Klíčové body
- Akcie i dluhopisy procházejí zvýšenou volatilitou, což způsobuje napětí na trzích
- Blížící se prezidentské volby a zasedání Fedu zvyšují nejistotu investorů
- Opatrnost na trzích podporuje investiční strategie zaměřené na diverzifikaci a zajištění rizik
Na začátku listopadu se ukazuje, že trhy, donedávna posilované podpůrnou politikou centrálních bank, rostoucí ekonomikou a klesající inflací, jsou zranitelnější, než se zdálo.
Dlouholeté pilíře síly vykazují trhliny. Zisky z technologických odvětví, které byly letos klíčovým katalyzátorem růstu, se staly nevýraznými, což zničilo měsíční zisky akcií a poslalo index Nasdaq 100 k první týdenní ztrátě za posledních osm let.
Historické období, kdy akcie a dluhopisy dosahovaly stabilních zisků, se právě zastavilo v souvislosti s všudypřítomnými riziky událostí, mezi něž patří patové prezidentské volby a velké otazníky ohledně toho, co udělá Federální rezervní systém s úrokovými sazbami.
Od akcií a státních dluhopisů až po měny a komodity – málokdy byla úzkost v této fázi cyklu tak výrazná. Například ukazatel křížového rizika vedený Bank of America Corp. právě vyskočil na nejvyšší hodnotu za celý předvolební týden mimo období finanční krize.
Celkově to vytváří předpoklady pro velké drama rizikových aktiv v roce, který – až donedávna – patřil k nejlepším za poslední desetiletí. Podpořen solidními zisky vzrostl index S&P 500 v roce 2024 až o 23 %, zatímco míry úvěrového rizika se držely poblíž mnohaletých minim a Bitcoin vzrostl o 65 %.
„V posledních několika týdnech jsme využili nárůstu cen akcií ke snížení rizika portfolií,“ uvedl Jim Caron, investiční ředitel skupiny portfoliových řešení ve společnosti Morgan Stanley Investment Management. „Domníváme se, že kolem voleb bude volatilita, a raději počkáme, až šum utichne a umožní se znovu objevit signál.“
Říjnové poklesy zastavily sérii soustředěných zisků akcií a pevných výnosů, která byla nejdelší přinejmenším od roku 2007, pokud jde o hlavní burzovně obchodované fondy.
Zatímco páteční odraz snížil týdenní pokles indexu S&P 500, chuť k riziku před týdnem, kdy se bude hrát o hodně, obecně ustoupila. Úterní prezidentské volby vynesly do popředí otázku fiskální politiky, zatímco čtvrteční zasedání Fedu prověří odhodlání dluhopisových medvědů, kteří nedávno snížili sázky na rychlé uvolnění měnové politiky.
V zajišťovacích nástrojích se vkrádá strach. Index volatility Cboe neboli VIX zaznamenal během dvou týdnů téměř dvojnásobný nárůst své devítidenní verze – ta nyní pokrývá časový rámec, který zahrnuje volby a zasedání Fedu -, což je největší nárůst od roku 2022. Podobný ukazatel pro státní dluhopisy, ICE BofA MOVE Index, dosáhl ročního maxima, zatímco měřiče pro dluhopisy investičního stupně a měny vzrostly.
V centru nejistoty je samozřejmě souboj mezi Donaldem Trumpem a Kamalou Harrisovou o prezidentský úřad, souboj, v němž proti sobě stojí rozdílné ekonomické vize, přičemž volební průzkumy stále ukazují statisticky nerozhodný výsledek.
Ačkoli se s tímto závodem spojuje vše od vyšších výnosů po prudký růst kryptoměn a nárůst zlata, zůstává stále dost neznámých – a příliš mnoho se toho děje jinde – na to, aby bylo možné zatím s trhy spojovat cokoli jiného než spekulativní vazby.
Cenová akce tohoto týdne ukázala, že stav ekonomiky, jak se vyvíjí v reálném čase, je pro investory před posledními měsíci roku přinejmenším stejně důležitý. Podle zpráv z posledních pěti dnů sice americká ekonomika ve třetím čtvrtletí rostla solidním tempem, ale ostře sledovaný ukazatel základní inflace byl žhavější, než se očekávalo.
Předchozí známky ekonomické živosti nedoprovázené inflací pomohly podpořit 5% nárůst indexu S&P 500 od začátku srpna, což je nárůst, který informuje o staronovém volebním ukazateli, jenž se po desetiletí držel volně na uzdě, ale který mnozí také považují za statistickou anomálii. Podle něj zisky během tří měsíců předcházejících volbám předcházely znovuzvolení úřadující strany v 80 % případů od roku 1928.
Situaci komplikuje skutečnost, že k posílení indexu S&P 500 došlo současně s oživením takzvaného Trumpova obchodu. Podle této teorie se s rostoucími kurzy republikánského kandidáta na sázkových trzích investoři rozhodli prodávat státní dluhopisy v očekávání, že jeho politika v oblasti cel a snižování daní oživí inflaci a zvětší fiskální deficity.
Zlepšující se volební šance Trumpa, hlasitého zastánce kryptografického průmyslu, se také shodovaly s rally na Bitcoinu.
Sázky na Trumpovo vítězství jsou jasně patrné i na akciovém trhu, jak vyplývá z košů akcií společnosti Goldman Sachs Group Inc. vybraných tak, aby odrážely volební sentiment.
Strategie spojená s republikány – strategie, která jde do dlouhých pozic, jako jsou producenti komodit, a zároveň do krátkých pozic akcií zranitelných vůči rizikům, jako je obchodní válka s Čínou – vzrostla minulý měsíc o 9 %. Mezitím párový obchod spojený s programem demokratů klesl o podobnou částku.
Podle stratégů Barclays Plc včetně Emmanuela Caua by tak mohly být tyto sázky zranitelné, pokud by Trumpova hybná síla nesplnila očekávání.
„Cokoli jiného než přesvědčivé Trumpovo vítězství by mohlo způsobit, že tyto obchody po volbách utrpí určitou volatilitu, nebo dokonce zvrat,“ napsali v páteční poznámce.
Existují známky toho, že pozice byly před týdnem plným katalyzátorů vyrovnány. Od hedgeových fondů až po obchodníky s opcemi investoři snižovali akciovou expozici, přičemž celková úroveň pozic se na začátku tohoto týdne nacházela na 82. percentilu historického průměru, jak ukazují údaje sestavené společností JPMorgan Chase & Co. To je méně než 90. percentil před dvěma týdny.
Nejnovější průzkum JPMorgan mezitím ukázal, že klienti snižují jak dlouhé, tak krátké pozice v Treasury a zároveň zvyšují neutrální pozice.
Podle Riche Weisse, investičního ředitele pro multi-asset strategie ve společnosti American Century Investment Management, plná kontrola Bílého domu a Kongresu kteroukoli stranou znovu probudí inflaci a pravděpodobně vyvolá jestřábí reakci Fedu – což je scénář, který nevěstí nic dobrého pro riziková aktiva.
„Jediný způsob, jak se vyhnout inflačnímu efektu, je, aby Bílý dům ovládala jedna strana a Kongres druhá,“ řekl. „To by vlastně bylo požehnáním.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky