Klíčové body
- Ropa dosáhla největšího týdenního růstu od začátku října v důsledku eskalace nepřátelských akcí mezi Ruskem a Ukrajinou
- Ceny zlata v pátek v asijském obchodování rostly a směřovaly k silnému týdennímu zisku
- Měď byla oslabena rostoucími obavami z pomalých stimulačních opatření v Číně
- Vzácné kovy platina a stříbro v pátek mírně klesly a za celý týden si připisovaly malé zisky
Ropa směřuje k týdennímu nárůstu, protože rusko-ukrajinská válka eskaluje
Cena ropy Brent se pohybovala nad 74 dolary za barel a za celý týden vzrostla o téměř 5 %, zatímco cena ropy West Texas Intermediate se pohybovala poblíž 70 dolarů. Válka se po měsících krvavého vyčerpání rychle zintenzivnila, když Rusko odpálilo balistickou raketu poté, co ukrajinské síly rozšířily použití zbraní dlouhého doletu dodaných Západem.
Ropa od poloviny října kolísá mezi týdenními zisky a ztrátami, což je ovlivněno tlakem a tahem různých faktorů od silného dolaru po dostatečnou nabídku. Kreml tento týden také přepracoval svou jadernou doktrínu, ačkoli ruský ministr zahraničí se snažil uklidnit obavy z jaderné eskalace.
„Existuje prvek nejistoty ohledně toho, jak daleko by každá ze stran mohla ve svých útocích zajít, což vnáší do trhu s ropou určitou úzkost,“ uvedla Vandana Hari, zakladatelka společnosti Vanda Insights v Singapuru. Dodala, že zintenzivnění konfliktu přidalo rizikovou prémii ve výši 3 až 4 USD za barel.
USA mezitím uvalily sankce na ruskou Gazprombank, čímž uzavřely mezeru, kterou Washington v průběhu války nechával otevřenou, protože tento věřitel je pro energetické trhy klíčový. Sankce zvyšují riziko přerušení části zbývajících toků ruského plynu do několika středoevropských zemí.

Trh s ropou přesto v roce 2025 čelí značnému převisu nabídky a investoři sledují rozhodnutí OPEC+ o plánech na oživení nečinné produkce. To by se pravděpodobně shodovalo s přetrvávající slabou poptávkou ze strany Číny, která se snaží vyvést svou ekonomiku z trvalého poklesu.
Ceny zlata rostou a jsou nastaveny na silné týdenní zisky kvůli nervozitě z Ruska a Ukrajiny
Ceny zlata v pátek v asijském obchodování rostly a směřovaly k silnému týdennímu zisku, protože zvýšené napětí mezi Ruskem a Ukrajinou vyvolalo široký příliv do tradičních bezpečných přístavů.
Žlutý kov se tento týden prudce odrazil od dvouměsíčních minim a většinou se zbavil tlaku ze strany silnějšího dolaru a výnosů státních dluhopisů. Zlato však stále zůstává hluboko pod rekordními maximy dosaženými koncem října.
Spotové zlato vzrostlo o 0,7 % na 2 688,70 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci vzrostly do 00:25 SEČ
Zlato má díky obavám z Ruska a Ukrajiny našlápnuto k výrazným týdenním ziskům
Spotové zlato mělo nakročeno k růstu již pátou seanci v řadě a tento týden se obchodovalo téměř o 5 % výše.

Poptávka po žlutém kovu jako bezpečném přístavu rostla v souvislosti se zhoršujícím se napětím v rusko-ukrajinské válce, zejména když Moskva pohrozila jadernou odvetou za to, že Ukrajina používá rakety dlouhého doletu západní výroby.
Ukrajina tento týden udeřila proti Rusku těmito raketami, což Rusko vzápětí opětovalo pokročilou hypersonickou raketou, která má schopnost nést jadernou hlavici.
Ceny kovů pod tlakem silného dolaru
Zlato tento týden do značné míry překonávalo ostatní kovy, protože zvýšená poptávka po bezpečném přístavu pomohla žlutému kovu čelit tlaku silnějšího dolaru a výnosů státních dluhopisů.
Zelená bankovka tento týden vystřelila na 13měsíční maximum v souvislosti s rostoucí nejistotou ohledně plánů Federálního rezervního systému na další snížení úrokových sazeb. Bylo také vidět, že obchodníci se staví do pozice vyšších sazeb za prezidentství Donalda Trumpa, vzhledem k tomu, že se očekává, že bude provádět expanzivnější politiku.
Vzácné kovy platina a stříbro v pátek mírně klesly a za celý týden si připisovaly malé zisky.

Průmyslovým kovům se dařilo mnohem hůře, přičemž ceny mědi se pohybovaly kolem 1,5měsíčního minima.
Futures na referenční měď na londýnské burze kovů klesly o 0,3 % na 9 011,50 USD za tunu, zatímco prosincové futures na měď klesly o 0,5 % na 4,0915 USD za libru. Oba kontrakty byly tento týden nastaveny na mírný růst poté, co zaznamenaly sedm týdnů silného poklesu v řadě.
Měď byla oslabena rostoucími obavami z pomalých stimulačních opatření v Číně, která je největším světovým dovozcem mědi.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky