V 10:40 SEČ dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, klesl o 0,5 % na 99,452, což je za celý letošní rok zatím pokles o více než 8 %.
Dolar klesá kvůli obchodní nejistotě
Dolar dále oslabil po nových krocích Trumpovy administrativy v obchodní válce s Čínou, tedy dvěma největšími ekonomikami světa.
Americký prezident Donald Trump v rámci své revoluce v globálním obchodě nařídil prověřit potenciální nová cla na veškerý dovoz kritických nerostných surovin do USA, který je značně vychýlen směrem k Číně.
Trump na začátku tohoto měsíce odstartoval ostrou obchodní válku s Čínou a zvýšil cla vůči této zemi na kumulativních 145 %. Čína odpověděla 125% clem na americké zboží.
Mnohem později budou zveřejněny údaje ukazující rozsah čínské držby amerických státních dluhopisů za únor, přičemž trhy budou sledovat, zda čínská vláda v důsledku tohoto obchodního konfliktu prodává svá americká aktiva.
„Pochybujeme, že by to ukázalo velkou změnu v čínské držbě v hodnotě 760 miliard USD,“ uvedli analytici ING ve své poznámce, “ale pokud se mýlíme, pokles by mohl vyvolat další záchvat prodeje amerických státních dluhopisů i dolaru.“

Později během seance budou rovněž zajímavé údaje o maloobchodních tržbách v USA, po nichž bude následovat projev předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella, který naváže na překvapivě holubičí tón, který v úterý nasadil jeho kolega, guvernér Fedu Christopher Waller.
„Vzhledem k tomu, že dlouhodobá inflační očekávání odvozená prostřednictvím 5Y5Y inflačního swapu v USD aktuálně klesají na nová minima, mohl by podobně holubičí projev Powella dnes večer dolar zatížit,“ dodala ING.
Euro opět v kurzu
V Evropě se měnový pár EUR/USD obchodoval o 0,7 % výše na 1,1364, přičemž jednotná měna si opět našla své příznivce poté, co minulý týden ustoupila z nárůstu na tříleté maximum 1,1474.
Inflace v eurozóně bude zveřejněna později během seance a očekává se, že v březnu vykáže ochlazení na meziroční růst o 2,2 % z 2,3 % v předchozím měsíci, což poskytne Evropské centrální bance další podnět k tomu, aby ve čtvrtek odsouhlasila snížení o 25 bazických bodů, čímž se depozitní sazba ECB dostane na 2,25 %.
„EUR/USD již možná zaznamenal krátkodobé minimum a míří zpět přes oblast 1,1425 k testování 1,1500,“ uvedla ING.
GBP/USD se obchodoval o 0,5 % výše na 1,3283, blízko šestiměsíčního maxima, přestože inflace ve Velké Británii v březnu ochladla, což zvyšuje pravděpodobnost, že Bank of England na svém příštím zasedání v květnu sníží úrokové sazby.
Index spotřebitelských cen v březnu zpomalil meziroční tempo růstu na 2,6 % z únorových 2,8 %, což bylo pod očekáváním analytiků, kteří uváděli 2,7 %.
Britská centrální banka v březnu držela úrokové sazby na úrovni 4,5 %, přičemž struktura hlasování ukázala 8:1 ve prospěch zachování sazeb, zatímco jeden člen hlasoval pro jejich snížení.
Přesto „měnovému páru GBP/USD dominuje příběh měkkého dolaru a na dohled má loňská maxima na úrovni 1,3430,“ dodala ING.
Jüan se propadá níže navzdory silným údajům o růstu
V Asii se USD/JPY obchodoval o 0,5 % níže na 142,49, přičemž japonský jen byl podporován poptávkou po bezpečných přístavištích, která zůstává relativně vysoká.
USD/CNY se obchodoval o 0,1 % výše na 7,3236, přičemž na čínskou měnu stále působí přetrvávající obchodní napětí mezi Čínou a USA, když údaje ukázaly, že čínská ekonomika v prvním čtvrtletí roku 2025 rostla více, než se očekávalo.
Čínský HDP vzrostl za tři měsíce do 3. března meziročně o 5,4 %, což je nad průměrnou prognózou 5,2% růstu.

Další středeční údaje ukázaly, že čínská průmyslová výroba v březnu vzrostla o 7,7 %, čímž překonala očekávání, protože místní výrobci předzásobili vývoz před vysokými americkými cly, která 2. dubna zavedl prezident Trump.
Maloobchodní tržby rovněž vzrostly o 5,9 %, k čemuž přispěla stimulační opatření Pekingu zaměřená na spotřebu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky