Klíčové body
- Poslední kolo amerických sankcí ukončilo třicetileté každodenní obchodování s dolarem za ruský rubl, které začalo na konci existence Sovětského svazu
- Moskevská burza zastavila obchodování s dolary a eury kvůli novým sankcím USA a Spojeného království zaměřeným na izolaci Ruska od mezinárodního finančního systému
- Ruská centrální banka bude pokračovat v nabízení transakcí s dolary a eury na mimoburzovním trhu, využívajíc předem připravená datová řešení
Rusové tuto zprávu většinou přijali s nadhledem.
Moskevská burza od čtvrtka zastavila obchodování na několika trzích s dolary a eury poté, co se společnost, známá také jako Moex, stala spolu se svou depozitní jednotkou pro vypořádání terčem amerických restrikcí, jejichž cílem je další izolace Moskvy od mezinárodního finančního systému kvůli její válce na Ukrajině. Spojené království následovalo USA a uvalilo na burzu sankce.
Ruská centrální banka uvedla, že transakce s těmito měnami budou i nadále dostupné na mimoburzovním trhu a že pro stanovení kurzů rublu u těchto párů bude využívat data, čímž zavede řešení, které dlouho připravovala.
Ve čtvrtek centrální banka uvedla, že mezibankovní kurzy se od trhu výrazně neodchýlily, a potvrdila, že mimoburzovní data mohou určovat aktuální směnné kurzy na domácích trzích.
Banka také stanovila oficiální kurz rublu vůči dolaru na pátek na 88,2080, což je jen malá změna oproti předchozímu dni.
Přesto tyto změny pravděpodobně povedou ke zvýšení nákladů pro účastníky trhu v důsledku vyšších poplatků a širších spreadů mezi nabídkou a poptávkou a také nepříznivých kurzových výkyvů. Pohyby také zanechaly mnoho otázek, jak dobře budou směnné kurzy fungovat a o kolik se zvýší náklady.
Přetrvávají otázky, zda a jak mohou být ovlivněny transakce v jüanech, které nyní představují více než polovinu ruského obchodu s cizími měnami. Čínské banky pravděpodobně pod tlakem USA postupně upustí od spolupráce s ruským národním clearingovým střediskem, uvedla osoba blízká ruské centrální bance, která si nepřála být jmenována. Přesto budou nadále poskytovat likviditu v jüanech na podporu dovozu, uvedl tento úředník.

„Celkově je cítit, že hlavní náklady souvisejí s nedostatkem informací o směnných kurzech a tocích, ale ne s nedostatkem měny,“ řekl Jevgenij Košelev, analytik Rosbank. „Náklady na alternativní směnné kanály jsou pro vývozce relativně fixní, i když ne malé.
Pro dovozce by se mohly nejprve zvýšit, pak je možný návrat na předchozí úroveň.“
Index MOEX Russia ve čtvrtek v Moskvě otevřel poklesem až o 4 %, ale do pozdního odpoledne prakticky všechny ztráty umazal.
Pro společnosti v Rusku je to jen další bolest hlavy v rámci stále obtížnějšího podnikatelského prostředí.
Vrcholoví manažeři několika výrobců kovů uvedli, že neočekávají, že by sankce ovlivnily skutečný prodej komodit, ale náklady na konverzi zahraničních měn se zvýší.
Další vedoucí pracovník výrobce hnojiv uvedl, že společnost se více obává technologických sankcí než ukončení směnného obchodu rubl-dolar.
Ruský energetický gigant Gazprom podle manažera společnosti, který si nepřál být jmenován kvůli citlivosti tématu, již dlouho nevyužívá moskevskou burzu k vypořádání. Podle údajů centrální banky se téměř 60 % převodů cizích měn provádí mimo burzu, nikoli na burze.
Banky „v této situaci rozhodně neprodělají“, uvedl v příspěvku na Telegramu Jevgenij Kogan, profesor moskevské Vysoké školy ekonomické. „Jejich příjmy se pouze zvýší díky rozšíření spreadů a provizí z mimoburzovních transakcí.“
Předpověděl, že náklady se zvýší o několik procentních bodů nebo méně a volatilita obchodování se zvýší.
Kromě zprávy v místních médiích, že některé banky ve městě Novosibirsk přestaly prodávat dolary a před jedním věřitelem se tvořily fronty, se zdálo, že většina oblastí země si této události příliš nevšímá.
„Transakce v dolarech a eurech pro fyzické osoby jsou již delší dobu výrazně omezeny,“ uvedla Sofya Donets, ekonomka společnosti T-Investments. „Pro průměrného Rusa se nic moc nezmění.“
Desetiletý odklon od západních měn, který byl vyvolán při prvním uvalení sankcí kvůli ruské anexi Krymu v roce 2014, může omezit narušení ze strany amerických sankcí.

Podíl měn, které Rusko označilo za toxické a mezi které patří zelená bankovka a euro, klesl v květnu v devizových obchodech na 45,9 %, zatímco podíl jüanu vzrostl na rekordních 53,6 %, vyplývá z údajů Ruské centrální banky.
Právě na takovou událost se centrální banka také připravovala již od loňského roku. Aby se vyhnula kolapsu vypořádání, vyvinul regulátor další mechanismy pro stanovení oficiálních směnných kurzů pro případ, že nebudou k dispozici údaje z moskevské burzy, včetně zdrojů, jako jsou bankovní výpisy a platformy pro mimoburzovní obchodování.
„Obecně je zde stále mnoho otázek,“ řekl Kogan. „Většina problémů bude tak či onak vyřešena. Hlavní je nedopouštět se dnes unáhlených a emotivních akcí.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky