Klíčové body
- Trump plánuje zavést 25% cla na Mexiko a Kanadu do 1. února kvůli migraci a drogám
- Zavedení cel by mohlo zvýšit ceny aut v USA o 3 000 dolarů a poškodit ekonomiku
- Investoři očekávají dopady na globální trhy a inflaci v USA
Tento krok má podle něj zastavit příliv nelegálních migrantů a drog, zejména fentanylu, přes hranice Spojených států. Během svého prvního projevu v Oválné pracovně po inauguraci Trump zdůraznil, že tato opatření jsou nezbytná k ochraně amerických zájmů a prosperity občanů.
„Uvažujeme o 25% clech na Mexiko a Kanadu, protože umožňují obrovské množství lidí a drog přecházet přes naše hranice,“ prohlásil prezident. Zároveň naznačil, že tento krok může být realizován velmi rychle.
Trumpova vyjádření přicházejí v době, kdy obchodní vztahy mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou upravuje dohoda USMCA. Tato dohoda, která nahradila původní NAFTA, reguluje obchodní výměnu v hodnotě přibližně 1,8 bilionu dolarů ročně.
Zavedení cel by mohlo zásadně narušit její fungování. Mexiko i Kanada již avizovaly, že pokud Trump cla skutečně zavede, přijmou odvetná opatření. Tato reakce by mohla významně poškodit americký export a ještě více vyostřit napětí mezi těmito třemi zeměmi.

Dopady na automobilový průmysl
Automobilový průmysl je jedním z klíčových sektorů, které by zavedení cel nejvíce zasáhlo. Mexiko a Kanada hrají zásadní roli v dodavatelských řetězcích automobilových dílů a hotových vozidel. Analytici odhadují, že zavedení 25% cel by zvýšilo průměrnou cenu nových automobilů ve Spojených státech přibližně o 3 000 dolarů.
Společnosti jako Stellantis NV, General Motors Co. nebo Ford Motor Co. dovážejí významné procento svých vozidel právě z Mexika a Kanady. Například Stellantis NV dováží až 40 % všech vozidel prodávaných v USA, General Motors Co. zhruba 30 % a Ford Motor Co. 25 %.
Podle ekonomů z Bloomberg Economics by zavedení cel mohlo paradoxně poškodit i samotné americké firmy. Velká část přidané hodnoty automobilů dovážených z Mexika a Kanady totiž vzniká přímo v amerických továrnách. Zavedení cel by tak mohlo znamenat zvýšení nákladů pro americké výrobce i spotřebitele.
Ekonomové dokonce varují, že cla by mohla „ochromit“ automobilový průmysl, protože dodavatelské řetězce v Severní Americe jsou úzce propojené a nelze je snadno rozdělit.
Napětí v diplomatických vztazích
Trumpovy výroky také zvýšily diplomatické napětí mezi Spojenými státy a jejich severními i jižními sousedy. Kanadský premiér Justin Trudeau okamžitě reagoval a odcestoval do USA, aby jednal s Trumpovou administrativou. Trudeau se snažil přesvědčit americké představitele o tom, že Kanada spolupracuje na řešení problémů s pašováním drog i nelegální migrací.
Mexiko mezitím podniklo podobné kroky a zahájilo intenzivní diplomatická jednání s americkou vládou. Prezident Trump však ve svém projevu obvinil obě země, že dělají příliš málo pro zastavení těchto problémů. „Kanada je velmi špatný násilník,“ uvedl prezident, čímž kritizoval nejen migraci, ale i údajný tok drog přes severní hranici USA.
Globální dopady a reakce trhů
Zatímco Mexiko a Kanada čelí bezprostřední hrozbě nových cel, čínská ekonomika si mohla na chvíli oddechnout. Trump zatím nezmínil žádné okamžité plány na zavedení cel vůči Číně, což přineslo určitou úlevu na čínských trzích. Hongkongský akciový index vzrostl o 1 %, zatímco jüan si udržel většinu svého předchozího růstu.
Trumpovy výroky však ovlivnily americké i globální finanční trhy. Kanadský dolar a mexické peso okamžitě zareagovaly poklesem vůči americkému dolaru, který naopak posílil. Investoři očekávají, že zavedení cel by mohlo zpomalit globální ekonomický růst a zvýšit inflaci v USA, což by mohlo mít vliv i na rozhodování Federální rezervní banky.
Trump také naznačil možnost zavedení všeobecných cel na veškerý dovoz do USA. „Zavedli byste univerzální clo na každého, kdo podniká ve Spojených státech, protože kradou naše bohatství,“ uvedl prezident. Dodal, že tento krok by mohl být realizován velmi rychle, pokud by to situace vyžadovala.
Plánovaná cla Donalda Trumpa představují významnou změnu v obchodní politice Spojených států. Přestože jejich cílem je omezit nelegální migraci a pašování drog, mohou mít dalekosáhlé důsledky nejen pro Mexiko a Kanadu, ale i pro samotné USA. Vyšší ceny automobilů, narušení dodavatelských řetězců a diplomatické napětí mezi sousedními zeměmi by mohly přinést více problémů než řešení.
Do 1. února se ukáže, zda Trump splní své hrozby, nebo zda diplomatické úsilí Mexika a Kanady dokáže předejít eskalaci konfliktu. Výsledek těchto událostí bude mít zásadní dopad na budoucnost obchodních vztahů v Severní Americe a možná i na globální ekonomiku. V každém případě jsou Trumpovy plány velmi riskantní a jejich realizace přinese mnoho výzev.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky