Klíčové body
- Britská ekonomika letos a příští rok očekává růst, což může zvyšovat inflační tlaky
- Ekonomové předpovídají těsné hlasování o snížení sazeb, které by mohlo skončit v poměru 5:4
- Spekuluje se, že srpnové zasedání BOE způsobí volatilitu na trhu, včetně možné reakce libry
Podle průzkumů většina ekonomů očekává, že britská centrální banka sníží sazby poprvé od začátku pandemie 1. srpna. Mnozí předpovídají těsné hlasování a investoři jsou si ještě méně jistí a sázejí na to, že šance na snížení sazeb o čtvrt procentního bodu na tomto zasedání je pouze 45 %.
Na rozdíl od předchozích cyklů uvolňování měnové politiky se očekává, že britská ekonomika v letošním a příštím roce nabere na dynamice, což ponechává riziko inflačních tlaků. Mlčení guvernéra BOE Andrewa Baileyho od května nechává analytiky hádat, jak devítičlenný Výbor pro měnovou politiku vyváží obavy o mzdy a ceny s rizikem, že nejvyšší sazby za posledních 16 let přiškrtí růst.
„Je nepravděpodobné, že by BOE poskytla jasné vodítko ohledně budoucího vývoje sazeb nebo naznačila začátek cyklu trvalého snižování sazeb,“ uvedla Sonali Punhaniová, britská ekonomka Bank of America. „Bude se nadále soustředit na údaje, aby určila načasování dalšího kroku.“
I kdyby BOE na tomto zasedání snížila, trhy ani analytici neočekávají rychlé snížení základní sazby. Investoři si letos započítali pouze dvě snížení o čtvrt procentního bodu, přičemž centrální banka poznamenala, že čtvrteční uvolnění by stále ponechalo sazby v restriktivním pásmu.

MPC se také zdá být rozdělena v názoru na to, jak postupovat, přičemž někteří ekonomové očekávají rozdělení hlasů pro snížení v poměru 5:4. Někteří představitelé, zejména hlavní ekonom Huw Pill, Jonathan Haskel a Catherine Mannová, poukázali na přetrvávající cenové tlaky, zejména v oblasti inflace ve službách a růstu mezd. Rozhodnutí budou doprovázet nové prognózy inflace.
Opatrný přístup k budoucímu snižování sazeb ve Spojeném království by odrážel vyjádření Evropské centrální banky, která počátkem tohoto měsíce ponechala svou depozitní sazbu v platnosti poté, co v červnu začala uvolňovat svou politiku. Obchodníci se přiklánějí k dalšímu snížení výpůjčních nákladů v eurozóně v září.
Trhy a ekonomové měli zvláštní potíže předpovědět, co se ve čtvrtek stane ve Spojeném království. Snížení hrozí zvrátit rally libry v posledních měsících.
Důvěru v rozhodnutí snížila skutečnost, že řada klíčových členů MPC v posledních měsících mlčela, a to zejména kvůli komunikačnímu výpadku během volební kampaně.
Ačkoli se spekuluje, že Bailey je součástí skupiny, která byla blízko snížení sazeb v červnu, guvernér se od doby před květnovými volbami veřejně nevyjádřil, s výjimkou krátkého prohlášení vydaného spolu s rozhodnutím z minulého měsíce.
Místo toho někteří ekonomové nulují zápis z červnového zasedání, podle kterého bylo tehdejší rozhodnutí nesnížit sazby pro některé členy MPC „jemně vyvážené“. Zápis také zlehčoval význam překročení inflace ve službách a vinu svaloval na volatilní položky v koši.
„BOE nechala trhy v nejistotě,“ uvedl Stefan Koopman, hlavní makro stratég Rabobank. „Po falešném začátku zvyšování sazeb v roce 2021 mohli tvůrci politiky poskytnout trochu více vodítek před potenciálním prvním snížením.“
Podle něj mlčení Baileyho a dalších klíčových členů „ponechává srpnové zasedání otevřené.“
Rozporuplné údaje a nedostatek komunikace BOE zanechaly nejisté ceny na peněžním trhu pro toto zasedání. V pátek odpoledne obchodníci oceňovali uvolnění měnové politiky na zhruba 11 bazických bodů, což naznačuje, že trh je ohledně pravděpodobnosti snížení měnové politiky rozdělen zhruba uprostřed.

To ponechává světovou rally libry na milost a nemilost představitelům BOE, přičemž v případě, že dojde ke snížení úrokových sazeb, bude šterlink pravděpodobně klesat.
Libra je letos zatím nejvýkonnější hlavní světovou měnou, přičemž její výkonnost byla z velké části založena na sázkách, že BOE udrží sazby na vysoké úrovni, i když její kolegové politiku zmírní. ECB již začala snižovat svou depozitní sazbu, zatímco americký Federální rezervní systém podle prognóz sníží sazby při svém zářijovém rozhodnutí.
„Srpnové zasedání bude pravděpodobně významnou volatilní událostí, nad kterou musí obchodníci řídit riziko,“ uvedl Michael Brown, stratég společnosti Pepperstone, podle něhož jde o jedno z nejobtížněji předvídatelných rozhodnutí v poslední době.
„Hodně bude také záležet jak na rozdělení hlasů, tak na politických pokynech, zejména na tom, zda bude výslovně zmíněno další snižování sazeb.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky