Klíčové body
- Asijské akcie mírně omezily ztráty, zatímco futures na americké indexy a výnosy státních dluhopisů se zotavily po předchozím propadu
- Investoři zůstávají opatrní, protože cla a škrty ve vládních výdajích vyvolávají obavy o růst americké ekonomiky
- Čínští investoři dál nakupují hongkongské akcie, navzdory globální nejistotě a pokračujícímu výprodeji na trzích
- Ropa pokračuje v poklesu, zatímco zlato mírně roste a kryptoměny čelí tlaku kvůli obavám z vývoje na amerických burzách
Nálada na finančních trzích zůstala nervózní poté, co investoři na Wall Street zmírnili své býčí názory kvůli obavám, že cla a škrty ve vládních výdajích torpédují růst největší světové ekonomiky. Futures na akciové indexy S&P 500 si připsaly až 0,3 % poté, co na začátku asijského obchodování ztratily více než 1 %. Kontrakty na akcie Nasdaq 100 a evropské akcie rovněž posílily.
Asijské akcie v úterý klesly na pětitýdenní minimum poté, co Nasdaq 100 zaznamenal nejhorší den od roku 2022. Akciové indexy v Hongkongu a Číně rovněž zkrátily své poklesy. Výnosy dvouletých státních dluhopisů se po propadu na nejnižší úroveň od října zotavily a ukazatel dolaru klesl.
Po dvou měsících prezidentství Donalda Trumpa se nálada na globálních trzích zhoršila, protože investoři se stále více obávají o hospodářský růst USA po celní válce, výdajových škrtech a otřesu desítky let starých geopolitických vztahů. Někteří investoři vnímají změnu nálady jako příležitost k nákupu akcií, zejména v Hongkongu a Číně, kde se očekává, že vláda přijde s opatřeními na podporu ekonomiky.

„Hrstka lidí, se kterými se mi dnes ráno podařilo mluvit, většinou stále hledá příležitosti k nákupu, pokud se trhy zkorigují,“ řekl Kok Hoong Wong, vedoucí oddělení prodeje institucionálních akcií ve společnosti Maybank Securities. „Zajímavým kandidátem by mohla být HK/Čína.“
Navzdory celosvětové náladě, kdy se snižuje riziko, nakoupili v pondělí čínští investoři z pevninské Číny nebývalé množství hongkongských akcií a pokračovali tak v navyšování svých podílů v rámci letošní rally založené na technologiích. Tyto akcie byly letos na vzestupu díky nástupu modelu umělé inteligence od startupu DeepSeek, který byl považován za převratnou změnu v tomto odvětví.
Čína může být relativně odolnější vzhledem k rozdílům v politice uprostřed zasedání Národního lidového kongresu, uvedl Marvin Chen, stratég společnosti Bloomberg Intelligence.
Již dříve se australské akcie dotkly nejnižší hodnoty za posledních sedm měsíců a index Nikkei-225 klesl na nejnižší úroveň od září.
Investoři zvyšují zajištění krátkými futures a opcemi, což často zhoršuje výprodeje, uvedl Rajeev De Mello, globální makroportfolia manažer ve společnosti Gama Asset Management. I po pondělním oživení zůstává De Mello opatrný.
„Zůstávám opatrný, protože nálada investorů se stává stále více neochotnou riskovat,“ řekl.
Stratégové Citigroup Inc. snížili hodnocení amerických akcií z „overweight“ na „neutral“ a zároveň zvýšili hodnocení Číny na „overweight“ s tím, že výjimečnost USA je přinejmenším pozastavena. Citi zvýšila rating Číny na overweight, protože země vypadá atraktivně i po rally.
Již dříve stratégové HSBC zvýšili své hodnocení evropských akcií s výjimkou Velké Británie na overweight z underweight, protože očekávají, že fiskální stimuly v eurozóně „potenciálně změní pravidla hry“.
V USA v pondělí index S&P 500 klesl o 2,7 %. Nasdaq 100 ztratil 3,8 %. V oblasti megapodniků se Tesla Inc. propadla o 15 %, zatímco Nvidia Corp. srazila ostře sledovaný ukazatel výrobců čipů na nejnižší hodnotu od dubna. Asi 10 společností s vysokým ratingem odložilo prodej amerických dluhopisů.
„Výprodej působil jako likvidace všech převážených/přeplněných pozic v kombinaci se stávkou kupujících,“ řekl Chris Murphy, spoluvedoucí derivátové strategie ve společnosti Susquehanna International Group. „Co se týče nákupní stávky, proč nakupovat právě teď, když se Trump akciovým trhem nezabývá a Powell řekl, že nespěchá?“

Zde je vyjádření stratéga Markets Live Garfielda Reynoldse:
„Výprodej zaměřený na USA, který se šíří napříč globálními akciovými trhy, může dostat další koření v podobě dojmu, že centrální bankéři tentokrát nehodlají spěchat na pomoc. Investoři musí vzít v úvahu možnost, že nastavení měnové politiky zůstane na úrovních, které jsou v mnoha ekonomikách ještě nějakou dobu vnímány jako alespoň trochu restriktivní.“
Většina měn skupiny 10 v úterý vůči zelené bankovce vzrostla, pouze australský a novozélandský dolar během seance klesly. Švýcarský frank a japonský jen, tradiční přístavy, si vedly lépe. Euro nadále přitahuje kupce díky prudkému růstu vyhlídek regionu.
V komoditním sektoru ropa klesala již druhý den, čímž sledovala propad akciových trhů a dalších rizikových aktiv v důsledku obav, že cla a další opatření zbrzdí růst největší světové ekonomiky. Zlato mírně vzrostlo. Kryptoměny dále klesaly, když obavy z výprodeje amerických akcií zastínily nedávné Trumpovy snahy o podporu tohoto odvětví.
Některé hlavní pohyby na trzích:
Akcie
- Futures na index S&P 500 vzrostly ve 14:11 tokijského času o 0,2 %.
- Japonský index Topix klesl o 1,8 %
- Australský index S&P/ASX 200 klesl o 0,7 %.
- Hongkongský Hang Seng klesl o 1
- Shanghai Composite klesl o 0,5 %
- Futures na Euro Stoxx 50 vzrostly o 0,3 %.
Měny
- Bloomberg Dollar Spot Index klesl o 0,1 %.
- Euro vzrostlo o 0,1 % na 1,0846 USD
- Japonský jen vzrostl o 0,2 % na 147,03 za dolar
- Zámořský jüan vzrostl o 0,2 % na 7,2487 za dolar.
Kryptoměny
- Bitcoin vzrostl o 1,1 % na 80 106,04 USD.
- Ether vzrostl o 0,8 % na 1882,32 USD
Dluhopisy
- Výnos desetiletých státních dluhopisů klesl o čtyři bazické body na 4,18 %.
- Výnos japonských desetiletých dluhopisů klesl o šest bazických bodů na 1,510 %.
- Australský výnos desetiletých dluhopisů klesl o sedm bazických bodů na 4,37 %.
Komodity
- Cena ropy West Texas Intermediate klesla o 0,2 % na 65,91 USD za barel.
- Spotové zlato vzrostlo o 0,3 % na 2 897,09 USD za unci.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky