Klíčové body
- Asijské akcie klesly, protože trh ochladil po smíšených signálech z USA
- Trumpova cla a nejednoznačné výroky zvyšují nejistotu ohledně obchodní dohody
- Investoři přesouvají kapitál do bezpečných aktiv, zlato poskočilo o 1,2 %
- Odborníci doporučují diverzifikaci mimo USA kvůli obavám z korekce trhu
Regionální ukazatel akcií klesl o 0,3 %, když se nadšení na trhu omezilo poté, co ministr financí Scott Bessent zpochybnil včasné řešení obchodní války mezi USA a Čínou. Akcie v Hongkongu klesly o 1,2 %, poprvé za poslední čtyři dny, zatímco futures na akciové indexy pro USA a Evropu se snížily. Jen se po dvou dnech ztrát obrátil a dolar oslabil. Zlato vyskočilo o 1,2 % v důsledku zvýšené poptávky po tomto bezpečném aktivu.
Středeční globální rally na akciích – po divokých výkyvech na začátku tohoto měsíce – přišla na základě známek, že americký prezident Donald Trump přehodnocuje nejagresivnější prvky svého postoje k obchodu a Federálnímu rezervnímu systému. Přesto je pro investory těžké předpovědět, kam se trhy vydají, v záplavě titulků různých představitelů administrativy a častých Trumpových zpětných reakcí na jeho cla.
„Je to jeho vyjednávací styl,“ řekl Joshua Crabb, vedoucí asijsko-pacifického akciového oddělení společnosti Robeco Hong Kong Ltd. „Klíčové je zůstat soustředěný na fundamenty a na to, co je v ceně při scénáři výsledků. Bezpečnostní marže je nyní důležitější.“
Trump signalizoval, že USA hodlají s Čínou uzavřít férovou dohodu, a ve středu pozdě večer dodal, že země může v příštích dvou až třech týdnech obdržet novou celní sazbu. Administrativa rovněž zvažuje, zda snížit některá cla zaměřená na automobilový průmysl, před kterými varovali vedoucí představitelé automobilek, a která by zasadila těžkou ránu ziskům a pracovním místům.

Bessent uvedl, že Trump nenabídl jednostranné zrušení amerických cel vůči Číně. Na otázku, zda neexistuje jednostranná nabídka ze strany prezidenta na deeskalaci, odpověděl, že „vůbec ne“.
Ministr financí uvedl, že administrativa zkoumá ve vztahu k Číně více faktorů než jen cla – včetně necelních překážek a vládních dotací. Řekl také, že nejsilnější vztah mezi Washingtonem a Pekingem je na vrcholu a že neexistuje žádný časový rámec pro angažovanost. Úplné obnovení obchodní rovnováhy by podle něj mohlo trvat dva až tři roky.
Podle vedoucího globální akciové strategie společnosti Jefferies Financial Group Inc. by investoři měli zvážit přidání čínských, indických a evropských aktiv, aby obnovili rovnováhu svých portfolií, protože hodnota amerického akciového trhu dosáhla svého vrcholu a je pravděpodobná další korekce akcií, státních dluhopisů a dolaru.
Medvědí pohled na americké trhy odráží pesimismus šířící se napříč světovými trhy, že éra americké výjimečnosti s Trumpovým chaotickým zaváděním cel odeznívá.
Zásadním signálem, který lze v posledních dnech vyčíst z reakcí účastníků trhu, je jasná citlivost Trumpovy administrativy na finanční trhy, napsal Kyle Rodda, senior analytik trhu na Capital.com. Jako příklad uvedl 90denní celní pauzu a zpětný krok ohledně odvolání předsedy Fedu Jeroma Powella.
„Přes všechnu svou neobratnou politiku a nevyzpytatelné chování si prezident Trump stále uvědomuje, jak obrovské škody by finanční kolaps způsobil americké moci a hospodářskému růstu,“ napsal Rodda. „Neodstraňuje riziko bolestivého zpomalení růstu a pomalejších cen akcií. Výrazně však snižuje pravděpodobnost katastrofické události na chvostu.“
Co se týče evropských zpráv, prodeje automobilů se minulý měsíc poprvé od prosince vrátily k růstu, přičemž růst ve Velké Británii a silná poptávka po elektromobilech vykompenzovaly slabší prodeje v Německu a Francii.

Z australských zpráv je pravděpodobné, že fiskální politika země bude pod vedením středopravicové opozice expanzivnější než pod vedením vládnoucí Labouristické strany, a to na základě předvolebních slibů před volbami, které se uskuteční 3. května, uvedli ekonomové Goldman Sachs Group Inc. ve své výzkumné zprávě.
Čína mezitím vydala první letošní várku speciálních státních dluhopisů v rámci stimulačních opatření, která úřady oznámily s cílem zmírnit dopady doutnajícího obchodního napětí s USA.
V oblasti komodit si ropa udržela pokles, když investoři zvažovali vyhlídky na větší dodávky OPEC+ a dopady obchodního napětí mezi USA a Čínou.
Některé hlavní pohyby na trzích:
Akcie
- Futures na index S&P 500 klesly ve 13:52 tokijského času o 0,1 %.
- Japonský index Topix vzrostl o 0,4 %
- Australský index S&P/ASX 200 vzrostl o 0,8 %.
- Hongkongský Hang Seng klesl o 1,2 %.
- Shanghai Composite klesl o 0,1 %
- Futures na Euro Stoxx 50 se příliš nezměnily
Měny
- Bloomberg Dollar Spot Index se změnil jen nepatrně.
- Euro vzrostlo o 0,2 % na 1,1335 USD
- Japonský jen vzrostl o 0,5 % na 142,79 za dolar
- Zámořský jüan klesl o 0,2 % na 7,2991 za dolar
Kryptoměny
- Bitcoin klesl o 1,1 % na 92 699,78 dolaru
- Ether klesl o 1,5 % na 1770,03 USD
Dluhopisy
- Výnos desetiletých státních dluhopisů klesl o tři bazické body na 4,35 %.
- Výnos australských desetiletých dluhopisů klesl o tři bazické body na 4,24 %.
Komodity
- Cena ropy West Texas Intermediate vzrostla o 0,1 % na 62,35 USD za barel.
- Spotové zlato vzrostlo o 1,1 % na 3 326,15 USD za unci.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky