Klíčové body
- Evropská ekonomika čelí tlaku: Stagnující růst, oslabené euro a politická nejistota brzdí ekonomickou stabilitu kontinentu
- Trumpovy politiky posilují rozdíly: Cla, deregulace a snižování daní činí americká aktiva atraktivnějšími a zvyšují tlak na evropské trhy
- Odliv kapitálu oslabuje Evropu: Investoři preferují USA, což zvyšuje likviditu amerických akcií na úkor evropských trhů
Nyní kontinent čelí novým obchodním clům vůči svým největším společnostem a odlivu investic, protože Trumpovy plány na snížení daní a omezení regulace zatraktivňují americké akcie. Když se k tomu přidá rostoucí neklid kolem nadcházejících předčasných voleb v Německu a eskalace napětí v Rusku, i ti nejoptimističtější investoři se snaží udržet si optimismus.
„Evropa je zasažena ze všech stran a vrací se vám averze k riziku,“ řekl Luca Paolini, hlavní stratég společnosti Pictet Asset Management, švýcarského správce aktiv. „Je těžké zjistit, co ji může zachránit.“
Ve dnech po amerických volbách evropské akcie ustoupily, odliv kapitálu se zvýšil a euro se přiblížilo k paritě s dolarem, což posílilo nerovný status quo, který se prosadil před lety: Evropa generuje slabší hospodářský růst než USA, a tím i mnohem menší bohatství pro ty, kteří investují na jejích finančních trzích.
Americký akciový trh byl vždy větší než evropský, ale v posledních deseti letech se tento rozdíl výrazně zvětšil, z velké části v důsledku vzniku firem s mnohamiliardovým obratem, jako jsou Apple Inc. a Nvidia Corp. Celková tržní kapitalizace amerických akcií ve výši 63 bilionů dolarů je nyní čtyřikrát větší než všechny evropské burzy dohromady. Před deseti lety to nebyl ani dvojnásobek.

Dalším výrazným ukazatelem je velikost největších společností na jednotlivých trzích. Evropa nemá jedinou veřejnou firmu, jejíž hodnota by přesahovala 500 miliard dolarů. USA jich mají osm v hodnotě přes 1 bilion dolarů.
„Rozdíl v likviditě existoval vždy, ale klíčové je, jak velký je nyní,“ řekla Helen Jewellová, investiční ředitelka společnosti BlackRock Fundamental Equities EMEA. Podle jejích odhadů je likvidita měřená podle obchodované tržní kapitalizace v USA pětkrát vyšší než v Evropě.
Tato divergence vytvořila zpětnou vazbu, z níž je pro Evropu stále těžší se dostat: Více než 71 % pasivních investic do benchmarků sledujících populární index MSCI World je automaticky alokováno do USA. To v kombinaci s pomalým hospodářským růstem, politickou nestabilitou a přísnější fiskální politikou vedlo k tomu, že evropské akcie v osmi z posledních deseti let nedosahovaly lepších výsledků než americké.
Nyní tento trend ještě zvyšuje Trumpův navrhovaný politický mix cel, deregulace, uvolněné fiskální politiky a snižování daní. Evropský referenční akciový index Stoxx 600 se obchoduje s rekordním 40% diskontem vůči indexu S&P 500 a letošní zaostávání je na cestě k tomu, aby patřilo k nejhorším v historii. Euro se propadlo na nejslabší úroveň za více než rok a mnozí stratégové předpovídají, že se v následujících měsících propadne na paritu s dolarem.
„Výjimečnost USA zůstává příručkou do roku 2025,“ napsali stratégové Barclays Plc včetně Emmanuela Caua ve výzkumné zprávě zveřejněné v pátek. „Je těžké argumentovat změnou osudu“ v Evropě, uvedli.
Během příštích čtyř let se toho samozřejmě může hodně změnit a mnozí sázejí na to, že humbuk kolem takzvaných Trumpových obchodů opadne, jakmile se dostaví realita možného dopadu jeho politiky na inflaci. Stratégové Bank of America Corp. v pátek opačně vyzvali k nákupu evropských akcií před Trumpovou inaugurací na základě očekávání, že Trumpovy celní plány přimějí Evropskou centrální banku k agresivnímu snížení úrokových sazeb.
Jon Levy, makro stratég společnosti Loomis Sayles, tvrdí, že Trumpův program America First může být právě tím otřesem, který Evropa potřebuje, aby ji donutil přijmout opatření ke zvýšení atraktivity svých aktiv. Pravděpodobná změna vlády v Německu může podle něj rovněž podnítit přechod k volnější fiskální politice, což by mohlo podpořit růst.
„Není to past typu věčně nízký růst a nízké sazby,“ řekl Levy. „Na všechny Trumpovy kroky existují protiakce a ty mají stejný význam.“
Jewell ze společnosti Blackrock tvrdí, že globální investoři budou také chtít po celou dobu Trumpova prezidentství udržovat část svých portfolií v evropských aktivech, aby se vyhnuli přílišné koncentraci v amerických aktivech. Ale samotný fakt, že jsou akcie tohoto kontinentu oslavovány jako „diverzifikátor“, vypovídá o tom, jak marginální se stala jejich role na globální scéně.
Dluhopisový trh vysílá jasný signál, že Trumpův plán výdajů prohloubí ekonomické rozdíly mezi USA a Evropou tím, že otevře největší rozdíl mezi krátkodobými německými a americkými výnosy za téměř dva roky.

Obchodníci sázejí na to, že existuje 20% šance, že ECB na svém prosincovém zasedání sníží sazby o půl procentního bodu, přičemž do října příštího roku se počítá se snížením o 1,4 procentního bodu. Ve Spojených státech obchodníci sázejí na poloviční míru uvolnění.
Stratégové Goldman Sachs Group Inc. v úterý snížili dvanáctiměsíční prognózu vývoje evropských akcií s odkazem na vlažnou ekonomickou situaci, mírný růst zisků a ocenění akcií blízko dlouhodobého průměru.
Goldman, JPMorgan Chase & Co. a Citigroup Inc. označily euro za jednu z nejzranitelnějších měn vůči Trumpově celnímu programu. Vzhledem k závislosti Evropy na vývozu zpracovatelského průmyslu a expozici vůči Číně předpovídají v nadcházejících měsících propad blízko parity nebo dokonce pod ni.
„Pohled na paritu eura vůči dolaru pouze získává, nikoli ztrácí na síle,“ uvedl Brad Bechtel, globální vedoucí oddělení FX ve společnosti Jefferies. „Bez ohledu na to, jak moc je pár přeprodaný, říkám, že momentum je velmi silné a večírek stále pokračuje.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky