Klíčové body
- Google je obviněn z porušení antimonopolních zákonů prostřednictvím exkluzivních dohod s firmami jako Apple a Samsung
- Tato opatření mu umožnily udržet dominanci na trhu vyhledávání a reklamy, což podle vlády poškodilo konkurenci
- Rozhodnutí soudu v tomto případě bude mít významný dopad na technologický průmysl a nastaví precedent pro budoucí antimonopolní spory
V závěrečných řečech v přelomovém případu týkajícím se hospodářské soutěže vláda předložila důkazy o tom, že Google po desetiletí platil společnostem Apple Inc., Samsung Electronics Co. a dalším miliardové částky za přední umístění v chytrých telefonech a webových prohlížečích.
Tato výchozí pozice umožnila společnosti Google, jednotce společnosti Alphabet Inc., vybudovat nejpoužívanější vyhledávač na světě a podpořila roční příjmy ve výši více než 300 miliard dolarů, které byly z velké části generovány reklamami ve vyhledávání, tvrdí vláda a naléhá na soudce, aby toto chování shledal nezákonným.
„Google využívá svého vlivu na odvětví“ a brání konkurentům, dokonce i společnosti Apple, uvedl ve čtvrtek u federálního soudu ve Washingtonu právník ministerstva spravedlnosti Kenneth Dintzer. Dodal, že tito konkurenti nejsou schopni dosáhnout takového rozsahu jako Google a nemají motivaci investovat do trhu s vyhledávači. „Skutečnost, že možná rádi proplácejí šeky společnosti Google, nám o jejím chování nic neříká.“
Dvoudenní závěrečné řeči přicházejí šest měsíců poté, co loni v listopadu skončily výpovědi. Jedná se o první antimonopolní proces, v němž se federální vláda postavila proti americké technologické společnosti za více než dvacet let.

Americký okresní soudce Amit Mehta, který na případ dohlíží, by měl ještě letos vydat rozhodnutí, zda Google porušil zákon. Pokud ministerstvo spravedlnosti vyhraje, může požadovat oddělení vyhledávacího byznysu společnosti Alphabet od ostatních produktů, jako je Android a Chrome, což by znamenalo největší nucený rozpad americké společnosti od rozpadu AT&T v roce 1984.
V průběhu desetitýdenního soudního řízení loni na podzim společnost Google tvrdila, že ovládla více než 90 % celosvětového trhu s vyhledáváním, protože má nejlepší produkt a lidé si jej vybírají místo konkurenčních produktů, jako je Bing společnosti Microsoft Corp.
„To, že Google získává zakázky, protože má lepší produkt, není poškozením konkurenčního procesu,“ řekl John Schmidtlein, hlavní právní zástupce společnosti Google.
Administrativa prezidenta Joea Bidena se pustila do velkého technologického průmyslu a učinila podporu hospodářské soutěže v obchodě ústředním bodem své hospodářské politiky. Společnosti Apple, Amazon.com Inc. a Meta Platforms Inc. rovněž čelí federálním a státním žalobám za monopolní chování. Případ Googlu, který se jako první dostal před soud po více než deseti letech příprav, pravděpodobně vytvoří precedens pro zbytek odvětví.
Společnost Apple poprvé souhlasila s bezplatným používáním služby Google v prohlížeči Safari v roce 2002. Později se však společnosti rozhodly, že se budou dělit o příjmy z reklamy ve vyhledávání. Do května 2021 to znamenalo, že Google platil společnosti Apple za výchozí postavení více než 1 miliardu dolarů měsíčně, jak ukázaly dokumenty odhalené u soudu.
Tato částka rychle narostla a stala se významným přispěvatelem do hospodářského výsledku společnosti Apple. Například v roce 2020 tvořily platby Googlu Applu 17,5 % provozních příjmů výrobce iPhonů a v roce 2022 už Google platil Applu za jeho výchozí status 20 miliard dolarů, uvedli antimonopolní úřady.
Díky tomu, že je Google výchozím vyhledávačem, má přístup k většímu počtu uživatelů, kteří generují více dotazů než jeho konkurenti, což mu umožňuje zlepšovat své algoritmy a výsledky a ještě více ztěžuje konkurenci přilákat uživatele, uvedli právníci ministerstva spravedlnosti.

„Pokud nemáte přístup k distribuci, nemáte přístup k rozsahu,“ řekl ve čtvrtek Dintzer. „To je zdroj kouzla společnosti Google.“
Google argumentoval tím, že platby pomáhají podporovat ekosystém Androidu, který konkuruje iPhonu společnosti Apple. A konkurenti jako Microsoft již dlouho platí za to, že jejich produkty jsou předinstalovány a nastaveny jako výchozí v počítačích.
Microsoft, který před více než 20 lety čelil vlastnímu neslavnému antimonopolnímu procesu s americkou vládou, se opakovaně snažil odlákat Apple od jeho vztahu s Googlem. Společnost nabídla, že se s Applem podělí o 90 % svých příjmů z reklamy, aby se Bing stal výchozí službou v prohlížeči Safari, jak ukázaly soudní dokumenty.
Apple však neskousl a určil, že neexistuje žádná cena, kterou by výrobce Windows mohl nabídnout a která by ho přiměla ke změně, vyplývá ze svědectví vedoucích pracovníků společnosti během soudního procesu.
Ve čtvrtek se Mehta zeptal, zda je vůbec možné, aby nový konkurent někdy vytlačil Google ze smlouvy s Applem. Konkurent by potřeboval miliardy dolarů na vytvoření nového vyhledávače a další miliardy na to, aby Apple nepřišel o peníze, které dostává od Googlu, řekl.
„Nedokážu si představit svět, ve kterém by to nový konkurent dokázal, pokud by to nedokázal Microsoft,“ řekl Mehta.
Schmidtlein řekl, že smlouvy vzešly z férové soutěže. „Antimonopolní zákony nejsou určeny k zajištění konkurenčních trhů. Jsou navrženy tak, aby zajistily konkurenční proces,“ řekl.
V pozadí závěrečných řečí u soudu se také vznášel přízrak umělé inteligence, která má potenciál změnit hlavní činnost společnosti Google v oblasti vyhledávání.
Právník společnosti Google se snažil vykreslit případ vlády jako zpátečnický, protože vyhledávání prochází zásadní proměnou díky „masivním investicím směřujícím do umělé inteligence“.
Google do svých produktů a služeb, od Gmailu po Dokumenty Google, integruje technologii generativní umělé inteligence, která dokáže na základě podnětů uživatele vytvářet nový text, obrázky nebo dokonce video.
Záměrněji však tuto technologii zavádí přímo do svého stěžejního vyhledávače, u něhož riskuje, že bude kanibalizován chatboty s umělou inteligencí, jako je ChatGPT společnosti OpenAI, které dokážou odpovídat na obecné otázky spíše konverzačním tónem, než aby poskytovaly seznam odkazů na jiné webové stránky.

Společnost Google tvrdí, že rychlý rozvoj umělé inteligence ji v oblasti vyhledávání staví do defenzivy před soupeři, jako je Microsoft, který investoval zhruba 13 miliard dolarů do společnosti OpenAI a do svého vyhledávače Bing vkládá funkce ChatGPT.
Mehta však tyto námitky odmítl jako irelevantní pro daný případ. „Nikdo netvrdí, že vyhledávač založený čistě na umělé inteligenci nemůže zítra uspět,“ řekl Mehta. „To, na co se soustředím, je dnešek.“
Pokud se vládním právníkům podaří prokázat, že dohody společnosti Google porušují antimonopolní zákony, případ se posune do druhé fáze, jejímž cílem je uložit nápravná opatření ke zmírnění případných škod způsobených jednáním společnosti.
Soudce by mohl rozhodnout o rozdělení společnosti nebo požadovat, aby Google sdílel data, která generuje při vyhledávání, s konkurenty a pomohl jim tak zlepšit jejich vyhledávače. Nebo by mohl společnost zcela osvobodit. Závěrečné řeči budou pokračovat v pátek.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky