Klíčové body
- Ropa si před zveřejněním výhledu trhu OPEC udržovala zisky
- Ceny zlata v úterý v asijském obchodování mírně vzrostly a mírně se zotavily z prudkých ztrát v předchozí seanci
- Mezi průmyslovými kovy vzrostly v úterý ceny mědi na dvouměsíční maxima
Ropa se stabilizuje, protože obchodníci očekávají zprávu OPEC a údaje o inflaci
Ropa si před zveřejněním výhledu trhu OPEC udržovala zisky a obchodníci očekávali náznaky, zda bude prodlouženo omezení dodávek, a také údaje o inflaci v USA, které budou určovat očekávání ohledně měnové politiky.
Ropa Brent se po pondělním růstu o 0,7 % obchodovala nad 83 dolary za barel, přičemž ropa West Texas Intermediate se pohybovala poblíž 79 dolarů. Vzhledem k důkazům o omezování provozu rafinérií a zužování časových rozpětí, které ukazují na mírně měkčí trh, přichází měsíční hluboký ponor kartelu zhruba dva týdny před setkáním jeho členů, kteří mají rozhodnout o politice.
Ve Spojených státech mezitím údaje o cenách výrobců později v úterý, po nichž bude následovat spotřebitelský výsledek následující den, přinesou vodítka k tomu, zda má Federální rezervní systém prostor pro snížení úrokových sazeb později v tomto roce, nebo se očekávání snížení posunou do roku 2025.
Ropa se od dubna pohybuje na sestupné trajektorii, přičemž geopolitická riziková prémie zažehnutá napětím na Blízkém východě se do značné míry vypařila. Přesto zůstávají ceny od počátku roku vyšší, protože OPEC a jeho spojenci omezují toky a všeobecně se očekává, že skupina prodlouží omezení i do druhé poloviny roku.

„Domníváme se, že OPEC+ pravděpodobně zachová současné plány produkce beze změny, čímž upevní dobrovolné snižování dodávek,“ uvedl Vivek Dhar, analytik Commonwealth Bank of Australia. Za této situace a vzhledem k očekávanému snižování úrokových sazeb ve vyspělých ekonomikách bude cena ropy Brent ve třetím čtvrtletí v průměru 80 dolarů za barel a v posledních třech měsících 85 dolarů, uvedl Dhar.
Ceny zlata se zvyšují s očekávanými údaji o inflaci v USA
Ceny zlata v úterý v asijském obchodování mírně vzrostly a mírně se zotavily z prudkých ztrát v předchozí seanci, protože pozornost se nadále soustředila na nadcházející údaje o inflaci v USA, které mají být dalším vodítkem pro vývoj úrokových sazeb.
Ačkoli žlutý kov minulý týden zaznamenal určité posílení, zůstal hluboko pod rekordními hodnotami dosaženými v dubnu, přičemž obchodníci zůstávají nakloněni dolaru v obavách z vysokých a dlouhodobějších sazeb v USA.
Spotové zlato vzrostlo o 0,3 % na 2 343,60 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v červnu vzrostly do 00:22 SEČ

Inflace PPI, CPI očekává další náznaky vývoje sazeb
Údaje o indexu cen výrobců v USA budou zveřejněny později v úterý, zatímco ostřeji sledovaný údaj o indexu spotřebitelských cen bude zveřejněn ve středu.
Oba údaje pravděpodobně ovlivní výhled vývoje úrokových sazeb v USA poté, co přehřáté údaje o inflaci v průběhu prvního čtvrtletí způsobily, že trhy většinu sázek na snížení úrokových sazeb v letošním roce do značné míry vyřadily.
Zatímco toto obchodování poukazovalo na další negativní vlivy pro zlato, žlutý kov těžil ze zvýšené poptávky po bezpečném přístavu v situaci zvýšeného geopolitického napětí na Blízkém východě. Určitá deeskalace, konkrétně mezi Íránem a Izraelem, však ponechala zlato zranitelné vůči tlakům ze strany úrokových sazeb.
Vysoké dlouhodobé sazby nevěstí pro zlato nic dobrého vzhledem k tomu, že zvyšují oportunitní náklady investice do žlutého kovu.
Ostatní drahé kovy se v úterý také vyvíjely. Futures na platinu vzrostly o 0,1 % na 1 011,05 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,9 % na 28,688 USD za unci.
Ceny mědi dosáhly dvouletých maxim, protože povzbuzování Číny vyvažuje obavy z nemovitostí
Mezi průmyslovými kovy vzrostly v úterý ceny mědi na dvouměsíční maxima, protože obchodníci jásali nad dalšími signály z Číny ohledně masivní emise dluhopisů v hodnotě 1 bilionu jüanů

Čínské úřady uvedly, že dluhopisy, jejichž splatnost se bude pohybovat mezi 20 a 40 lety, začnou vydávat do tohoto týdne. Cílem emise je především posílit výdaje na infrastrukturu a podpořit hospodářské oživení v zemi.
To se promítlo do optimističtějšího výhledu poptávky po mědi. Tříměsíční futures na měď na londýnské burze kovů vzrostly o 0,2 % na 10 227,0 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď vzrostly o 0,5 % na 4,7940 USD za libru. Oba kontrakty byly nejvýše od dubna 2022.
Zprávy o emisi čínských dluhopisů do značné míry kompenzovaly negativní signály na čínském trhu nemovitostí, protože další významný developer nesplácel své dluhopisy.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky