Klíčové body
- Asijské akcie utilit letos vzrostly téměř o 14 %, což je největší růst od roku 2006
- Růst podporují lokální politiky, poptávka po elektřině díky AI a vysoké dividendy
- Indie a Japonsko zaznamenávají výrazné zisky v sektoru díky investicím do energetických sítí
- Defenzivní povaha utilit a geopolitická nejistota zvyšují atraktivitu těchto akcií
Vzestup sektoru po dvou letech ztrát podporují podpůrné místní politiky a šílenství kolem umělé inteligence, která v mnoha částech světa způsobuje dramatický nárůst poptávky po elektřině. S rostoucími obavami z možného zpomalení globální ekonomiky a rostoucího geopolitického napětí se jako vítr do plachet projevují také vysoké výplaty dividend utilitních firem a defenzivní charakter jejich akcií.
Index MSCI Asia Pacific Utilities vzrostl od začátku roku o téměř 14 % a je na cestě k nejvyššímu ročnímu růstu od roku 2006. V seznamu 11 dílčích indexů širšího asijského benchmarku MSCI mu patří druhé místo za technologickým sektorem.
„Je důležité udělat krok zpět a zvážit širší – a transformační – faktory sekulárního růstu v tomto sektoru,“ řekl David Smith, senior investiční ředitel asijských akcií ve společnosti abrdn. „V posledních letech se ukazuje, že růst poptávky po elektřině spolu s požadavky přechodu na novou energetiku bude vyžadovat značné a dalekosáhlé investice do energetických sítí a výroby elektřiny, stejně jako do softwaru, který sítě řídí.“
V relativní výkonnosti akcií utilitních společností oproti širšímu asijskému trhu hrají roli také místní faktory, jako je silná indická ekonomika a ambice Číny v oblasti životního prostředí, ve srovnání s jejich protějšky v USA a Evropě.

Díky rostoucímu počtu obyvatel a expanzivní fiskální politice se indickým výrobcům elektřiny dařilo, protože místní ceny elektřiny rostly kvůli nedostatku dodávek. V Japonsku podnítil vládní plán urychlit opětovné spuštění jaderných reaktorů rally mezi energetickými společnostmi, které se po havárii ve Fukušimě v roce 2011 léta potýkaly s problémy.
„Asijské země mají lepší fiskální bilanci a politickou vůli utrácet, zatímco USA jsou ve volebním roce, a tak výdaje na energetiku, infrastrukturu nejsou na jejich programu,“ uvedla Britney Lamová, vedoucí oddělení dlouhých/krátkých akcií ve společnosti Magellan Investments Holding Ltd. „Cash flow, dividendové výnosy jsou výhodou, protože se blížíme ke snížení sazeb.“
Velmi vzrušující
Mezi těžkými vahami v subindexu asijských utilit MSCI jsou indická NTPC Ltd., Power Grid Corp. of India Ltd. a japonská Kansai Electric Power Co., z nichž každá letos vzrostla o téměř 30 % nebo více. Největší zisky včetně malajsijské YTL Corp., indické Torrent Power Ltd. a čínské CGN Power Co. vzrostly o více než 50 %.
Indie je „v současné době velmi zajímavým místem, pokud jde o utility a širší tematiku síťových investic,“ uvedl Smith ze společnosti abrdn. „Jsou zde jasné a viditelné investice do sítě, ambiciózní cíl zvýšit kapacitu obnovitelných zdrojů na 500 GW do roku 2030, regulační a politická kontinuita a některé kvalitní, dobře řízené společnosti, které mají potenciálně dobrou pozici, aby z toho profitovaly.“
V Číně je obliba firem z oblasti veřejných služeb částečně důsledkem slabé ekonomiky a potýkajícího se akciového trhu, který přiměl investory k přílivu defenzivních akcií s vyššími dividendami. Mezitím vysoké klimatické cíle Pekingu a probíhající reforma energetického trhu také zlepšily vyhlídky tohoto odvětví.
Očekává se, že tato opatření „racionalizují cenový mechanismus veřejných služeb, přetvoří hodnotu aktiv, jako je voda, elektřina a likvidace odpadků, a podpoří životaschopnost ekologické spotřeby prostřednictvím další institucionální reformy a inovací,“ napsali ve své poznámce analytici společnosti Topsperity Securities Co. včetně Guo Leie.
Podkategorie veřejných služeb je nejúspěšnější v rámci čínského indexu CSI 300. V letošním roce si zatím připsala přibližně 27 %. Širší benchmark klesl o 2,5 %.
Globální šílenství kolem umělé inteligence také zvýšilo zájem investorů o akcie utilit v Jižní Koreji a Malajsii vzhledem k předpokládanému zvýšení poptávky po datových centrech. Korejská společnost HD Hyundai Energy Solutions Co. letos vyskočila o 9 %, zatímco malajsijská YTL vzrostla o 85 %. Širší asijský akciový benchmark vzrostl o 7,8 %.

Pro jistotu, stejně jako to ukázal brutální výprodej hlavních akcií AI od konce července, se objevila skepse ohledně potenciálního humbuku a bubliny kolem nové technologie.
„Je velmi obtížné změřit poptávku po elektřině z AI, protože musíme vědět, kolik zobrazovacích karet a dalších zařízení by tyto společnosti používaly,“ řekl Kelvin Ng, analytik společnosti Bloomberg Intelligence. Ng rovněž varoval před „velmi skromným“ růstem zisků asijských utilitních firem v příštích třech až pěti letech, s výjimkou těch v Indii.
Pro mnoho pozorovatelů trhu jsou však nejistoty spojené s výhledem globálního růstu, napětím na Blízkém východě a prezidentskými volbami v USA důvodem k očekávání, že defenzivní sektor utilit bude mít lepší výsledky, protože volatilita trhu se zvyšuje.
„Když v Číně i v USA dochází ke snižování sazeb, pak se tyto vysoce výnosné utility stávají atraktivnějšími z hlediska rozdílu v dividendovém výnosu,“ uvedl Dennis Ip, analytik společnosti Daiwa Capital. „Hongkongské utility a čínské hydroenergetické utility se stávají bezpečným přístavem.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky