Klíčové body
- Trump má široké pravomoci zavést cla na základě zákona o mimořádných hospodářských pravomocích z roku 1977
- Obchodní partneři USA, jako Čína a Mexiko, jsou lépe připraveni na odvetná opatření
- Americké společnosti by mohly být méně zasaženy obchodní válkou díky menší závislosti na vývozu
- Investoři by měli očekávat odvetné kroky, jako omezení vývozu surovin nebo nová cla
Mexické peso i kanadský dolar v důsledku této zprávy klesly a mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová v úterý naznačila, že její země v případě Trumpova plánu zavede vlastní odvetná cla.
Americké akcie se z velké části této hrozby zbavily, což naznačuje, že mnozí investoři ji považují za páku, která má donutit obchodní partnery, aby potlačili tok smrtícího opiátu fentanylu přes hranice a pomohli USA snížit počet nelegálních přechodů přes jejich jižní hranici.
„Nedomníváme se, že tato cla mají být základem nové hospodářské a obchodní politiky,“ napsal v úterní zprávě pro klienty veterán v oblasti sledování Číny Carl Weinberg, hlavní ekonom společnosti High Frequency Economics.
„To však neznamená, že nezačnou platit,“ dodal. „Považujeme však za pravděpodobnější, že podnítí určitá opatření všech tří dotčených obchodních partnerů.“

Odborníci na politiku tvrdí, že federální zákon dává nastupujícímu prezidentovi široké pravomoci k zavedení cel podle vlastního uvážení a že dotčené společnosti by měly jen velmi málo možností, jak proti clům bojovat u soudu.
Stephan Becker, právník zabývající se mezinárodním obchodem v advokátní kanceláři Pillsbury, řekl serveru MarketWatch, že je pravděpodobné, že Trump tato cla zavede s využitím zákona o mezinárodních mimořádných hospodářských pravomocích z roku 1977, který dává prezidentovi širokou pravomoc omezit obchod po vyhlášení stavu nouze v souvislosti s mimořádným ohrožením americké ekonomiky nebo národní bezpečnosti.
Během svého prvního funkčního období v Bílém domě Trump vyhlásil stav nouze v souvislosti s nelegální imigrací, což mu umožnilo přesměrovat finanční prostředky na výstavbu zdi na jižní hranici.
Tento stav národní nouze využil také k tomu, aby Mexiku pohrozil cly a přiměl tuto zemi, aby umožnila žadatelům o azyl, kteří nejsou Mexičany, zůstat v Mexiku, dokud jejich případy nebudou projednány americkým imigračním soudem.
„Došlo k vyjednanému řešení a tato cla nebyla zavedena, ale máme precedens, kdy se na tuto pravomoc spoléhal, aby alespoň pohrozil cly,“ řekl Becker.
„Pokud by chtěl opravdu něco udělat první den nebo první týden, je to jedna z věcí, kterou by mohl udělat opravdu rychle, protože zákon nevyžaduje, aby byly před zavedením cel připraveny konkrétní zprávy nebo veřejné připomínky,“ dodal.
Američané, kteří by byli novými povinnostmi poškozeni, by neměli jasnou právní cestu, jak proti nim bojovat u soudu, uvedl Becker s tím, že federální soudy dávají prezidentům široký prostor, pokud jde o rozhodnutí týkající se národní bezpečnosti.
Pro společnosti, které doufají, že se před novými cly ochrání, však může existovat politická cesta. První Trumpova administrativa zavedla programy, které umožnily společnostem požádat o vyloučení konkrétních výrobků z nových cel.
Podle analytiků by investoři měli očekávat odvetná opatření dalších zemí, které budou testovat Trumpovo odhodlání tváří v tvář výslednému hospodářskému rozvratu.
Na rozdíl od jeho prvního funkčního období se zdá, že „Trump se méně soustředí na vyjednávání a více na výsledky a tito obchodní partneři – poučeni z předchozí zkušenosti – jsou připraveni k odvetným opatřením,“ napsal v úterním sdělení klientům Kim Wallace, bývalý úředník ministerstva financí a politický analytik ve společnosti 22v Research.

„Mezi klíčové otázky patří načasování, rozsah a ochota [obchodních partnerů USA] Trumpa uklidnit, nebo riskovat obchodní válku mezi regiony,“ dodal. „Země jako Čína a EU jsou nyní lépe připraveny na odvetná opatření – i když jsou také ekonomicky zranitelnější – a mohou dokonce posílit své obchodní aliance, aby vyvážily obchodní omezení USA.“
Wallace naznačuje, že Čína může nakonec přijmout odvetná opatření v podobě omezení vývozu „kritických nerostných surovin, která by mohla ovlivnit dodavatelské řetězce“, zatímco ostatní obchodní partneři by mohli uvalit odvetná cla na klíčové americké vývozy.
Velký a přetrvávající obchodní deficit USA s většinou hlavních obchodních partnerů – včetně Číny, Německa, Francie, Mexika a Kanady – však znamená, že americké společnosti mohou obchodní válkou ztratit mnohem méně než jejich zahraniční protějšky, napsal v úterní poznámce Davide Oneglia, ekonom společnosti TS Lombard.
„V nejbližší době dává smysl,“ dodal, “zůstat v souhrnu podváženým evropským akciím ve srovnání s americkými.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky