Klíčové body
- Asijské trhy vykazují smíšené výsledky po poklesu amerických akcií z historických maxim
- Čínské akcie ztratily zisky kvůli slabým exportním objednávkám a zhoršení indexu nákupních manažerů
- Bank of Japan zvýšila úrokovou sazbu na nejvyšší úroveň od roku 2008, což oslabuje tokijský index Nikkei
- Americké futures a ceny ropy klesají uprostřed slabých ekonomických údajů z USA
Ceny ropy klesly a americké futures se propadly, zatímco čínské akcie ztratily část svých počátečních zisků poté, co průzkum mezi výrobci ukázal pokles exportních objednávek na pětiměsíční minimum.
Oficiální index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu klesl v lednu na 49,1 z prosincových 50,1 bodu a na stupnici, kde 50 a více bodů značí expanzi, sklouzl do kontrakčního pásma.
Zichun Huang ze společnosti Capital Economics uvedl, že zpomalení může být vzhledem ke zvýšeným vládním výdajům dočasné.
„Neuspokojivé údaje PMI však zdůrazňují obtíže, kterým tvůrci politik čelí při dosahování trvalého oživení růstu,“ napsal Huang ve svém komentáři.
Hang Seng v Hongkongu vzrostl o 0,9 % na 20 249,64 bodu, zatímco index Shanghai Composite vzrostl o 0,1 % na 3 256,91 bodu.

Tokijský Nikkei 225 odevzdal 0,6 % na 39 699,76 a rozšířil ztráty poté, co Bank of Japan zvýšila svou základní úrokovou sazbu na 0,25 %, což je nejvyšší úroveň od roku 2008.
Americký dolar byl vůči japonskému jenu stabilní, na úrovni 155,73 jenu, oproti 155,72 jenu. Euro kleslo z 1,0483 USD na 1,0471 USD.
V Bangkoku klesl index SET o 0,2 %.
Na mnoha dalších asijských trzích byly trhy zavřené z důvodu lunárních novoročních svátků.
V pátek americké akcie ustoupily ze svého historického maxima a uzavřely druhý vítězný týden v řadě.
Index S&P 500 den po dosažení rekordu klesl o 0,3 % a uzavřel na úrovni 6 101,24 bodu. Průmyslový index Dow Jones Industrial Average klesl o 0,3 % na 44 424,25 bodu a Nasdaq Composite se propadl o 0,5 % na 19 954,30 bodu.
Obchodování bylo klidné, k čemuž přispěla relativní stabilita na trhu s dluhopisy, který v poslední době určoval většinu dění na Wall Street. Když rostly obavy z inflace a bobtnajícího dluhu americké vlády, výnosy státních dluhopisů stoupaly a pomáhaly srážet ceny akcií. Když obavy opadly, jako například po povzbudivé zprávě o inflaci z minulého týdne, výnosy se snížily a pomohly akciím k růstu.
Akciový trh pomohl podpořit také většinou povzbudivý začátek sezóny vykazování zisků velkých amerických společností. I když vyšší výnosy státních dluhopisů tlačí ceny jejich akcií směrem dolů, společnosti si to mohou vynahradit vyššími zisky.
Společnost Texas Instruments klesla o 7,5 %, přestože za poslední čtvrtletí vykázala zisk, který překonal očekávání analytiků.
Na znamení toho, jak velký je tlak na společnosti, aby pokračovaly v růstu, se analytici zaměřili na odrazující signály, kolik zisku společnost pravděpodobně dosáhne z každého 1 USD tržeb během prvních tří měsíců roku 2025. To pomohlo stáhnout dolů akcie napříč polovodičovým průmyslem.
Společnost CSX se propadla o 2,9 %, přestože železnice dosáhla za poslední čtvrtletí zisku, který odpovídal očekávání analytiků. Její tržby za poslední tři měsíce roku 2024 jen těsně zaostaly za odhady analytiků, protože se potýkala s následky hurikánů.
Na vítězné straně Wall Street byly akcie společnosti Novo Nordisk A/S

Výnos desetiletého státního dluhopisu se snížil na 4,61 % ze 4,65 % koncem čtvrtka. Ostatní výnosy se také stáhly dolů po několika zprávách o americké ekonomice, které dopadly hůře, než se očekávalo.
Jedna z nich uvedla, že spotřebitelská nálada v USA je slabší, než ekonomové předpokládali, a v lednu poprvé za šest měsíců klesla. Samostatná předběžná zpráva naznačila, že podnikatelská aktivita v USA je také slabší, než se očekávalo. Třetí, potenciálně povzbudivější zpráva uvedla, že prodeje dříve obývaných domů byly minulý měsíc o něco silnější, než se očekávalo, a to po nejslabším roce těchto prodejů od roku 1995.
Obchodníci neočekávají, že by slabé údaje přiměly Federální rezervní systém ke snížení hlavní úrokové sazby na jeho zasedání příští týden. Podle údajů CME Group jsou si prakticky jisti, že centrální banka ponechá sazby na stejné úrovni .
V rámci dalších obchodů na počátku pondělí americká referenční ropa ztratila 47 centů na 74,13 USD za barel. Mezinárodní standardní ropa Brent ztratila 47 centů na 77,08 USD.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky