Klíčové body
- Velké technologické firmy pokračují v rekordních investicích do AI navzdory hrozbě recese
- Ostatní IT výdaje se zpomalují, umělá inteligence však zůstává prioritou
- Někteří analytici varují před přehnaným utrácením bez jasné návratnosti
Ani propady trhů v roce 2025, které pramení z obav o recesi, je nepřiměly ke zpomalení. Naopak, firmy jako Microsoft
Podle analytiků společnosti Evercore ISI došlo v prvním čtvrtletí k výraznému nárůstu kapitálových výdajů tzv. hyperscalerů, což jsou největší hráči na poli cloudových služeb. Výdaje se meziročně zvýšily o 71 % a dosáhly přibližně 81 miliard dolarů. Společnosti se tak i nadále snaží reagovat na rostoucí poptávku po AI řešeních, a to i za cenu vysokých nákladů a potenciálních rizik v případě ekonomického zpomalení.
Někteří představitelé Wall Street však varují, že návratnost těchto investic zatím zůstává nízká. Obávají se, že pokud ekonomika skutečně zpomalí, budou firmy nuceny své plány přehodnotit, což by mohlo negativně zasáhnout i výrobce hardwaru, jako je Nvidia

Výdaje firem pokračují, Amazon a Meta navyšují tempo
Společnosti Alphabet a Microsoft během posledního výsledkového období potvrdily své výhledy kapitálových výdajů. Meta šla ještě dál a oznámila jejich navýšení. Amazon sice nezveřejnil nový výhled, ale uvedl, že jen v prvním čtvrtletí utratil 24,3 miliardy dolarů, zejména kvůli poptávce po AI službách. Ještě v únoru přitom plánoval za celý rok výdaje ve výši zhruba 100 miliard dolarů.
Celkově se očekává, že čtyři zmíněné technologické giganty dohromady letos investují více než 300 miliard dolarů do rozvoje AI infrastruktury. Reakce investorů na výsledky firem i výdajové plány byly podle všeho převážně pozitivní, což naznačuje, že trh v tuto chvíli důvěřuje dlouhodobému potenciálu umělé inteligence.
Přesto však někteří analytici zůstávají opatrní. Jak poznamenal Crawford Del Prete, prezident výzkumné společnosti IDC, firmy začínají brzdit ostatní výdaje, které nesouvisejí s AI. Podle něj se aktuálně objevují známky zpomalení v oblasti tradičních IT investic – nové iniciativy a inovace, které nejsou přímo napojeny na umělou inteligenci, jsou často pozastaveny. IDC tak snížila odhad celkového růstu výdajů na IT v roce 2025 z původních 9 % na 4–5 %.
Priority se přesouvají k AI na úkor ostatních IT projektů
Del Prete zdůrazňuje, že v současném prostředí nejistoty – mimo jiné i kvůli nejasnostem kolem celní politiky Trumpovy administrativy – se společnosti chovají obezřetněji. AI zůstává jedinou oblastí, kde výdaje dál rostou. Firmy se podle něj stále drží plánů v oblasti umělé inteligence, protože jejich přerušení by mělo vážné dopady na budoucí fáze vývoje a nasazení těchto technologií.
Stejný názor vyjádřil i Srini Pajjuri, analytik společnosti Raymond James. Podle něj mohou sice dodatečná cla zpomalit poptávku po hardwaru, ale výdaje na AI jako takové zůstanou relativně stabilní. Přispívá k tomu jak dlouhá doba dodání technologií, tak intenzivní konkurence mezi jednotlivými poskytovateli cloudových služeb.
Před zveřejněním výsledků se objevily určité pochybnosti, zda Amazon a Microsoft skutečně hodlají pokračovat ve všech plánovaných projektech. Zprávy agentury Bloomberg naznačovaly, že by mohlo dojít k omezení nebo zpomalení některých plánů v rané fázi výstavby datových center. Obě firmy ale na síti LinkedIn jasně uvedly, že se svých plánů nevzdávají. Satya Nadella, generální ředitel Microsoftu, při oznámení výsledků poznamenal, že společnost již více než dekádu průběžně upravuje tempo výstavby, nájmů a projektů, a to v závislosti na faktorech jako energetická náročnost, geografická rovnováha a pracovní zátěž.
Microsoft zároveň přiznává, že aktuálně nemá dostatečnou kapacitu, aby plně uspokojil rostoucí poptávku po svých cloudových AI službách. Analytik Evercore ISI Amit Daryanani proto míní, že navýšení výdajových výhledů by mělo zklidnit spekulace o možném omezení výstavby datových center.
Rostou i obavy z přehnaného utrácení a zpomalující návratnosti
Navzdory všem ujištěním o růstu investic panují mezi některými analytiky obavy, že firmy mohou v honbě za AI utrácet příliš mnoho příliš rychle. Pozornost přitahuje mimo jiné vývoj v Číně, kde společnosti jako DeepSeek hledají způsoby, jak snížit náklady na výpočetní výkon potřebný pro provoz AI modelů. Tato konkurence může mít do budoucna dopad na tlak snižovat náklady i v USA.
Gil Luria, analytik z D.A. Davidson, upozorňuje, že Google a Meta mohou v AI utrácet agresivněji, protože v některých oblastech dohánějí konkurenci. Pokud se ale ukáže, že jejich plány nejsou udržitelné, může to vyvolat zklamání investorů. V prostředí zpomalující ekonomiky totiž roste riziko, že trh ztratí trpělivost s firmami, které budou pokračovat v neomezených kapitálových výdajích bez jasné návratnosti.
Skepticky se staví i Jay Goldberg ze Seaport Research Partners, který nově zahájil pokrytí akcií Nvidia jako jediný analytik na Wall Street s doporučením „prodat“. Podle něj se v současnosti zvyšuje dohled nad rozpočty firem na AI. Firmy podle něj hledají aplikace, které přinesou výraznější úspory nebo nové příjmy, ale většina využití zatím nabízí pouze omezené snížení nákladů v rozsahu 10–20 %. To podle Goldberga odráží typickou fázi přijetí nové technologie, ale současná křivka adopce je prý „poměrně strmá“ a investoři by měli zůstat obezřetní.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky