Klíčové body
- Evropské akcie zakončily týden růstem navzdory celní nejistotě
- Britské HDP v únoru překvapivě vzrostlo o 0,5 %
- Stellantis hlásí pokles dodávek, Fraport stagnuje kvůli stávce
- Ceny ropy se mírně zvedly, ale čeká je další ztrátový týden
V 03:05 SELČ
Panevropský index Stoxx 600 si připsal 0,7 %.
Výrazná obchodní nejistota
Obavy z prudkého poklesu světové ekonomiky na začátku týdne silně zasáhly evropské akciové trhy, aby je následovala krátká úlevná rally poté, co americký prezident Donald Trump pozastavil většinu svých celních hrozeb.
Regionální index Stoxx 600 ve čtvrtek uzavřel o 3,7 % výše, což znamenalo jeho nejlepší den za poslední tři roky, když se trhy snažily obnovit ztráty utrpěné v předchozích seancích.

Nejistota v oblasti obchodní politiky však přetrvávala, neboť USA a Čína na sebe v průběhu týdne vzájemně uvalovaly stále vyšší a vyšší cla – Bílý dům ve čtvrtek signalizoval, že kumulativní celní sazba vůči Číně nyní bude fakticky činit 145 %.
Francouzský prezident Emmanuel Macron totiž dříve v pátek uvedl, že Trumpovo rozhodnutí z tohoto týdne o 90denním pozastavení cel, která uvalil na země, dává prostor pouze pro „křehkou pauzu“.
Britská ekonomika v únoru silně rostla
V pátek se investoři dočkali několika pozitivních ekonomických zpráv poté, co údaje ukázaly, že britská ekonomika rostla v únoru rychleji, než se očekávalo.
Podle údajů Národního statistického úřadu vzrostlhrubý domácí produkt v únoru meziměsíčně o 0,5 %, což je výrazně nad očekávanou expanzí ve výši 0,1 %, zatímco ve srovnání s předchozím rokem ekonomika vzrostla o 1,4 %.
Jinde se německá inflace v březnu snížila na 2,3 %, uvedl v pátek spolkový statistický úřad, čímž potvrdil předběžné údaje a naznačil, že inflační tlaky největší ekonomiky eurozóny zůstávají utlumené.
Dodávky společnosti Stellantis v 1. čtvrtletí zaznamenaly pokles
Z podnikových zpráv automobilový gigant Stellantis uvedl, že jeho dodávky v prvním čtvrtletí poklesly oproti loňskému roku o 9 % na odhadovaných 1,2 milionu vozidel.

Stellantis uvedl, že pokles odráží především nižší výrobu v Severní Americe v důsledku delší prázdninové odstávky v lednu a také přechod na nový produkt a nižší prodeje lehkých užitkových vozidel v Evropě.
Společnost Fraport zaznamenala v březnu 2025 stagnaci růstu počtu cestujících, přičemž cestování bylo narušeno stávkou, která se dotkla přibližně 140 000 cestujících. V průběhu měsíce odbavil přibližně 4,6 milionu cestujících, což představuje nepatrný nárůst o 0,3 % oproti předchozímu roku.
Velká pozornost bude také upřena na začátek výsledkové sezóny v USA, kde později během seance zveřejní své výsledky například společnosti JPMorgan Chase, Citigroup a Wells Fargo.
Vzhledem k nejistotě vyvolané celní politikou prezidenta Trumpa se pozornost investorů pravděpodobně přesune od zisků k vyjádřením šéfů bank k ekonomice.
Ropa má před sebou další ztrátový týden
Ceny ropy se v pátek zvýšily, ale byly na cestě k druhému ztrátovému týdnu v řadě kvůli obavám, že eskalace obchodní války mezi USA a Čínou, dvěma největšími ekonomikami světa, zasáhne ekonomickou aktivitu a tím i poptávku po ropě.
V 03:05 SEČ futures na ropu Brent vzrostly o 1 % na 63,95 USD za barel. Futures na americkou ropu West Texas Intermediate vzrostly o 1 % na 60,69 USD za barel.
Oba referenční kontrakty by měly tento týden klesnout přibližně o 4 % a přidat se tak k jejich 11% poklesu v předchozím týdnu.
Začátkem tohoto týdne prezident Trump odložil plány na zavedení recipročních cel vůči většině zemí o 90 dní, přesto však přistoupil ke zvýšení cel vůči Číně.
Americká cla na čínské zboží nyní činí 145 %.
Peking tento krok odsoudil a počátkem tohoto týdne odpověděl vlastními cly, přičemž zároveň slíbil, že bude „bojovat až do konce“.
Obchodníci se obávali, že výrazná americko-čínská obchodní válka poškodí poptávku po ropě, zejména vzhledem k tomu, že Čína, největší světový dovozce ropy, čelí vysokým obchodním clům.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky