, je nyní příznivější než před dvěma lety, kdy Fed zahájil své agresivní zpřísňování.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky