Klíčové body
- Asijské akcie oslabily kvůli nervozitě z Trumpových plánovaných cel
- Wall Street je rozkolísaná, investoři reagují na nejistotu ohledně obchodní politiky
- Výnosy dluhopisů klesly po slabších datech z amerického průmyslu a trhu práce
- Cena zlata vystřelila na rekord kvůli obavám z dopadů nové obchodní strategie
Japonský benchmark Nikkei 225 odčinil počáteční ztráty a v ranním obchodování klesl o necelé 0,1 % na 35 618,04 bodu. Australský index S&P/ASX 200 přidal 0,2 % na 7 940,30 bodu. Jihokorejský index Kospi klesl o 0,4 % na 2 511,66 bodu. Hongkongský Hang Seng klesl o 0,9 % na 23 003,26 bodu, zatímco Shanghai Composite se snížil o necelé 0,1 % na 3 346,84 bodu.
„Uprostřed nejistoty ohledně podrobností o clech byla nálada ohledně rizika celkově křehká,“ uvedl Tan Jing Yi z banky Mizuho.
Na Wall Street vzrostl index S&P 500 o 0,4 % poté, co se vyhoupl z počátečního poklesu o 1 %. Průmyslový index Dow Jones se snížil o 11 bodů, tedy o necelé 0,1 %, poté co pendloval mezi ztrátou 480 bodů a ziskem téměř 140 bodů, zatímco Nasdaq Composite přidal 0,9 %.
Wall Street je v poslední době obzvláště rozkolísaná a dynamika se mění nejen ze dne na den, ale i z hodiny na hodinu kvůli nejistotě, co Trump udělá s cly – a o kolik zhorší inflaci a podkope růst ekonomik.

Na trhu dluhopisů se výnosy státních dluhopisů propadly poté, co zpráva uvedla, že výrobní aktivita v USA minulý měsíc poklesla, čímž přerušila dvouměsíční sérii růstu. Samostatná zpráva uvedla, že američtí zaměstnavatelé na konci února inzerovali o něco méně volných pracovních míst, než ekonomové očekávali.
Společnosti uvádějí, že již pociťují dopady Trumpovy obchodní války, a to i před středou, kdy Trump slíbil zavést soubor cel neboli daní na dovoz z jiných zemí, které podle něj zbaví USA závislosti na zahraničním zboží.
„Zákazníci stahují objednávky kvůli obavám z pokračujících cel a cenových tlaků,“ uvedla jedna z firem vyrábějících počítačové a elektronické produkty v měsíčním průzkumu Institutu pro řízení dodávek.
„Začínáme pozorovat pomalejší než obvyklý odbyt v Kanadě a obavy z bojkotu amerických výrobků ze strany Kanaďanů by se mohly stát skutečností,“ uvedl v průzkumu ISM jeden z výrobců v oblasti potravinářských, nápojových a tabákových výrobků.
Americká ekonomika pro jistotu stále roste a trh práce zůstává relativně solidní, a to i přes únorové mírně slabší než očekávané údaje o počtu volných pracovních míst.
Jednou z obav, které zasáhly trh, je však to, že i když Trump ve středu oznámí méně trestající cla , než se obával, může zastavení a spuštění jeho obchodní strategie samo o sobě způsobit, že americké domácnosti a podniky zmrazí své výdaje, což by poškodilo ekonomiku. Trump prosazoval zavedení cel zčásti proto, aby přivedl zpět do Spojených států pracovní místa ve výrobě z jiných zemí.
Veškerá nervozita na trhu pomohla vyhnat cenu zlata na rekordní hodnoty a v úterý krátce překonala 3 175 dolarů za unci. To je více než 2 700 dolarů na začátku roku.
Na Wall Street si společnost Tesla den před zveřejněním údajů o tom, kolik vozů dodala během prvních tří měsíců roku, připsala 3,6 %.
Rostly obavy z možného odporu zákazníků a v showroomech Tesly se to hemžilo protestujícími kvůli hněvu na to, že generální ředitel Elon Musk vede snahy americké vlády o snižování výdajů. Akcie Tesly zatím za celý rok klesly zhruba o třetinu.
PVH vyskočila o 18,2 % poté, co společnost stojící za značkami Calvin Klein a Tommy Hilfiger vykázala za poslední čtvrtletí vyšší zisk, než očekávali analytici. Zároveň uvedla, že letos plánuje poslat akcionářům 500 milionů dolarů prostřednictvím nákupu vlastních akcií.
Newsmax vzrostl o dalších 179 % a navázal tak na svůj 735% nárůst z pondělí, které bylo prvním dnem obchodování s akciemi této zpravodajské společnosti.

Na ztrátové straně Wall Street se ocitla společnost Johnson & Johnson, která klesla o 7,6 % poté, co soudce amerického konkurzního soudu zamítl plán vyrovnání společnosti týkající se dětského pudru obsahujícího mastek. Je to již potřetí, co soud zamítl pokus společnosti vyřešit urovnání sporu ohledně dětského pudru prostřednictvím konkurzu.
Celkově index S&P 500 vzrostl o 21,22 bodu na 5 633,07 bodu. Průmyslový index Dow Jones se snížil o 11,80 bodu na 41 989,96 bodu a index Nasdaq Composite posílil o 150,60 bodu na 17 449,89 bodu.
Na trhu dluhopisů klesl výnos desetiletých státních dluhopisů na 4,16 % z 4,23 % koncem pondělí a ze zhruba 4,80 % v lednu. To je pro trh dluhopisů významný posun a výnosy klesají v souvislosti s obavami z možného zpomalení americké ekonomiky.
Při obchodování s energiemi ztratila referenční americká ropa 3 centy na 71,17 USD za barel. Mezinárodní standardní ropa Brent klesla o 5 centů na 74,44 USD.
Při obchodování s měnami vzrostl americký dolar ze 149,59 jenu na 149,83 japonského jenu. Euro stálo 1,0793 USD, což znamená pokles z 1,0798 USD.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky