Klíčové body
- Čína pozastavila dodávky letadel Boeing, což zhoršilo napětí v obchodní válce
- Akcie Boeingu klesly o 6 % od zavedení amerických cel 2. dubna
- Boeing čelí vyšším nákladům i riziku ztráty klíčového trhu v Číně
- Analytici varují, že zpomalení globální ekonomiky zasáhne i letecký průmysl
Čínské letecké společnosti byly vyzvány, aby nepřijímaly žádné další dodávky Boeingů, a požádány, aby dopravci nenakupovali žádné další vybavení související s letadly od amerických společností, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na osoby obeznámené se záležitostí.
Společnost Boeing na žádost o komentář okamžitě nereagovala.
Akcie výrobce dopravních letadel v úvodu obchodování klesly o 1,7 % na 156,58 USD, zatímco indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average vzrostly o 0,2 %. Akcie konkurenční společnosti Airbus v Evropě vzrostly o 0,4 %.
The Boeing Company
Do úterního obchodování vstupovaly akcie společnosti Boeing se ztrátou přibližně 6 % od okamžiku, kdy prezident Donald Trump 2. dubna oznámil zavedení cel v rámci tzv. „Dne osvobození“. Tento pokles odráží rostoucí obavy investorů z dopadů nové obchodní politiky na americké vývozce, mezi které Boeing patří na předních příčkách. Společnost totiž čelí nejen přímému zvýšení nákladů v důsledku celních bariér, ale také riziku odvetných opatření ze strany zahraničních vlád, které by mohly znevýhodnit její produkty na klíčových trzích. Vzhledem k tomu, že v roce 2024 pocházelo téměř 70 % tržeb divize komerčních letadel právě od zahraničních zákazníků, představuje jakákoli narušení mezinárodního obchodu výrazné ohrožení budoucích příjmů. Boeing tak zůstává v centru pozornosti, protože jeho globální působnost z něj činí jednoho z nejzranitelnějších amerických průmyslových gigantů v době rostoucího obchodního napětí.
USA nejprve Čínu zasáhly 34% „recipročním“ clem. To bylo později v reakci na čínskou odvetu zvýšeno na 145% clo na veškeré čínské zboží.
Podle analytičky společnosti Jefferies Sheily Kahyaoglu, která hodnotí akcie na Buy s cílovou cenou 220 USD, je z celkového počtu více než 5 600 letadel společnosti Boeing pouze 130 letadel určených pro čínské odběratele. To však význam čínského trhu podceňuje.
„Zastavení dodávek letadel nás nepřekvapuje, protože dodávky letadel bývají v rámci obchodních rozhovorů využívány jako páka,“ napsala v úterý Kahyaoglu. „Je také pravděpodobné, že existuje určitá naděje, že je to dočasné a poskytuje to Číně vyjednávací trumf při případných jednáních.“
Včetně Hongkongu se počet nevyřízených objednávek na letadla do Číny zvýší na zhruba 160 letadel, říká analytik společnosti Vertical Research Partners Rob Stallard. To jsou zhruba 3 % nevyřízených objednávek společnosti Boeing. Dodává, že na Čínu připadá asi 6 % nevyřízených objednávek Airbusu. Na „nezveřejněné“ zákazníky připadá asi 12 % nevyřízených objednávek každé společnosti. Některá z těchto letadel by pravděpodobně našla cestu do Číny.
Stallard hodnotí akcie Boeingu na Hold a nedávno měl cílovou cenu 180 USD.
Dodávky a výhled by mohly být lepším způsobem, jak sledovat dopad. V roce 2018, před celosvětovým uzemněním letounů 737 MAX po dvou smrtelných haváriích, připadalo na Čínu zhruba 25 % dodávek společnosti Boeing. Navíc Boeing očekává, že Čína bude v příštích 20 letech potřebovat téměř 9 000 letadel, aby uspokojila rostoucí poptávku po letecké dopravě. Boeing by se o ně rád s Airbusem alespoň podělil.

Mezitím Ryanair, největší evropský nízkonákladový dopravce, varoval, že může odložit dodávky letadel Boeing, pokud je americká cla zdraží, uvedl list Financial Times.
Analytik společnosti Wells Fargo Matthew Akers rovněž snížil cílovou cenu pro akcie Boeingu na 111 USD ze 113 USD, protože „globální ekonomické zpomalení zasáhne jak původní vybavení, tak trh s náhradními díly“. Akcie hodnotí jako prodávané.
Boeing a širší letecký sektor nejsou jedinými, kdo se ocitl uprostřed obchodní války mezi dvěma největšími světovými ekonomikami. Společnost Tesla nedávno přestala v Číně přijímat objednávky na své vozy Model S a X, které se do Číny vyvážejí z USA, kvůli rostoucím clům. Čína rovněž zastavila vývoz některých důležitých nerostných surovin potřebných k výrobě všeho možného od automobilů po bezpilotní letouny a rakety, což představuje riziko narušení a zvýšení nákladů v těchto odvětvích.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky