Klíčové body
- Asijské akcie rostly díky ochlazení inflace v USA, což posílilo očekávání snížení sazeb Fedu
- Japonský jen zpevnil kvůli spekulacím o zvýšení sazeb Bank of Japan příští týden
- Ropa posílila kvůli poklesu amerických zásob a rostoucím globálním rizikům
- Data z USA o inflaci a maloobchodních tržbách budou klíčová pro další vývoj trhů
Jen vzrostl kvůli očekávání zvýšení úrokových sazeb Bank of Japan.
Indexy v Austrálii, Hongkongu a Číně zaznamenaly zisky a index asijských akcií tak již třetí den rostl. Index S&P 500 uzavřel ve středu o 1,8 % výše, což je nejlepší den tohoto benchmarku od listopadových voleb, které vymazaly jeho pokles z roku 2025.
Jen vzrostl díky zprávě, že představitelé BOJ vidí dobrou šanci na zvýšení sazeb příští týden, pokud příchod Donalda Trumpa do Bílého domu nevyvolá příliš mnoho negativních překvapení. Jihokorejský won se přehoupl do ztráty poté, co guvernér centrální banky Rhee Chang-yong uvedl, že všech šest členů bankovní rady je otevřeno snížení sazeb v příštích třech měsících. Státní dluhopisy a dolarový index se ustálily.

„Chuť riskovat v celém regionu se díky údajům o inflaci v USA zlepšila,“ uvedl Jun Rong Yeap, tržní stratég společnosti IG Asia Pte. “Ačkoli američtí politici budou chtít stále vidět větší pokrok směrem k inflačnímu cíli, než začnou uvažovat o dalším snížení sazeb, údaje pomohly posunout časový rámec pro další snížení sazeb.“
Obchodníci se swapy po zprávě o inflaci v USA opět plně počítají se snížením sazeb Fedu do července a obnovují tak sázky, které byly zmařeny, když prosincové údaje o zaměstnanosti byly silnější, než se očekávalo. Obnovený apetit k riziku však bude v nadcházejících dnech podroben zkoušce, protože Fed a Bank of Japan vydají politická rozhodnutí a nově zvolený americký prezident Donald Trump se ujme úřadu.
Japonská měna vzrostla až o 0,8 %, když představitelé BOJ údajně připustili, že existuje pravděpodobnost zvýšení úrokové sazby z 0,25 % na konci dvoudenního zasedání 24. ledna. Tedy pokud Trump na začátku svého prezidentství nerozhodí trhy nebo nezmění očekávání ohledně globální ekonomiky.
„Jen je dnes na koni díky tomu, že BOJ naznačila možné lednové zvýšení sazeb,“ uvedl Charu Chanana, hlavní investiční stratég společnosti Saxo Markets. „BOJ však ráda překvapuje holubičími komentáři, takže pokud bude zvýšení sazeb doprovázeno holubičími poznámkami, zisky jenu by mohly být krátkodobé.“
V oblasti komodit ropa rozšířila silný nárůst z počátku roku díky rostoucím rizikům pro globální dodávky a díky tomu, že komerční zásoby ropy v USA zaznamenaly nejdelší sérii poklesů od roku 2021. Zlato se příliš nezměnilo.
Kanadský dolar klesl poté, co zpráva uvedla, že země vypracovala seznam amerického zboží, které by zasáhla cly, pokud se nově zvolený prezident Donald Trump rozhodne uvalit cla na kanadské zboží.
Později ve čtvrtek Evropská centrální banka zveřejní zápis ze svého zasedání, zatímco v USA budou zveřejněny údaje o počátečních žádostech o podporu v nezaměstnanosti a maloobchodních tržbách, které investorům poskytnou širší obraz o stavu největší světové ekonomiky.
Ochlazující se inflace
Takzvaný jádrový index spotřebitelských cen v USA, který nezahrnuje náklady na potraviny a energie, se v prosinci zvýšil o 0,2 %. To znamenalo první pokles míry inflace za posledních šest měsíců. Před rokem vzrostl o 3,2 %. To je stále nad 2% cílem Fedu.

Několik představitelů Federálního rezervního systému uvedlo, že údaje nabízejí důvěru, že inflace bude nadále klesat. „Proces dezinflace zůstává ve vleku. Stále však nejsme na našem 2% cíli a bude trvat delší dobu, než ho budeme moci trvale dosáhnout,“ řekl ve středu prezident newyorského Fedu John Williams.
Udržení dolaru jako světového rezervního aktiva má zásadní význam pro zdraví americké ekonomiky a budoucnost země, uvede podle připravených poznámek Scott Bessent, kandidát Donalda Trumpa na post ministra financí, před senátním výborem.
Klíčové události týdne zahrnují čtvrteční zprávu ECB z prosincového zasedání, výsledky hospodaření Bank of America a Morgan Stanley a data z USA: žádosti o podporu, maloobchodní tržby a dovozní ceny. V pátek Čína zveřejní HDP, maloobchodní tržby a průmyslovou výrobu, zatímco v eurozóně bude oznámen index spotřebitelských cen. V USA se čekají údaje o zahájení výstavby bytů a průmyslové výrobě.
Na trzích byly pohyby omezené. Futures na S&P 500 a Nasdaq 100 se téměř nezměnily, zatímco australský index S&P/ASX 200 vzrostl o 1,4 %. Cena ropy WTI se zvýšila o 0,4 %, spotové zlato a většina dluhopisů zůstaly stabilní. Bitcoin a ether mírně oslabily, zatímco euro a jüan se pohybovaly jen nepatrně.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky