Klíčové body
- Ropa rostla poté, co průmyslová zpráva ukázala klesající zásoby v USA
- Ceny zlata se ve středu v asijském obchodování ustálily a využily mírnějšího kurzu dolaru
- Měď se ustálila na více než dvouletých maximech, očekává se více signálů z Číny
Ropa roste s nabídkou v centru pozornosti, protože zásoby v USA jsou nižší
Ropa rostla poté, co průmyslová zpráva ukázala klesající zásoby v USA, a obchodníci očekávali zprávu Mezinárodní agentury pro energii, která může objasnit rovnováhu na trhu v druhé polovině roku.
Po úterním poklesu o 1,2 % ropa Brent vzrostla směrem k 83 USD, protože přetrvávající inflace v USA snížila výhled poptávky. West Texas Intermediate se obchodoval nad 78 dolary. Americký ropný institut oznámil, že celostátní zásoby ropy minulý týden poklesly o 3,1 milionu barelů, přičemž podle osob obeznámených s údaji došlo k poklesu i na ostře sledovaném uzlu v Cushingu v Oklahomě.
Výhled IEA se sídlem v Paříži bude zveřejněn později ve středu a navazuje na měsíční hodnocení Organizace zemí vyvážejících ropu. Analýza kartelu ukázala, že země OPEC+, které se účastní posledního kola snižování těžby v rámci skupiny, minulý měsíc překročily své kvóty.
Ropa v letošním roce posílila, protože OPEC+ omezil těžbu, aby zabránil jejímu přebytku a podpořil globální ceny. Před rozhodnutím o prodloužení omezení na zasedání 1. června se členové potýkají s ožehavou otázkou, kolik ropy jsou schopni vytěžit, přičemž několik velkých vyvážejících zemí usiluje o zvýšení uznané kapacity.

Podle Vishnu Varathana, vedoucího ekonomického a strategického oddělení asijské pobočky Mizuho Bank Ltd. v Singapuru, „uvolnění omezení OPEC+ v průběhu roku ještě není jisté“, protože Saúdská Arábie je motivována k vyšším cenám, aby vyrovnala svůj rozpočet. To by podle něj mohlo znamenat „napjatou dynamiku OPEC+“, protože ostatní členové se snaží zvýšit produkci.
Později ve středu budou rovněž zveřejněny údaje o spotřebitelských cenách v USA poté, co ukazatel inflace u výrobců zůstal tvrdošíjně vysoký. Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell uvedl, že centrální banka musí být trpělivá a počkat na důkazy, že cenové tlaky polevují, a zdvojnásobil tak potřebu udržet výpůjční náklady na vyšší úrovni po delší dobu.
Ceny zlata jsou stabilní, protože dolar před testem CPI oslabuje; měď silná
Ceny zlata se ve středu v asijském obchodování ustálily a využily mírnějšího kurzu dolaru, zatímco trhy se uklidnily před klíčovými údaji o spotřebitelské inflaci v USA, které pravděpodobně ovlivní výhled úrokových sazeb.
Mezi průmyslovými kovy vzrostly ceny mědi na více než dvouletá maxima, protože vyhlídky na omezení dodávek a fiskální stimuly v Číně, která je největším dovozcem, pomohly vyrovnat obavy z poklesu poptávky.
Zlato zaznamenalo noční zisky poté, co komentáře předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella naznačily, že sazby v USA se již zvyšovat nebudou. Tyto komentáře byly také klíčovým faktorem poklesu dolaru.
Spotové zlato se ustálilo na 2 357,65 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v červnu vzrostly do 00:50 SELČ

Údaje o CPI se očekávají poté, co PPI překvapil směrem vzhůru
Trhy se nyní soustředí především na údaje o indexu spotřebitelských cen za duben, zejména poté, co údaje o indexu cen výrobců zveřejněné v noci překvapily směrem vzhůru.
Silnější údaj PPI zvýšil obavy, že ustálená inflace odradí od případného snížení úrokových sazeb v tomto roce. Horký údaj CPI tyto obavy pravděpodobně ještě prohloubí.
I když Powellovy komentáře, především že měnová politika zůstává dostatečně přísná, pomohly uklidnit obavy trhu z vyšších sazeb, předseda Fedu přesto upozornil, že centrální banka potřebuje mnohem větší jistotu, že inflace klesá ke svému 2% ročnímu cíli.
Takový scénář znamená, že Fed pravděpodobně udrží sazby na vysoké úrovni delší dobu, což zase nevěstí nic dobrého pro ceny kovů. Vysoké sazby zvyšují oportunitní náklady investic do drahých kovů.
Ostatní drahé kovy se ve středu také posunuly vpřed, když využily měkčího dolaru.
Futures na platinu mírně vzrostly na 1 065,85 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,2 % na 28,767 USD za unci.
Měď se ustálila na více než dvouletých maximech, očekává se více signálů z Číny
Tříměsíční futures na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 0,6 % na 10 145,0 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď se ustálily na 5,0137 USD za libru.

Oba kontrakty byly na nejvyšších úrovních od dubna 2022 poté, co největší dovozce Čína oznámila, že tento týden zahájí masivní emisi dluhopisů v hodnotě 1 bilionu jüanů
Ceny mědi se v posledních dvou měsících nacházely na silném vzestupu, podpořeném vyhlídkou na omezení dodávek v souvislosti s ruskými sankcemi na kovy a omezením čínských rafinerií.
Tento týden se nyní pozornost soustředí na údaje o průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách z Číny, které budou zveřejněny v pátek.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky