Klíčové body
- Akciové futures nadále klesají
- Mzdy zaznamenají zpomalení růstu pracovních míst
- Zlato si připisuje pátý týdenní zisk v řadě
- Ropa je na cestě k prudkému týdennímu poklesu
Akciové futures nadále klesají
Futures na americké akcie v pátek zamířily níže, přičemž výprodej po oznámení plánu cel prezidenta Donalda Trumpa bude pokračovat.
V 09:45 SEČ se futures na index S&P 500 obchodovaly o 30 bodů, tj. o 0,5 %, futures na index Nasdaq 100 klesly o 65 bodů, tj. o 0,4 %, a futures na index Dow se propadly o 255 bodů, tj. o 0,6 %.
Hlavní indexy na Wall Street utrpěly ve čtvrtek největší propad za posledních pět let, den poté, co Trump oznámil základní celní sazbu ve výši 10 % na dovážené zboží ze všech zemí s platností od 5. dubna, přičemž většina hlavních amerických obchodních partnerů bude čelit mnohem vyšším odvodům.
Průmyslový index s blue chips tituly, Dow Jones Industrial Average klesl o téměř 1 700 bodů, tj. o 4 %, technologický Nasdaq Composite se propadl o téměř 6 %, zatímco široce založený index S&P 500 se propadl o 4,8 %, čímž se dostal zpět do korekčního teritoria a z únorového historického maxima klesl o více než 10 %.

Jak Nasdaq, tak S&P 500 sledují nejhorší týdenní výkonnost od září 2024 a šestý negativní týden z posledních sedmi.
Investoři se obávají, že globální obchodní válka nakonec povede k výraznému omezení ekonomické aktivity.
Podle investiční banky JPMorgan se pravděpodobnost globální recese zvýší na 60 %, pokud se plán prezidenta Donalda Trumpa na zavedení cel prosadí v původně prezentované podobě, oproti předchozí pravděpodobnosti 40 %.
Mzdy v USA zaznamenají zpomalení růstu pracovních míst
Později během seance bude zveřejněna veledůležitá zpráva o zaměstnanosti za březen, protože investoři hledají vodítka ohledně zdraví americké ekonomiky vzhledem k rostoucím obavám z dopadu Trumpových odvodů na růst a inflační tlaky.
Podle odhadů americká ekonomika v březnu přidala 137 000 rolí, což je méně než 151 000 rolí v předchozím měsíci a výrazně méně než 190 000 měsíčních průměrů za posledních šest měsíců.
Míra nezaměstnanosti se podle odhadů vyrovná únorové hodnotě 4,1 %.

Trh práce zachvátila určitá nejistota v důsledku hromadného propouštění zaměstnanců veřejného sektoru za účelem snížení výdajů federální vlády a vzhledem k pravděpodobné neochotě podniků zvyšovat počet nových zaměstnanců v souvislosti s celními otřesy.
Údaje zveřejněné na začátku tohoto týdne ukázaly, že počet volných pracovních míst v USA v únoru klesl, zatímco soukromí zaměstnavatelé v USA v březnu přidávali více pracovních pozic, než se očekávalo, podle zprávy ADP National Employment Report.
Powell promluví o ekonomickém výhledu
Velký zájem vzbudí také projev předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella o ekonomickém výhledu, který bude přednesen později během tohoto zasedání.
Federální rezervní systém na svém březnovém zasedání ponechal svou základní jednodenní úrokovou sazbu stabilní v pásmu 4,25-4,50 % s odkazem na současnou vysokou ekonomickou nejistotu.
Zdá se, že tvůrci měnové politiky se nyní ocitají mezi téměř jistým nárůstem spotřebitelských cen a rostoucím rizikem recese, protože spotřebitelé a podniky šetří.
Futures na fondy Fedu na prosinec vzrostly o dalších 9 bazických bodů, což v podstatě znamená snížení sazeb o 100 bazických bodů v letošním roce.
Analytici Citi vidí potenciál pro ještě větší uvolnění, pokud zvýšená cla přetrvají alespoň několik příštích měsíců, i když to výrazně zvýší inflaci.
„Nakonec očekáváme, že se úředníci přikloní k holubičímu mandátu v oblasti zaměstnanosti a v letošním roce přinesou snížení sazeb o 125 bazických bodů,“ uvedli analytici Citi ve své poznámce.
Zlato si připisuje pátý týdenní zisk v řadě
Ceny zlata v pátek sestoupily z rekordních úrovní, ale přesto byly nastaveny na pátý týdenní zisk v řadě, když tento bezpečný přístav těžil z tržních zmatků vyvolaných rozsáhlými obchodními cly Trumpovy administrativy.
V 09:55 SEČ se spotové zlato posunulo o 0,2 % níže na 3 115,75 USD za unci poté, co ve čtvrtek dosáhlo nového rekordního maxima 3 168,04 USD.
Navzdory skluzu směrem dolů komentátor trhu Ed Yardeni očekává další zisky a vidí žlutý kov do konce roku na úrovni 4 000 dolarů.
„Může se tak stát i dříve, pokud Trump bude pokračovat ve své vládě cel,“ uvedl dnes.
Banka HSBC rovněž zvýšila svou prognózu průměrné ceny zlata pro roky 2025 a 2026 na 3 015, resp. 2 915 USD za unci, což je nárůst oproti předchozím prognózám 2 687, resp. 2 615 USD.
Investiční banka uvedla, že geopolitická rizika, včetně války na Ukrajině a konfliktů na Blízkém východě, spolu se změnami zahraniční politiky USA a ekonomickou nejistotou, vedou k růstu cen zlata.
Ropa je na cestě k prudkému týdennímu poklesu
Ceny ropy v pátek dále ustupovaly a byly na cestě k nejhoršímu týdnu za poslední měsíce poté, co americká obchodní cla zvýšila rizika globální recese, která by mohla zatížit poptávku po ropě.
Oba kontrakty ve čtvrtek poklesly o více než 6 %, přičemž ropa Brent byla na cestě k největší týdenní ztrátě v procentním vyjádření od října a WTI od ledna.
K negativnímu sentimentu přispěla čtvrteční zpráva, že osm členů OPEC+, skupiny, která zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu a spojence v čele s Ruskem, plánuje urychlit zvyšování produkce.
Banka Goldman Sachs v důsledku toho snížila své projekce cen ropy a nyní očekává, že ceny ropy Brent a WTI budou v roce 2025 v průměru 69, resp. 66 dolarů za barel.
Pro rok 2026 se předpokládá průměrná cena 62 dolarů za ropu Brent a 59 dolarů za ropu WTI.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky