Klíčové body
- Ropa si udržela zisk, protože zpráva ukázala nižší zásoby ropy v USA a obchodníci zvažovali možné důsledky nových sankcí vůči Íránu
- Ceny zlata se ve středu v asijském obchodování držely v úzkém rozpětí, když další ztráty žlutého kovu omezil slabší dolar
- Mezi průmyslovými kovy se ve středu zvýšily ceny mědi, které rovněž těžily ze slabšího dolaru
Ropa si drží zisky díky údajům o zásobách a sankcím vůči Íránu v centru pozornosti
Ropa si udržela zisk, protože zpráva ukázala nižší zásoby ropy v USA a obchodníci zvažovali možné důsledky nových sankcí vůči Íránu.
Cena ropy Brent se stabilně držela nad 88 dolary za barel poté, co v úterý vzrostla o 1,6 %, zatímco cena ropy West Texas Intermediate se pohybovala poblíž 83 dolarů. Americký ropný institut oznámil, že celostátní zásoby ropy minulý týden klesly o 3,2 milionu barelů, podle lidí obeznámených s údaji. Pokud by to později ve středu potvrdily oficiální údaje, jednalo by se o první pokles za posledních pět týdnů.
API rovněž upozornil na pokles celkových zásob benzínu, zatímco zásoby ropy v uzlu Cushing v Oklahomě se podle něj zmenšily.
Americký Senát mezitím schválil přísnější opatření proti Íránu v reakci na jeho bezprecedentní útok na Izrael na začátku tohoto měsíce a prezident Joe Biden uvedl, že zákon podepíše. Ačkoli se některé asijské rafinerie připravují na zvýšenou kontrolu, neočekává se, že by tento krok měl významný dopad na trh.

Ropa v letošním roce stoupá, k čemuž přispívá snižování dodávek ze strany OPEC+ a také geopolitická rizika na Blízkém východě a v Rusku. Obchodníci také zvažují výhled měnové politiky USA, přičemž pomalejší růst podnikatelské aktivity v USA je interpretován jako příznivý, protože se promítá do očekávání nižších úrokových sazeb. Údaje o preferovaném ukazateli inflace Federálního rezervního systému budou zveřejněny koncem tohoto týdne.
„Obchodníci konečně dostali příležitost zaměřit se na fundamenty, přičemž geopolitická riziková prémie se poněkud vymazala,“ uvedl Charu Chanana, analytik společnosti Saxo Capital Markets Pte v Singapuru. „Nižší zásoby signalizují, že poptávka se drží.“
Časové rozpětí signalizuje přísnější podmínky, přičemž rozdíl mezi dvěma nejbližšími kontrakty na ropu Brent se rozšířil na 1,04 USD za barel v tzv. backwardation, což je býčí vzorec, kdy se nejbližší kontrakt obchoduje s prémií oproti dalšímu v pořadí. To je více než 69 centů před týdnem.
Ceny zlata zastavily ztráty s poklesem dolaru; očekávají se další náznaky vývoje sazeb
Ceny zlata se ve středu v asijském obchodování držely v úzkém rozpětí, když další ztráty žlutého kovu omezil slabší dolar, ačkoli očekávání dalších signálů ohledně úrokových sazeb udržovalo obchodníky na pozoru před žlutým kovem.
Ceny kovů se potýkaly s prudkým poklesem z nedávných rekordních maxim, protože klesající napětí kvůli válce mezi Íránem a Izraelem snižovalo poptávku po žlutém kovu jako bezpečném přístavu.
Spotové zlato vzrostlo o 0,3 % na 2 330,05 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v červnu se do 00:04 SELČ

Slabý dolar nabízí cenám zlata jen omezenou úlevu
Dolar v nočním obchodování klesl po slabších než očekávaných údajích o indexu nákupních manažerů za duben.
Slabost zelené měny pomohla zastavit nedávný pokles zlata vzhledem k tomu, že většina cen kovu je navázána na dolar.
Dolar si však stále udržel většinu svých zisků, kterých dosud v dubnu dosáhl, protože trhy postupně oceňovaly očekávání brzkého snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému.
Zatímco poptávka po bezpečných přístavech zpočátku pomohla zlatu překonat tyto problémy, nedostatek eskalace na Blízkém východě nyní zanechal zlato zranitelné vůči obavám z vyšších a dlouhodobějších sazeb.
Vysoké sazby nevěstí pro zlato nic dobrého, vzhledem k tomu, že zvyšují oportunitní náklady investice do žlutého kovu.
Ostatní drahé kovy v asijském obchodování proti slabšímu dolaru rostly, ale v posledních seancích stále ještě ošetřovaly prudké ztráty. Futures na platinu vzrostly o 0,4 % na 924,50 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,5 % na 27,485 USD za unci.
Očekávají se údaje o HDP a PCE inflaci, které by měly být dalším impulsem pro stanovení sazeb
Pozornost trhu se nyní soustředí na nadcházející klíčové údaje o ekonomice USA, které by mohly nabídnout další vodítka pro úrokové sazby.

Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje o hrubém domácím produktu za první čtvrtletí a v pátek údaje o indexu cen PCE – preferovaném ukazateli inflace Fedu.
Nedávné ukazatele, které ukazují ustálenou inflaci v USA, způsobily, že trhy vyčíslily očekávání snížení sazeb v červnu.
Ceny mědi rostou, ale zůstávají pod nedávnými maximy
Mezi průmyslovými kovy se ve středu zvýšily ceny mědi, které rovněž těžily ze slabšího dolaru. Ceny červeného kovu se však stále obchodovaly pod nedávnými dvouletými maximy poté, co hlavní producent Chile signalizoval, že v letošním roce plánuje zvýšit produkci.
Výhled poptávky po mědi rovněž snížily slabé údaje o americkém indexu PMI, které ukázaly nečekaný pokles výrobní aktivity.
Tříměsíční futures na měď na londýnské burze kovů vzrostly o 0,8 % na 9817,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď vzrostly o 1,1 % na 4,4710 USD za libru.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky