Klíčové body
- Ropa si udržela převážnou část výrazného poklesu uprostřed řady protichůdných signálů
- Ceny zlata se ve čtvrtek v asijském obchodování zotavily z nočních ztrát a zůstaly pod nedávnými maximy
- Ceny průmyslových kovů ve čtvrtek vzrostly zpět k nedávným maximům
Ropa si udržuje prudký pokles poté, co se zásoby v USA zvýšily na desetiměsíční maximum
Ropa si udržela převážnou část výrazného poklesu uprostřed řady protichůdných signálů, které sahaly od rostoucích zásob přes napětí na Blízkém východě až po opětovné uvalení amerických sankcí na venezuelskou ropu.
Globální benchmark Brent se po středečním propadu o 3 % obchodoval pod 88 dolary za barel, zatímco West Texas Intermediate se pohyboval poblíž 83 dolarů. Zásoby ropy v USA se minulý týden zvýšily o 2,7 milionu barelů a dosáhly nejvyšší úrovně od loňského června, zatímco ukazatele poptávky po pohonných hmotách klesly.
Slabé americké údaje zastínil dopad geopolitického napětí na Blízkém východě, když obchodníci očekávají reakci Izraele na nedávný bezprecedentní útok Íránu. V současné době je v ceně barelu započítána prémie 5 až 10 dolarů, ale bez eskalace může dojít k poklesu cen, uvedla Goldman Sachs Group Inc.
V centru pozornosti byly také americké sankce. Administrativa prezidenta Joea Bidena znovu zavedla omezení na venezuelskou ropu a ukončila tak šestiměsíční odklad, což může zbrzdit toky z této jihoamerické země. Současně byly nové sankce na íránskou ropu zahrnuty do balíčku zahraniční pomoci, který zveřejnili republikáni ve Sněmovně reprezentantů a o němž se má hlasovat koncem tohoto týdne.

Ropa zůstává od začátku roku na výrazně vyšších úrovních, neboť ceny podporují jak snižování dodávek ze strany členů OPEC+, tak geopolitická rizika na Blízkém východě a v Rusku. Růst cen podnítil spekulace, že by ropa mohla znovu dosáhnout 100 USD za barel, ačkoli tento vzestup nyní ochabl a některé tržní ukazatele včetně časových rozpětí ukazují na mírně méně napjaté podmínky.
„Zdá se, že trh slevil z možnosti izraelské odvety na sobotní íránský útok,“ uvedla Vandana Hari, zakladatelka společnosti Vanda Insights. Pokles v polovině týdne naznačuje, „že poslední záchvěv rizikové prémie ze zvýšeného izraelsko-íránského napětí vyprchal,“ uvedla.
Ceny zlata stabilně pod 2 400 USD; obavy ze sazeb a tlak na dolar přetrvávají.
Ceny zlata se ve čtvrtek v asijském obchodování zotavily z nočních ztrát a zůstaly pod nedávnými maximy, protože ve hře zůstaly obavy z vyšších a dlouhodobějších úrokových sazeb a tlak silného dolaru.
Žlutý kov minulý týden vystoupal na rekordní maxima, protože se zvýšila poptávka po bezpečném přístavu poté, co Írán zahájil útok proti Izraeli. Tento týden však obavy z většího konfliktu mírně ochladly, protože Izrael kvůli úderu nepodnikl okamžitou odvetu.
Tlak ze strany dolaru tento týden také mírně polevil, když zelená bankovka ve středu ustoupila z více než pětiměsíčních maxim. Vyhlídka na vyšší a dlouhodobější úrokové sazby však způsobila, že zlato z tohoto oslabení příliš nevyužilo.
Spotové zlato vzrostlo o 0,6 % na 2 374,31 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v červnu do 00:21 SEČ

U zlata dochází k vybírání zisků, ale blíží se opuštění překoupené oblasti
Zlato po dosažení rekordních maxim tento týden zaznamenalo značnou míru vybírání zisků, zejména proto, že se na trhy vrátila určitá chuť riskovat kvůli absenci okamžité eskalace íránsko-izraelského konfliktu.
Spotové ceny stále zůstávaly v překoupeném teritoriu, jak ukázal jejich 14denní index relativní síly. Tento ukazatel se však blížil návratu do neutrálního teritoria pod 70 bodů – což je scénář, který by mohl potenciálně připravit zlato na další krátkodobé zisky.
Přesto zůstávají další zisky zlata vzhledem k vyšším a dlouhodobějším úrokovým sazbám v USA nejisté. Silné údaje o inflaci a jestřábí signály z Federálního rezervního systému způsobily, že obchodníci do značné míry vyřadili z ceny očekávání červnového snížení sazeb centrální bankou.
Ostatní drahé kovy se ve čtvrtek vyvíjely smíšeně poté, co tento týden rovněž zaznamenaly určité oslabení. Futures na platinu klesly o 0,3 % na 949,60 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,2 % na 28,465 USD za unci.
Měď, hliník rostou díky slabému dolaru
Ceny průmyslových kovů ve čtvrtek vzrostly zpět k nedávným maximům, přičemž těžily z mírnějšího dolaru a sázek, že odolnost americké ekonomiky pomůže podpořit poptávku po kovech.

Tříměsíční futures na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 0,4 % na 9 591 dolarů za tunu – přiblížily se tak dvouletému maximu, zatímco jednoměsíční futures na měď vzrostly o 0,5 % na 4,3623 dolaru za libru – rovněž zůstaly blízko dvouletého maxima.
Futures na hliník vzrostly o 0,6 % na 2 589,0 USD za tunu.
Ceny průmyslových kovů v posledních týdnech prudce vzrostly v důsledku očekávání omezených dodávek poté, co USA a jejich spojenci uvalili přísnější sankce na ruský vývoz kovů.
Ceny mědi podpořilo také několik velkých čínských hutí, které signalizovaly, že sníží výrobu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky