Klíčové body
- Růst průmyslu v Číně: Čínský průmysl roste nad očekáváními, což posiluje naděje na dosažení cíle růstu ekonomiky
- Expanze sektoru: Průmyslový sektor zaznamenal expanzi již pátý měsíc v řadě podle indexu nákupních manažerů
- Oživení exportu a vládní podpora: Růst exportu a plánovaná vládní podpora představují pozitivní vyhlídky pro čínskou ekonomiku
Index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu Caixin v pondělí vzrostl na 51,1 bodu – nad hranici 50 bodů, která indikuje expanzi již pátý měsíc, což je nejdelší série za více než dva roky.
Vládní údaje zveřejněné v neděli ukázaly, že index PMI ve zpracovatelském průmyslu v březnu přerušil pětiměsíční pokles a vzrostl na nejvyšší hodnotu za poslední rok.
Obě čísla překonala očekávání trhu a přispěla k důkazům, že průmyslový sektor země získává impuls k hospodářskému oživení.
Čínský benchmarkový index CSI 300 v pondělí vzrostl o 1,5 %, nejvíce za poslední měsíc.

Obchodování s akciemi v Hongkongu bylo z důvodu státního svátku uzavřeno. Výnos desetiletých státních dluhopisů vzrostl v 11:58 v Šanghaji o 1 bazický bod na 2,31 %.
Údaje PMI, které jsou první měsíční dávkou údajů, jež poskytují přehled o stavu druhé největší ekonomiky světa, naznačují, že hospodářské oživení v březnu získalo na síle po odolných údajích o průmyslové výrobě a vývozu v prvních dvou měsících roku.
Průmyslový motor je jedním z důvodů k optimismu uprostřed krize v oblasti nemovitostí, poklesu spotřebitelské důvěry a geopolitického napětí.
Jacqueline Rong, hlavní ekonomka pro Čínu ve společnosti BNP Paribas SA, uvedla, že i po vyloučení sezónních faktorů by „dynamika průmyslu mohla v březnu posílit“.
Znovu oživené naděje
Vývoz v období leden-únor vyskočil v souvislosti s oživením světového obchodu, což oživilo naděje, že zlepšující se zahraniční poptávka pomůže podpořit širší oživení čínské ekonomiky poté, co byla v loňském roce brzdou.
Dílčí ukazatel nových exportních zakázek v oficiálním indexu PMI se v březnu odrazil na 51,3 bodu, což je poprvé za poslední rok, kdy došlo k jeho růstu. Širší poptávka rovněž posílila a dílčí ukazatel nových zakázek vzrostl na 53, což je nejvyšší hodnota za poslední rok.
Čína se snažila podpořit domácí výdaje a přislíbila poskytnout vládní prostředky na podporu spotřebitelů a podniků při výměně starého zboží včetně automobilů, spotřebičů a zařízení, což by mělo být pro průmyslové podniky přínosem.
Podrobnosti, jako je například hodnota podpory, zatím nezveřejnila.
„Do budoucna bude zavádění politik, jako je rozsáhlá modernizace zařízení, i nadále podporovat poptávku ve výrobním sektoru,“ napsal v pondělní poznámce Xiao Jinchuan, analytik společnosti Guangfa Securities Co.
Údaje zveřejněné Národním statistickým úřadem rovněž ukázaly, že ukazatel aktivity v nevýrobním sektoru v březnu vzrostl na 53, což je silnější hodnota, než odhadovali ekonomové.
Opatrnost zůstává
Navzdory oživení většiny dílčích indexů v průzkumech PMI ekonomové varovali, že vzhledem k přetrvávající slabosti v několika oblastech se teprve ukáže, jak udržitelné toto oživení bude.
V březnu se prohloubil pokles dílčího ukazatele výrobních cen v oficiálním indexu PMI ve zpracovatelském průmyslu, což poukazuje na přetrvávající deflační tlaky, které snižují ziskové marže podniků.
Průzkum Caixin rovněž ukázal, že oba ukazatele vstupních nákladů i výrobních cen se dostaly na nejnižší hodnoty od července 2023.
Ačkoli údaje naznačují „obecně stabilní a pozitivní hospodářské oživení“, ekonomika stále čelí hrozbám, uvedl Wang Zhe, hlavní ekonom Caixin Insight Group.

„Tlaky na pokles ekonomiky přetrvávají, zaměstnanost zůstává utlumená, ceny zůstávají nízké a nedostatečná efektivní poptávka nebyla zásadně vyřešena, což podtrhuje potřebu dalšího posílení domácí a zahraniční poptávky.“
Zaměstnanost v nevýrobním sektoru se podle NBS snížila na nejnižší úroveň za posledních pět měsíců, což je pravděpodobně známkou toho, že poptávka v odvětvích služeb, jako je cestovní ruch, stravování a hotely, po dlouhých čínských novoročních svátcích polevila.
Podobný ukazatel pro výrobní sektor zůstal pod hranicí 50 již 13. měsíc v řadě, což přispělo k důkazům o chmurné situaci na trhu práce.
„Společnosti se stále potýkají s některými nevyřešenými problémy v provozu, přičemž poměrně vysoký podíl firem hlásí sílící konkurenci a nedostatečnou poptávku na trhu,“ uvedl v neděli analytik NBS Zhao Qinghe.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky