Klíčové body
- Tesla (TSLA) čelí výraznému poklesu zisků a problémům s prodejem v důsledku rostoucí konkurence a kontroverzí kolem Elona Muska
- Společnost je stále závislá na příjmech z prodeje regulačních kreditů, které mohou být ohroženy změnou legislativy
- Musk sází na budoucí růst Tesly skrze robotická taxi a autonomní vozidla, ale jejich komerční nasazení je stále nejisté
- Budoucnost Tesly zůstává nejistá, přičemž další vývoj bude záviset na schopnosti obnovit důvěru zákazníků a investorů
Tesla čelí poklesu zisků, problémům s prodejem a poškození značky
Prodeje klesají, zisky se propadají a akcie ztrácejí hodnotu. Kromě finančních problémů se společnost potýká také s veřejnými protesty a kontroverzemi kolem generálního ředitele Elona Muska. Nový Cybertruck nepřesvědčil trh a stal se dalším zklamáním, které jen podtrhuje vážnost aktuální situace. Největším problémem však je, že Tesla vykázala 71% pokles čistého zisku a její hlavní byznys – prodej automobilů – je v červených číslech.

Regulační kredity drží Teslu nad vodou
Detailní pohled na výsledky za první čtvrtletí ukazuje, že Tesla dosáhla zisku pouze díky prodeji regulačních kreditů v hodnotě 595 milionů dolarů. Bez tohoto příjmu by byla společnost ztrátová. Vzhledem k plánům Trumpovy administrativy zrušit federální emisní pravidla, která umožňují automobilkám tyto kredity kupovat, hrozí Tesle ztráta klíčového zdroje příjmů. Podle zveřejněných dat společnost od roku 2021 díky prodeji regulačních kreditů utržila více než 8,4 miliardy dolarů, což výrazně přispělo k její ziskovosti.
Situaci navíc komplikuje plánované zrušení práva států jako Kalifornie požadovat přísnější emisní normy. Pokud dojde ke změně legislativy, Tesla přijde o další tržní výhodu, která jí pomáhala udržet konkurenceschopnost na americkém trhu.
Musk čelí kritice, Tesla ztrácí pozici na trhu
Klesající prodeje Tesly jsou zčásti důsledkem rostoucí konkurence ze strany jiných výrobců elektromobilů, především čínského BYD. V Číně i Evropě zaznamenala Tesla pokles prodejů, přestože celkový trh s elektromobily na těchto trzích nadále roste. Tesla se tak blíží ztrátě své dlouholeté pozice největšího výrobce elektromobilů na světě.

Na oslabování značky má výrazný vliv také politické angažmá Elona Muska, včetně jeho spojení s krajně pravicovými stranami, jako je německá AfD. Tyto kroky vyvolaly odpor i mezi některými dřívějšími fanoušky Tesly a negativně ovlivnily vnímání značky na klíčových trzích. Přesto Musk popírá, že by Tesla čelila existenční hrozbě, a nadále vyjadřuje optimismus ohledně budoucnosti společnosti.
Budoucnost sází na autonomní vozidla, ale rizika přetrvávají
Musk sází na budoucnost Tesly v oblasti robotických taxi a humanoidních robotů. Podle něj právě tyto nové technologie zajistí, že Tesla bude mít hodnotu vyšší než pět nejcennějších světových firem dohromady. Ministerstvo dopravy USA nedávno podpořilo snahy o zavedení autonomních vozidel tím, že představilo rámec odstraňující regulační překážky, což investoři přijali pozitivně a poslali akcie Tesly vzhůru.
I přes tyto naděje zůstává otázkou, zda Tesla dokáže své ambiciózní sliby splnit. Zkušenosti jiných výrobců, jako jsou General Motors a Ford, ukazují, že dosažení ziskovosti v oblasti autonomních vozidel je nesmírně náročné a může trvat déle, než Musk předpokládá. Tesla navíc několikrát nesplnila své vlastní časové plány na uvedení plně autonomního řízení
Pokud Tesla nenaplní své sliby ohledně robotických taxi, bude muset čelit nejen narůstající konkurenci, ale i dalšímu oslabení své finanční pozice. Akcionáři a analytici proto s napětím sledují každý krok, který společnost podnikne, a budoucnost Tesly je v tuto chvíli nejistější, než byla kdykoli v posledním desetiletí.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky