Klíčové body
- Export Číny v červenci zpomalil na 7 % růstu, což vyvolalo obavy o budoucí vývoj
- Potenciální pokles poptávky v USA může mít globální dopady a snížit poptávku po čínském zboží
- Peking se zaměřuje na zvýšení domácí spotřeby, aby kompenzoval klesající zahraniční poptávku
Tržby v zahraničí byly v uplynulých šesti měsících vzácným světlým bodem čínské ekonomiky, jejíž hodnota dosahuje 17 bilionů USD, a pomohly jí tak překonat napětí způsobené nízkými domácími výdaji a dlouhodobým poklesem v oblasti nemovitostí.
Po třech měsících zrychlování však růst vývozu v dolarovém vyjádření v červenci nečekaně zpomalil na 7 % oproti předchozímu roku, jak ukázaly středeční údaje. Podle společnosti Pantheon Macroeconomics se meziměsíční růst vývozu do USA po sezónním očištění mírně snížil.
Případný poptávkový šok ze strany USA by se však mohl ukázat jako obtížně zvládnutelný, neboť tato země zůstává jedinou největší destinací pro čínský vývoz podle zemí, a to navzdory letům obchodních sporů a cel, jejichž cílem je ochrana domácího průmyslu.
Existuje také riziko, že zpomalení růstu v USA by mohlo vyvolat otřesy po celém světě a omezit globální poptávku po čínském zboží.
Pokles v USA by změnil priority Číny, která využila oživení americké ekonomiky po pandemii, aby nechala domácí spotřebu na vedlejší koleji a místo toho se silně opřela o zahraniční poptávku.

Nyní však nepříznivější výhled obchodu, který dusí vývoz, může Peking přinutit, aby se poohlédl po katalyzátorech, které by uvolnily budoucí růst.
„Pro čínské politiky je nejdůležitější obhájit svůj růstový cíl,“ řekl Larry Hu, vedoucí ekonomického oddělení pro Čínu ve společnosti Macquarie Group Ltd. „Pokud se Čína již nebude moci spoléhat na růst vývozu, přejde zpět na domácí poptávku.“
Mezitím se objevily důkazy, že největší světová ekonomika zpomaluje, což přispělo k výprodeji na světových akciových trzích v tomto týdnu a vyvolalo obavy, že Federální rezervní systém možná udržuje úrokové sazby příliš dlouho na vysoké úrovni.
Další vývoj bude z velké části záviset na tom, jak se bude dařit americkým spotřebitelům, protože trh práce zpomaluje a nálada zůstává slabá.
Horší situace může teprve přijít. Slabší než očekávaná zpráva o mzdách z minulého týdne, rostoucí nezaměstnanost a prohlubující se pokles ve zpracovatelském průmyslu ukazují na rozkolísaný trh práce.
Spojené státy nyní absorbují menší podíl čínského vývozu než na začátku prezidentství Donalda Trumpa v roce 2017, přičemž jejich 13% podíl loni překonala celá 27členná Evropská unie. Pomalejší výdaje amerických kupujících by se však rozlétly po celém světě a stáhly by poptávku po čínských výrobcích od spotřební elektroniky po oděvy a strojní zařízení.
„V důsledku zpomalující americké ekonomiky, hrozeb dalších cel a pokračujícího technologického oddělování bude letos obtížnější naplnit čínskou strategii růstu založenou na vývozu,“ uvedl Kelvin Lam, hlavní ekonom společnosti Pantheon Macroeconomics.
Ekonomové Goldman Sachs Group Inc. nyní vidí šanci, že USA sklouznou do recese, v poměru jedna ku čtyřem, a zvýšili tak pravděpodobnost z 15 %.
Důsledky poklesu spotřeby v USA by mohly být obzvláště bolestivé pro rozvíjející se trhy, kde Čína posiluje svou pozici. Takovéto vedlejší účinky by mohly ohrozit strategii prosazovanou vládou prezidenta Si Ťin-pchinga, jejímž cílem je diverzifikace obchodu prostřednictvím dodávek většího množství výrobků do zemí od Vietnamu po Saúdskou Arábii.
Závislost na exportu a posílení domácí spotřeby
Podle údajů Mezinárodního měnového fondu, směřuje přibližně 40 % čínského vývozu do rozvíjejících se a rozvojových ekonomik, zatímco v roce 2017 před obchodní válkou s USA to bylo 33 %.
Dalším zdrojem rizika je skutečnost, že podíl čínského vývozu na světovém zpracovatelském průmyslu roste a nyní přesahuje 30 %, uvádí Jing Sima, hlavní čínský investiční stratég společnosti BCA Research.
„To staví Čínu do pozice obzvláště zranitelné vůči globálnímu zpomalení zpracovatelského průmyslu vzhledem k propojené povaze globálního obchodu,“ uvedla.
Navíc rozsáhlé čínské investice do výroby spolu s utlumenou domácí poptávkou vytvářejí tlak na snižování cen a vedou k nadbytečným kapacitám v některých odvětvích.

Za těchto podmínek je zahraniční poptávka odkázána na to, aby se postarala o snížení poptávky. Přebytek obchodní bilance Číny se v červnu vyšplhal na rekordní úroveň, což zvyšuje riziko, že její partneři zvýší úsilí o ochranu svých trhů před Pekingem. V červenci se toto číslo snížilo.
Čínští představitelé si uvědomují rizika pro zahraniční poptávku a zdůrazňují potřebu zvýšit domácí spotřebu.
Vládnoucí komunistická strana se minulý měsíc zavázala, že spotřebitelské výdaje budou vyšší politickou prioritou. A v sobotu vláda zveřejnila dvacetistupňový akční plán na podporu vyšších výdajů na služby, který však nenabízí příliš finančních pobídek k oživení domácí poptávky.
Investoři budou situaci pozorně sledovat. Pokud se vládě podaří dosáhnout většího utrácení doma, místní měna by mohla získat podporu, protože silnější domácí poptávka obvykle přiměje čínské vývozce, aby převedli více svých zahraničních příjmů.
„Pokud uvidíme lepší domácí poptávku, pak s největší pravděpodobností uvidíme posílení renminbi a zvýší se také výnosy čínských dluhopisů,“ řekl Hu z Macquarie.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky